Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 lut 2012, o 23:34 

Imię: Grzesiek
Mało znany komu zamek we wsi Jastrzębiec w zasadzie już nie istnieje. Wiadomo że wybudował go w XV wieku bp. Wojciech Jastrzębiec. Ludzie pamiętają jeszcze jak przed kilku laty przy remoncie drogi pracownicy drogowi natrafili na kamienną studnie lub coś podobnego oraz na resztki murów. W miejscu gdzie zamek stał jest obecnie grzęzawisko i (jak mawiają mieszkańcy wsi) to własnie ono pochłonęło zamek biskupa, a on sam wyprowadził się do zamku w Rytwianach. Oficjalnie jednak mówi się o zniszczeniu zamku w bliżej nie znanych okolicznościach. Po zamku przetrwały jedynie widoczne ślady ziemnych nasypów na których mieścił się (prawdopodobnie drewniany mur okalający zamek. Przez dawny dziedziniec przebiega wspomniana droga asfaltowa. Co do zamku to był on prawdopodobnie konstrukcji drewniano - murowanej. Tyle się dowiedziałem. Łatwo znaleźć to miejsce ponieważ znajduje się dokładnie naprzeciwko przystanku (jedynego we wsi) Do miejscowosci łatwo dojechac gdyz lezy przy dawnym szlaku z Szydłowa do Stopnicy.
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z opisem.

Tu stał zamek (najprawdopodobniej)
Obrazek
Grzęzawisko gdzie stał zamek
Obrazek
Miejsce po zamku a w tle widoczne ziemne nasypy po drewnianym murze.
Obrazek

Post Napisane: 15 lut 2012, o 00:13 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Patrzę i patrzę w wszelkiego rodzaju zdjęcia z lotu ptaka i nic. No... prawie nic.
Nasuwa mi się w tym momencie tylko jedno skojarzenie (przepraszam za off topic, ale nie mogłam się powstrzymać):

Cytuj:
Na początku było tu tylko bagno i wprawdzie król powiedział, że nie ma sensu budować zamku na bagnie, jednak go zbudowałem, żeby mu pokazać, że to jest możliwe.
Ale zamek utonął w bagnie.
Zatem zbudowałem drugi, który też utonął w bagnie.
Wtedy zbudowałem trzeci, a ten najpierw spłonął, a potem utonął w bagnie.

Monty Python

Post Napisane: 15 lut 2012, o 00:26 

Trzeba by na miejscu stwierdzić co i jak, bo tak ze zdjęć satelitarnych to możliwe ze prawie nic nie widać, ja sugeruje sie tym co sam widziałem i co czego od ludzi się dowiedziałem, a tą opowieść o tym jak drogowcy na coś natrafili to od kilu rodzin okolicznych słyszałem. Sądzę wiec ze coś tam było poza tym na innych stronkach poświęconych zamkom ten w Jastrzębcu tez jest ujęty.

Post Napisane: 15 lut 2012, o 00:33 

Ależ ja absolutnie nie neguję istnienia w tym miejscu budowli obronnej.
Szczególnie w świetle Twojego drugiego zdjęcia - ten ciemniejszy pas wygląda jak relikty wału.
Posiadasz może jeszcze inne fotografie?

Post Napisane: 15 lut 2012, o 16:43 

Posiadam ale tez nie za wiele tam widać ale jak bedziesz bardzo nalegał to wrzuce.

Post Napisane: 15 lut 2012, o 16:56 

Bardzo nalegam. Wrzucaj. :mrgreen:

Post Napisane: 15 lut 2012, o 22:12 
Administrator

Imię: Jarek
gleku napisał(a):
Posiadam ale tez nie za wiele tam widać ale jak bedziesz bardzo nalegał to wrzuce.

szkieletek jest rodzaju żeńskiego :mrgreen:
Jeśli mogę się przyłączyć do nalegania, to również poproszę o więcej zdjęć.

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Świętokrzyskie