Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Markuszów
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=141&t=3900
Strona 1 z 1

Autor:  trobal [ 24 mar 2010, o 15:54 ]
Tytuł:  Markuszów

Pierwszy, stary kirkut w Markuszowie powstał w XVII w. Nie ma dziś po nim śladu. W XIX w. powstał nowy cmentarz i używany był do 1942 roku. Z otaczającego cmentarz betonowego parkanu pozostały tylko części wschodnia i południowa - graniczące z polami uprawnymi. Cały teren porośnięty jest topolami i krzewami. Gdy usiłowałem wejść na teren cmentarza latem powstrzymały mnie pokrzywy i krzaki - naturalna ochrona. Inaczej wyglądało to jesienią. Istnieje co prawda "najkrótsza droga" ale została zamknięta przez mieszkających w pobliżu niej ludzi. Przyczyny nie znam ale w ten sposób zakończyła swój żywot ścieżka przez cmentarz. Wg informacji ŻIH na terenie cmentarza znajduje się ok 30 macew. Z innych źródeł można dowiedzieć się że jest ich 7. Jak sądzę ta druga informacja wynika z niedokładnego czytania. Cyfra 7 pojawia się bowiem w informacjach ŻIH jako liczba zachowanych bogato zdobionych macew stojących. Jednak i te informacje nie muszą zawierać "pełnej prawdy". Na cmentarzu bowiem znajdują się i stojące macewy i poprzewracane. Te drugie często pokryte są grubą warstwą liści opadających z drzew. Usunięcie liści odkrywa jeszcze dobrze zachowane inskrypcje.

Obok macew kamiennych znajdują się tu i wykonane z betonu. Poza tym teren jest zaniedbany i rzadko odwiedzany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O wyjątkowości cmentarza niech świadczy to, że w najbliższej okolicy nie ma innego tak dobrze zachowanego kirkutu.

W Puławach były dwa kirkuty. Na terenie starego (we Włostowicach) znajduje się obecnie tartak. Nowy przy ulicy Piaskowej to obecnie plac zajezdni autobusowej. Jedynie kamień z tablica na cmentarzu wojennym (obok zajezdni) przypomina o istnieniu cmentarza żydowskiego (tablica była co najmniej raz kradziona). Fragmenty macew odnaleziono w podmurówce rozbieranego garażu gdzieś w mieście.

W Końskowoli zdewastowany cmentarz jest zupełnie przemilczany w informacjach regionalnych. Teren zarastają drzewa i nie ma żadnych macew.

W Kurowie lokalizację cmentarza zaznaczono na planie Kurowa umieszczonym na tablicy w centrum miejscowości. Teren cmentarza to "łąka" przecięta ścieżką i nic więcej.

W Kazimierzu Dolnym istniały dwa kirkuty. Na miejscu starego jest obecnie boisko szkolne. By zachować pamięć o dawnym przeznaczeniu tego miejsca w murze przy boisku umieszczono fragmenty macew z inskrypcjami. Nowy cmentarz zdewastowany z kilkoma macewami stojącymi na swoich miejscach. Reszta tablic tworzy lapidarium.

W Bobrownikach cmentarz żydowski znalazł "prywatnego sponsora". Syn pochowanej tu kobiety przy współpracy jednej z organizacji żydowskich wystawił pomnik. Teren ogrodzony. Nieliczne fragmenty zachowanych macew.

W Baranowie teren cmentarza upamiętniony tablicą. Brak macew.

W Janowcu istnieje na razie tylko plan upamiętnienia miejscowego kirkutu. Towarzystwo Przyjaciół Janowca odzyskuje ocalałe fragmenty macew w celu wykorzystania ich przy budowie pomnika lub lapidarium.

Z powyższych powodów podejście władz lokalnych w Markuszowie do posiadanego cmentarza jest co najmniej dziwne. W pobliskim Garbowie włączono do tras turystycznych stary, zaniedbany do niedawna cmentarz katolicki. A tu nic się nie dzieje, tylko rosną drzewa, krzewy i trawa.

Autor:  _hipcia [ 24 mar 2010, o 20:00 ]
Tytuł:  Re: Markuszów (lubelskie)

Każdy cmentarz, który wymieniłeś zasługuje na osobny wątek :) Bez względu na to, czy na nim są macewy, czy nie, to cmentarz żydowski pozostanie cmentarzem "do zawsze".

"Pełną prawdę" odnośnie ilości macew powinieneś znać Ty :) Jak nagrobków jest mało, to je zawsze liczę, jak jest już ponad 50 to nie liczę :rotfl3:

Dzięki za temat. Lubelskie to na razie u nas "biała plama".

Autor:  trobal [ 24 mar 2010, o 20:12 ]
Tytuł:  Re: Markuszów (lubelskie)

Gdy wszedłem na teren cmentarza zacząłem liczyć. Dwie macewy w części pn.-zach., potem 3 w pd.-zach. Ale te rachunki przestały mieć znaczenie gdy odkryłem, że twarde podłoże na którym czasem stawałem to też macewy, tylko przewrócone i pokryte suchymi liśćmi. Do wielu miejsc nie mogłem dojść ze względu na rosnące tam gęsto krzewy. Ile bym nie naliczył na pewno bym nie znał liczby prawdziwej.

Jeżeli chodzi o wszystkie wymienione to są to kirkuty z najbliższej okolicy Puław. Jeszcze zastanawiałem się czy nie dodać kirkutu w Rykach (co niniejszym czynię) który jest teraz tylko wzniesieniem na brzegu stawu po którym czasami jeżdżą quady (podobnie jest w Warce ale to inne województwo i dalej).

Autor:  _hipcia [ 24 mar 2010, o 20:22 ]
Tytuł:  Re: Markuszów (lubelskie)

trobal napisał(a):
Ale te rachunki przestały mieć znaczenie gdy odkryłem, że twarde podłoże na którym czasem stawałem to też macewy, tylko przewrócone i pokryte suchymi liśćmi. Do wielu miejsc nie mogłem dojść ze względu na rosnące tam gęsto krzewy. Ile bym nie naliczył na pewno bym nie znał liczby prawdziwej.


W sumie, nawet jak się je odliczy, to za jakiś czas natura znowu coś zabierze i liczba będzie inna.

Autor:  trobal [ 2 maja 2011, o 21:50 ]
Tytuł:  Re: Markuszów (lubelskie)

Po raz wtóry odwiedziłem cmentarz. Minął ponad rok i zmiany choć są to niewielkie. Nadal warto patrzeć pod nogi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Południowo-wschodni narożnik został częściowo oczyszczony z krzewów. Jeszcze leżą powycinane gałęzie ale już znalazłem coś nowego, czego wcześniej to nie dostrzegłem - leżącą, uszkodzoną macewę.

Obrazek

Brak na niej śladów długiego przebywania na dworze. Została odkopana? Przyniesiona? A może tylko jej poprzednio nie zauważyłem? Nie wiem.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Autor:  UrbexLublin [ 12 wrz 2015, o 19:23 ]
Tytuł:  Re: Markuszów

Ktoś "pożycza" twoje zdjęcia. Wiesz o tym? Link do strony która to robi:
https://www.facebook.com/opuszczone.lub ... 0169659462

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/