Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Lubelskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 1 lis 2010, o 19:19 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2010, o 06:42
Posty: 2433
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 1
Imię: Tomek
Po wywiadzie z autorem wystawy "Macewy codziennego użytku" temat sam się wprosił do napisania. To wszystko za sprawą jednego fragmentu tej rozmowy:
Macewy codziennego użytku napisał(a):
...W Kazimierzu jest ogrodzenie szkolnego boiska zbudowanego w latach 50. na terenie żydowskiego cmentarza. Nie dość, że murek zrobiony jest z macew, to jeszcze powyżej z osuwającej się ziemi wystają kości. Makabra. Dzieci to widzą.

Co na to dyrektor?

- Jest tego świadom. Ale dla niego to oczywiste, normalne. A przecież boisko niedawno było remontowane. Była okazja, by coś z tym zrobić. Wmurować tabliczkę upamiętniającą pochowanych tu ludzi albo stworzyć jakiś program edukacyjny.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75480,8570781,Mace ... z143O0U153


Wszystko przez to, że już wcześniej słyszałem, że macewy w murze pozostawiono w określonym celu: By dzieci widziały jakie to miejsce miało przeznaczenie. Jedno mi w tym nie gra. Część macew w murze jest umieszczona tyłem.

Kiedyś poczyniłem trochę może przydługi tekst o kazimierskich cmentarzach. Może nie zanudzę umieszczając go tu w całości. Punktem wyjścia był znany wielu turystom cmentarz na Czerniawach.

Cmentarz powstał w 1851 roku. Mieści się na zboczu wąwozu na Czerniawach. Tak jak większość kirkutów na terenach okupowanych przez Niemców uległ zniszczeniu. To co można obecnie na nim zobaczyć to lapidarium z ocalałymi macewami oraz znajdującymi się na terenie cmentarza pojedynczymi płytami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie był to jedyny cmentarz żydowski w Kazimierzu. Starszy znajdował się na terenie obecnego boiska szkolnego. Ten używany był przez parę wieków. Znajdowały się na nim pochówki ważnych postaci dla kultury żydowskiej. Choć już w okresie międzywojennym był zaniedbany to przyciągał pielgrzymki Żydów oraz turystów. W murze otaczającym szkołę pozostawiono fragmenty macew w celu utrwalenia w świadomości społecznej historii tego miejsca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zniszczenia cmentarzy okupanci dokonywali rękoma Żydów. Macewy musieli oni wyrywać własnoręcznie z ziemi. Cel zniszczenie to właśnie zatarcie śladów po całej społeczności. Dziwnym trafem Niemcy posłuchali rady polskiego artysty Antoniego Michalaka i zamiast skuwać i zacierać napisy na macewach używanych do brukowania chodników położyli je tylko niezapisaną stroną ku górze. Miało to zaoszczędzić im pracy i przyspieszyć całą akcję likwidacji cmentarzy. To ocaliło wiele szczególnie pięknych tablic. Na cmentarzu znajdują się nie tylko macewy kazimierskie. Są tam i pochodzące np z Puław. Tu jeszcze parę lat temu odnaleziono kawałki tablic w fundamentach rozbieranego budynku.

O samym Kazimierzu często mówiono, że to żydowskie miasteczko. Faktem jest, że Żydzi pojawili się tu już w XIIIw. Relacje osób odwiedzających to miasto przed wojną potwierdzają taką opinię. Jedynie statystyki jej zaprzeczają. W okresie międzywojennym Żydzi nigdy nie stanowili większości mieszkańców Kazimierza. Skupieni byli blisko rynku więc mogło powstawać wrażenie ich przewagi liczebnej. W pewien sposób wpłynęli na wygląd rynku. Lokując swoje sklepy w podcieniach i zamykając je drewnianymi ścianami sprawili, że w odczuciu części turystów rynek po wojnie wypiękniał ale jednocześnie zniknął gdzieś dawny klimat miasta. Miasta które było od Małego Rynku w stronę Skowieszynka i Czerniaw miastem drewnianym - tu była dzielnica żydowska. Warto też dodać, że Kazimierz był otoczony sadami śliwkowymi. Wiele z tych sadów była dzierżawiona Żydom, którzy wiele czasu spędzali w nich pilnując drzew i owoców. Byli więc obecni nie tylko w samym centrum.
W mieście rozwijał się ruch chasydzki i istniał dwór cadyka szczególnie miłującego i praktykującego muzykowanie. Działo to się już w wieku XIX. Prawdopodobnie w 1827 roku do Kazimierza przybył jeden z uczniów Widzącego z Lublina: Ezechiel ben Cwi-Hirsz Taub. Zaraz wokół niego powstał dwór chasydzki. Filozofia Tauba i dziś byłaby "na czasie". On i jego uczniowie czcili życie, przyrodę i Pana. Czcili w sposób radosny bo cadyk powiedział " Nie mogę odczuwać radości szabatu bez nowej melodii". Wiele z powstałych na dworze Tauba pieśni jest i dziś znanych i wykonywanych. Gdy zmarł (1857 r.) pochowano go na starym kirkucie w Kazimierzu. Jego dzieci rozeszły się zakładając następne dwory i kontynuując dzieło ojca. Zaś do grobu cadyka z Kazimierza przybywali chasydzi po radę (tradycja zostawiania na grobie kartek z prośbami do zmarłego dotąd jest kultywowana przez Żydów, np. w Kocku). Właśnie w kontekście tego dworu chasydzkiego i Kazimierza Dolnego widzę ogromne powinowactwo tradycji z malarstwem Chagalla (ale to już prywatne odczucie autora tekstu).

Dotąd żyje legenda o miłości króla Kazimierza Wielkiego i Esterki.
Cytuj:
Parochet pięknej Estery

Jedną z pierwszych legend, jakie poznałem w dzieciństwie, była niezwykła historia miłości króla Kazimierza Wielkiego i pięknej Żydówki Estery. Jej wypadki toczyły się w scenerii doskonale mi znanej: w romantycznej scenerii Kazimierza nad Wisłą.

To niezwykłe miasteczko, pełne zabytkowych kamieniczek i malowniczych drewnianych ruder, nad którymi wypiętrzały się ku niebu domy wokół Rynku, było jeszcze wówczas gęsto zamieszkane przez społeczność żydowską, a u stóp wyniosłej Góry Trzech Krzyży, na początku ul. Lubelskiej, stała przysadzista, pokryta gontowym dachem murowana synagoga, w której od setek lat wisiała piękna, pozłocista zasłona zwana parochetem. Jak wieść nios zasłonę tę haftowała sama Estera.

Jak było z kazimierskim pochodzeniem Estery, do dzisiaj nie wiadomo. Niektórzy twierdzą, że naprawdę pochodziła z Opoczna na Kielecczyźnie. Kazimierscy Żydzi wybuchali gniewem, kiedy ktoś wspominał o Opocznie. Dla nich nie ulegało najmniejszej wątpliwości, że Estera była córką tutejszego biednego krawca Rafaela, który obarczony liczną gromadą dzieci cierpiał wielki niedostatek. Ale wszystko się w jego życiu zmieniło, gdy na jego pięknej, najstarszej córce spoczęło łaskawe oko królewskie.

Tak wielką miłością zapałał do czarnowłosej Estery król Kazimierz, że zabrał ją do swego zamku na wzgórzu. A z czasem wybudował dla niej osobny zamek w niedalekiej Bochotnicy. A potem jeszcze z wdzięczności za to, że powiła mu dwóch dorodnych synów, Niemira i Pełkę, nakazał swoim architektom wznieść w miasteczku piękną synagogę, aby Estera i jej współwyznawcy mieli gdzie się modlić.

Kiedy król wyjeżdżał z Kazimierza, żeby załatwić w Krakowie sprawy państwowe lub, gdy wyruszał na wojenne wyprawy, stęskniona Estera skracała sobie chwile oczekiwania haftowaniem wspaniałego parochetu; zasłony mającej okrywać umieszczone na ołtarzu świątyni rodały, na których nawinięte były zwoje Tory. Złotymi nićmi- specjalnie zamówionymi przez króla u jego złotnika w Hiszpanii wyszywała na ciężkiej jedwabnej materii wizerunek fantastycznego węża, który niegdyś w raju kusił Ewę. Wokół węża kłębiły się wspaniałe ornamenty. A wyżej - unosiły się królewskie korony.

Tutejsi żydzi określali Esterę żydowskiej królowej. Byli dumni z pozycji, jaką zajmowała u boku słynnego władcy, co zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną.

M. Derecki, Mój Kazimierz, Gazeta w Lublinie, Lublin 1999

Dziś pozostały jedynie ślady: budynek synagogi i znajdujący się obok niego drewniany budynek w którym znajdowały się żydowskie jatki. Oraz macewy, szczególnie te w wąwozie na Czerniawach.

Lapidarium na Czerniawach, autorstwa inż. Tadeusza Augustynka powstało w latach osiemdziesiątych. Zamiast jednolitej ściany składa się z dwóch części. Pęknięcie między nimi odnosi się do tragedii która zakończyła boleśnie istnienie społeczności żydowskiej w Kazimierzu jak i jej nekropolii. Zachowano na nim podział ze względu na płeć stosowany na cmentarzach żydowskich. Prawa strona ściany zawiera płyty z pochówków mężczyzn, lewa kobiet.

_________________
wygodnie jest nie wiedzieć
wygodnie jest iść spać
Lech Janerka "Epidemia epilepsji"

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 wrz 2011, o 10:07 
Offline

Dołączył(a): 21 paź 2010, o 12:27
Posty: 165
Imię: Piotr
W you tube umieściłem 2 filmiki z fotek tego kirkutu.
http://www.youtube.com/watch?v=ht9943n5sGM
http://www.youtube.com/watch?v=G3aslQI7 ... re=related


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 cze 2014, o 10:01 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 11:26
Posty: 7546
Lokalizacja: Warszawa
Dodam zdjęcia z terenu szkoły i cmentarza


Załączniki:
IMG_7288.JPG
IMG_7288.JPG [ 216.07 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7289.JPG
IMG_7289.JPG [ 199.34 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7290.JPG
IMG_7290.JPG [ 215.28 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7291.JPG
IMG_7291.JPG [ 222.55 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7292.JPG
IMG_7292.JPG [ 227.45 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7293.JPG
IMG_7293.JPG [ 241.91 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7295.JPG
IMG_7295.JPG [ 246.94 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7296.JPG
IMG_7296.JPG [ 227.6 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7297.JPG
IMG_7297.JPG [ 217.76 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7300.JPG
IMG_7300.JPG [ 216.07 KiB | Przeglądane 913 razy ]

_________________
Warszawiacy z krwi i kości...
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 cze 2014, o 10:06 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 11:26
Posty: 7546
Lokalizacja: Warszawa
(2)


Załączniki:
IMG_7301.JPG
IMG_7301.JPG [ 225.06 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7304.JPG
IMG_7304.JPG [ 233.89 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7307.JPG
IMG_7307.JPG [ 242.3 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7309.JPG
IMG_7309.JPG [ 230.03 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7311.JPG
IMG_7311.JPG [ 233.71 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7312.JPG
IMG_7312.JPG [ 253.71 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7313.JPG
IMG_7313.JPG [ 217.63 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7314.JPG
IMG_7314.JPG [ 252.62 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7316.JPG
IMG_7316.JPG [ 240.39 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7317.JPG
IMG_7317.JPG [ 201.99 KiB | Przeglądane 913 razy ]

_________________
Warszawiacy z krwi i kości...
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 cze 2014, o 10:23 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 11:26
Posty: 7546
Lokalizacja: Warszawa
(3)


Załączniki:
IMG_7319.JPG
IMG_7319.JPG [ 216.33 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7321.JPG
IMG_7321.JPG [ 230.29 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7322.JPG
IMG_7322.JPG [ 229.25 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7323.JPG
IMG_7323.JPG [ 226.98 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7325.JPG
IMG_7325.JPG [ 223.95 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7326.JPG
IMG_7326.JPG [ 204.99 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7328.JPG
IMG_7328.JPG [ 218.45 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7329.JPG
IMG_7329.JPG [ 227.16 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7331.JPG
IMG_7331.JPG [ 216.95 KiB | Przeglądane 913 razy ]
IMG_7332.JPG
IMG_7332.JPG [ 246.09 KiB | Przeglądane 912 razy ]

_________________
Warszawiacy z krwi i kości...
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 cze 2014, o 10:29 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 11:26
Posty: 7546
Lokalizacja: Warszawa
(4)


Załączniki:
IMG_7335.JPG
IMG_7335.JPG [ 229.06 KiB | Przeglądane 912 razy ]
IMG_7336.JPG
IMG_7336.JPG [ 220.46 KiB | Przeglądane 912 razy ]
IMG_7338.JPG
IMG_7338.JPG [ 208.05 KiB | Przeglądane 912 razy ]
IMG_7339.JPG
IMG_7339.JPG [ 224.31 KiB | Przeglądane 912 razy ]
IMG_7340.JPG
IMG_7340.JPG [ 248.23 KiB | Przeglądane 912 razy ]
IMG_7342.JPG
IMG_7342.JPG [ 209.91 KiB | Przeglądane 912 razy ]
IMG_7343.JPG
IMG_7343.JPG [ 189.08 KiB | Przeglądane 912 razy ]
IMG_7345.JPG
IMG_7345.JPG [ 215.11 KiB | Przeglądane 912 razy ]
IMG_7346.JPG
IMG_7346.JPG [ 234.34 KiB | Przeglądane 912 razy ]
IMG_7348.JPG
IMG_7348.JPG [ 218.68 KiB | Przeglądane 912 razy ]

_________________
Warszawiacy z krwi i kości...
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 cze 2014, o 10:40 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 11:26
Posty: 7546
Lokalizacja: Warszawa
(5)


Załączniki:
IMG_7349.JPG
IMG_7349.JPG [ 223.64 KiB | Przeglądane 911 razy ]
IMG_7354.JPG
IMG_7354.JPG [ 229.43 KiB | Przeglądane 911 razy ]
IMG_7355.JPG
IMG_7355.JPG [ 222.6 KiB | Przeglądane 911 razy ]
IMG_7357.JPG
IMG_7357.JPG [ 196.68 KiB | Przeglądane 911 razy ]
IMG_7359.JPG
IMG_7359.JPG [ 235.97 KiB | Przeglądane 911 razy ]
IMG_7363.JPG
IMG_7363.JPG [ 241.65 KiB | Przeglądane 911 razy ]
IMG_7365.JPG
IMG_7365.JPG [ 232.06 KiB | Przeglądane 911 razy ]
IMG_7368.JPG
IMG_7368.JPG [ 249.44 KiB | Przeglądane 911 razy ]
IMG_7374.JPG
IMG_7374.JPG [ 211.36 KiB | Przeglądane 911 razy ]

_________________
Warszawiacy z krwi i kości...
Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Lubelskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.296s | 18 Queries | GZIP : Off ]