Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Świętokrzyskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Podgrodzie
 Post Napisane: 9 maja 2011, o 20:40 
Offline

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 12:41
Posty: 29
Imię: Piotrek
Dawno mnie tu nie było, czas co nieco powrzucać na zachętę :)


Załączniki:
d4a05db2baaba82c[1].jpg
d4a05db2baaba82c[1].jpg [ 422.76 KiB | Przeglądane 387 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Podgrodzie
 Post Napisane: 9 maja 2011, o 21:34 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5072
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
becik napisał(a):
Dawno mnie tu nie było, czas co nieco powrzucać na zachętę :)


Witaj. Wybacz, ale nie rozumiem kogo i do czego ma to zdjęcie zachęcić, bo ja nawet nie widzę czy to resztki młyna, pałacu, czy leśniczówki? Może mógłbyś dodać przynajmniej podstawowy opis na ten temat? Rozumiesz o co chodzi?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Podgrodzie
 Post Napisane: 9 maja 2011, o 21:42 
Offline

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 12:41
Posty: 29
Imię: Piotrek
Petrus napisał(a):

Witaj. Wybacz, ale nie rozumiem kogo i do czego ma to zdjęcie zachęcić, bo ja nawet nie widzę czy to resztki młyna, pałacu, czy leśniczówki? Może mógłbyś dodać przynajmniej podstawowy opis na ten temat? Rozumiesz o co chodzi?


Skoro temat był wrzucony w zamkach to chyba logiczne, że nie wrzucam fotki młyna, pałacu ani leśniczówki.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Podgrodzie
 Post Napisane: 9 maja 2011, o 21:48 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5072
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Chodzi o to byś zamieścił jakieś informacje o obiekcie! :) Bo właśnie bez nich nie wiadomo co jest na zdjęciu - zamek, twierdza, dwór obronny ;)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Podgrodzie
 Post Napisane: 9 maja 2011, o 22:39 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 27 sty 2011, o 10:32
Posty: 830
Lokalizacja: Bytom
Imię: Tomasz
Cytuj:
Zamek w Podgrodziu jest jedną wielką zagadką. Na podstawie badań wykopaliskowych z 1975 r. powstała hipoteza, iż budowę zamku w Podgrodziu rozpoczęto w pierwszej połowie XIV w., lecz nigdy jej nie ukończono. Znaleziono bowiem hałdy materiału budowlanego. Jednocześnie odkryto jednak wiele zabytkowych przedmiotów, które świadczą o użytkowaniu zamku. Stąd powstała druga teoria, według której użytkowana była tylko część zamku, podczas gdy pozostała była dopiero budowana.
Mętne są również prawa własnościowe Podgrodzia. Wieś pojawia się po raz pierwszy w dokumentach z 1497 r., jednak źródła z 1388 r. wspominają "castrum Ćmielów", które należy łączyć z tutejszym zamkiem, gdyż obecne Podgrodzie było niegdyś w obrębie Ćmielowa. Nieznane są natomiast powody zaprzestania budowy zamku i jego opuszczenia.


Informacje ze strony: http://www.odyssei.com/pl/gminy/2018.html

_________________
"Człowiek dobrze ułożony tak naprawdę jest dopiero w trumnie" - T.K.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 5 cze 2011, o 14:42 
Offline

Dołączył(a): 5 cze 2011, o 14:32
Posty: 19
Imię: Piotr
Tu na swoim autorskim blogu umieściłem nieco aktualnych fotografii z Podgrodzia.

http://www.mojesandomierskie.pl/2011/05 ... .html#more

Wprawdzie z samego zamku niewiele pozostało, ale naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Sama wieś jest bardzo malowniczo położona, ścianka zamkowa góruje nad całą wsią. Legendy i opowieści związane z zamkiem dodatkowo zachęcają do przybycia w to miejsce.

ps. to mój pierwszy wpis na tym forum, więc bardzo serdecznie wszystkich witam. Mam nadzieję, że informacje które posiadam o regionie świętokrzyskim wzbogacą to forum.


Załączniki:
Podgrodzie ruiny zamku (2).JPG
Podgrodzie ruiny zamku (2).JPG [ 102.62 KiB | Przeglądane 1529 razy ]
Podgrodzie ruiny zamku (3).JPG
Podgrodzie ruiny zamku (3).JPG [ 101.62 KiB | Przeglądane 1529 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 14 lip 2011, o 22:06 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2010, o 12:46
Posty: 1548
Lokalizacja: Wielkopolska.
Imię: Ewa.
Cytuj:
Ruiny zamku wznoszą się na cyplu o stromych zboczach, wcinającym się w dolinę rzeki Kamiennej, na południe od wsi Podgrodzie, około 2 km na północ od miasta Ćmielowa. Pozostałości warowni zostały przebadane w roku 1975 przez J. Kuczyńskiego. Cypel został odcięty u nasady głęboką fosą wyginającą się w delikatny łyk o długości mniej więcej 80 m. Ruiny leżą na wierzchołu o obrysie zbliżonym do koła średnicy około 25 m i powierzchni 490 m2. Ruina w postaci pozostałości muru grubości 1,1-1,35 m otacza łamaną linią od strony północnej i zachodniej niemal połowę szczytu wzgórza. Mur wykonany został z nieobrobionych ciosów wapienia łączonych zaprawą. W części południowo-zachodniej muru obwodowego wyraźnie zarysowuje się dolna partia wieży posadowione na planie prostokąta o bokach 4/4,8 m. W trakcie badań wykopaliskowych nie natrafiono na ślady muru oddzielającego wieżę od strony dziedzińca. Wyniki badań archeologicznych skłoniły badaczy do wysnucia wniosku jakoby zamek budowany w pierwszej połowie XVI wieku nie został ukończony. Świadczy o tym nie zamknięcie pełnego obwodu muru oraz zgromadzenie kamiennego budulca. Jednak wydobyta z ziemi mnogość zabytków ruchomych z różnych epok zdaje się podważać tę hipotezę. Najprawdopodobniej zamek funkcjonował nie będąc ukończoną budowlą. Pierwsza wzmianka pisana o wsi pochodzi dopiero z 1497 roku. Z roku 1388 pochodzi dokument mówiący o castrum Ćmielów. Dokument ten wystawiony został podczas sprzedaży zamku przez braci Marcina- podczaszego dobrzyńskiego i Mikołaja- podkomorzego dobrzyńskiego Gniewoszowi z Dalewic- późniejszemu kasztelanowi sandomierskiemu. Najprawdopodobniej ziemie, na której w pierwszej połowie stanął zamek należały wówczas do Ćmielowa. Dopiero później wyodrębniły się one jako Podgrodzie. Nie wiadomo do dziś dlaczego zamek nie został ukończony i opuszczony.
http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/5559/Podgrodzie/

_________________
" Drogi prowadzą zawsze do ludzi. "

Antoine de Saint-Exupéry


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 15 lut 2012, o 22:09 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2012, o 22:13
Posty: 42
Imię: Grzesiek
Malowniczo położone ruiny w Podgrodziu to nie lada zagadka dla Kastelologów. Był , czy nie było zamku w Podgrodziu? To pytanie powraca jak bumerang. Skad te wątpliwości?
Po pierwsze wygląda na to ze zamek nigdy nie został w całości ukończony, po drugie pierwsze wzmianki o Podgrodzi pojawiają sie dopiero w XVI wieku a zachowany mur pochodzi z XIV wieku. Po trzecie zachowały sie zapiski dotyczące zamku w Ćmielowie z lat 1388,1509 i 1510 a jak wiemy zamek w Ćmielowie zbudował kanclerz koronny K.Szydłowiecki w latach 1519 - 1531, czego zatem dotyczyły wzmianki z lat wcześniejszych?! Czyżby własnie zamku w Podgrodziu (Podgrodzie to wieś oddalona od Ćmielowa zaledwie 3 km)?
Opis zamku
Zamek w Podgrodziu wzniesiono na planie nieregularnego owalu ,pozbawiony wież z wewnętrzną zabudową. Zamek otoczono z jednej strony fosą.Wjaz prawdopodobnie prowadził przez otwartą od wewnątrz, wysuniętą, kamienno- drewnianą lub drewnianą basztę basztę.
Nie będe umieszczał zdjęć tylko odsyłam pod ten link
http://zamki.net.pl/zamki/podgrodzie/podgrodzie.php


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Podgrodzie
 Post Napisane: 6 kwi 2012, o 18:32 
Offline

Dołączył(a): 3 sty 2012, o 15:23
Posty: 10
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Imię: Andrzej
Ha, zrobiliśmy tu sobie z kolegą ostatni wypad przed wojskiem, jesienią 1974 roku. Miejsce to zapamiętałem na zawsze! Dzień krótki więc szybko zapadał zmierzch. Wałęsaliśmy się po szczycie wzgórza a w dole, we wsi odbywało się chyba akurat wesele, tyle było śpiewów, muzyki i gwaru. Już mieliśmy się zbierać do drogi powrotnej gdy zauważyłem w odległości ok. 30 metrów ode mnie zgarbioną postać wśród zarośli. Postać, wydawało mi się początkowo, kobiety zbierającej chrust na opał. Takie to były wówczas jeszcze czasy więc nie zdziwiło mnie to zbytnio. Odwróciłem głowę w drugą stronę, szukając w półmroku jakiegoś zejścia ze wzgórza i w tejże chwili kątem oka dostrzegłem, jak kobieta wchodzi między gęste krzewy, nie poruszając żadnej gałęzi!. Z chwili na chwilę poczułem paraliż nóg, zimne dreszcze i mrowisko na całym ciele. Gdyby koleś buszujący trochę dalej ujrzał mnie wtedy, pewnie miałby podobną minę na mój widok. Po kilku sekundach ochłonąłem i zawołałem go jeszcze dziwnym, zduszonym głosem i gdy podeszliśmy do tego miejsca gdzie "zniknęła" postać, ujrzeliśmy strome zbocze, opadające kilkanaście metrów w dół. Na dole n i e b y ł o c i a ł a...

_________________
Mój największy skarb trzymam w domu. Nie znajdziesz go na żadnej aukcji...


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Świętokrzyskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.186s | 18 Queries | GZIP : Off ]