Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Łuków
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=141&t=5056
Strona 1 z 1

Autor:  trobal [ 14 lip 2010, o 13:40 ]
Tytuł:  Łuków

W Łukowie znana jest lokalizacja cmentarza nazywanego starym. W tym miejscu obecnie znajduje się częściowo szpital i park. "Stary" w nazwie służy jedynie odróżnieniu od "Nowego" przy obecnej ulicy Warszawskiej. Otwarcie nowego jednocześnie oznaczało zamknięcie starego, który najstarszym nie był. Początki obecności Żydów w Łukowie określa się na XIII lub XIV wiek. Cmentarzy więc musiało być wiele skoro nie można było chować kolejnych osób w miejscu już raz do tego celu wykorzystanego. Ten zakaz obchodzono czasami nanosząc na terenie cmentarza nową warstwę ziemi przeznaczoną na kolejne pochówki. Nic jednak nie wiadomo na temat tych wcześniejszych cmentarzy w Łukowie.

Nowy cmentarz został oddany do użytku w drugiej połowie XIX wieku. Zamknięto go do celów grzebalnych pod okupacją niemiecką w roku 1939. Wtedy na cele pogrzebowe przeznaczono teren poza miastem, tam też przeprowadzano egzekucje ludności żydowskiej. W powstałym w 1941 roku getcie znajdowało się około 10 tyś osób. Podczas likwidacji getta w 1942 roku dokonano masowej egzekucji na terenie cmentarza przy ul. Warszawskiej. Tam też pochowano ofiary tej egzekucji. Kolejna mogiła zbiorowa powstała tu w roku 1949 - wtedy przeniesiono tu ekshumowane ciała z wielu mniejszych mogił znajdujących się okolicach Łukowa. Z ocalałych lub odzyskanych macew stworzono lapidarium w kształcie piramidy. Na tablicy pamiątkowej, w części w języku polskim znalazł się błąd. Kamieniarz zamiast napisać 1939 - 1943 napisał 1939 - 1949. I tak już zostało.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Autor:  zuraw1965 [ 14 lip 2010, o 21:46 ]
Tytuł:  Re: Łuków

Widziałem wiele lapidariów, ale takie pierwszy raz (chyba) ... niesamowicie to wygląda

Autor:  trobal [ 15 lip 2010, o 06:51 ]
Tytuł:  Re: Łuków

W Sandomierzu lapidarium ma podobną formę - piramidy. Tam jednak jeszcze nie byłem.
W Łukowie lapidarium znajduje się na ogrodzonym kawałku terenu kirkutu. Obok sklepu spożywczego. Jadąc powoli na rowerze o mało go nie przegapiłem choć wiedziałem z której strony drogi mam go szukać.
Na stronie kirkuty.xip.pl są listy w których ludzie piszą o dewastacji dokonywanej przez pijących na terenie otaczającym samą piramidę. Ja nic takiego nie widziałem. Trawa do pasa. Gdzieniegdzie pokrzywy. Młode drzewa rosnące pomiędzy tablicami z piramidy rozsadzają korzeniami konstrukcję.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/