Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Uchanie
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=141&t=14226
Strona 1 z 1

Autor:  trobal [ 9 lip 2012, o 20:59 ]
Tytuł:  Uchanie

Cmentarz założony prawdopodobnie w XVI wieku (w serwisie Wirtualny Sztetl podaje się wiek XVI, zaś w serwisie Polin wiek XIX). Znajduje się w pobliżu nekropolii katolickiej.

Obrazek

Pierwsze wzmianki o Żydach mieszkających w Uchaniach pochodzą z wieku XVII. W wieku XIX i na początku wieku XX Żydzi stanowili większość mieszkańców osady (ok. 70% mieszkańców). Przepełnioną nekropolię podwyższono nanosząc nową warstwę ziemi. Dopiero przed II wojną światową cmentarz miano powiększyć ale zakupionego terenu nigdy nie wykorzystano do celów grzebalnych. Zdewastowany podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Macewy obecnie znajdujące się na terenie cmentarza zostały odnalezione przez mieszkańców Uchań lub ich okolic. Ogrodzenie cmentarza wykonać miał w latach sześćdziesiątych jedyny pozostały w Uchaniach członek dawnej społeczności żydowskiej tej osady. Obecnie w ogrodzeniu brakuje siatki. W czerwcu 2012 roku na terenie cmentarza było pięć macew. Podczas II wojny światowej Niemcy dokonali tu co najmniej jednej masowej egzekucji Żydów zamkniętych w uchańskim getcie. Wśród zamordowanych byli także Żydzi z Horodła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Informacje o cmentarzu odnaleźć można na stronach:
Cmentarze żydowskie w Polsce
Wirtualny Sztetl

Autor:  trobal [ 2 sie 2013, o 05:56 ]
Tytuł:  Re: Uchanie

W przewodniku "Śladami Żydów. Lubelszczyzna" znajduje się błąd, który będzie korygowany erratą po interwencji kombatantów z AK. Więcej na ten temat w Dzienniku Wschodnim

Autor:  _hipcia [ 2 sie 2013, o 06:30 ]
Tytuł:  Re: Uchanie

Uuuupppsss :gafa:
Dobrze, że sprostują.

Autor:  sklsk [ 2 sie 2013, o 07:27 ]
Tytuł:  Re: Uchanie

Czy prostują?, nie wiem. Ciekawe jacy to bandyci przebrani za partyzantów byli o których się wspomina w artykule. Jeśli przekazy jakieś były to i coś musiało być na rzeczy.
Na jakiej podstawie, na jakich dokumentach się opierają przy prostowaniu, tylko na oburzeniu jednej grupy ludzi na których słowa złego powiedzieć nie można bo jest to niepoprawne politycznie.

Autor:  trobal [ 2 sie 2013, o 08:26 ]
Tytuł:  Re: Uchanie

Już pomijając sprawę przynależności organizacyjnej to chodziło też o liczbę zamordowanych, a ta była prawdopodobnie błędna i dotyczyła ukrywających się.

Autor:  sklsk [ 2 sie 2013, o 09:10 ]
Tytuł:  Re: Uchanie

prostować oczywiście trzeba, to nie podlega dyskusji.
byle by nie pójść za daleko i nie pisać jej na nowo, jedynie słusznej "poprawnej", bo stwierdzenie bardzo lakoniczne "bandyci udający partyzantów" śmierdzi na odległość.

Autor:  trobal [ 2 sie 2013, o 10:49 ]
Tytuł:  Re: Uchanie

Gdy opublikowano "Egzekutora" Dąmbskiego udowodniano, że on wcale nie był w AK, a może nawet wszystko sobie zmyślił. Fakt, że nie ma tam ani słowa o Żydach i holocauście. Ale jest to rysa na wizerunku bohaterskiego patrioty walczącego z okupantem. Nikt nie protestuje, że wydano "Bunkier" Goldsteina. Jest kilka innych książek w których pojawia się wątek zabijania Żydów przez partyzantów i jakoś nie wywołały tak gwałtownych protestów.

Autor:  sklsk [ 2 sie 2013, o 11:27 ]
Tytuł:  Re: Uchanie

Wszystko zależy od tego kto i jak dane informacje wykorzystuje, wystarczy tu podać np Grossa który świetnie promuje się wyciągając nam nasze grzechy. My się oburzamy, wyklinamy go ale nic nie możemy zrobić bo ma rację, Trwało to będzie do puki sami nie nauczymy się mówić o naszych błędach a nie je ukrywać bo są dla nas niewygodne. Kilkanaście dni temu obchodzone były dni "Wołyńskie" żal mamy do Ukraińców że u niech to się przedstawia inaczej niż u nas, a my robimy dokładnie to samo. Niewygodne fakty z historii nie istnieją, lub są przerabiane.
Jeśli pojawia się sytuacja, (może nawet tu ma to miejsce) że zmiany wprowadzane są prawdziwe, to pozostaje ten margines nieufności czy to nie jest przypadkiem już kreowanie na nowo historii.

Autor:  Heniek [ 5 sie 2013, o 10:27 ]
Tytuł:  Re: Uchanie

Inne mało znane niewygodne http://wyborcza.pl/alehistoria/1,133127 ... rkwie.html

Wiosną 1938 r. władze przystąpiły do polonizacji Ukraińców z Chełmszczyzny i południowego Podlasia. Wszyscy prawosławni mieszkańcy Chełmszczyzny są zruszczonymi Polakami, którzy przez ucisk zaborców odpadli od polskości - tak zaczynały się wytyczne do polonizacji tego regionu
Był 2 lipca 1938 r., przed cerkwią we wsi Przeorsk niedaleko Tomaszowa Lubelskiego stanął wicestarosta powiatu i wójt gminy Majdan Górny. Obejrzeli świątynię i oświadczyli miejscowym prawosławnym, że jeśli przejdą na katolicyzm, to cerkiew zostanie. Jeżeli nie, to zostanie zburzona. Ale nikt się nie zgłosił, by zostać katolikiem.
Dwa dni później o trzeciej nad ranem pod cerkwią zjawiło się sześciu policjantów z robotnikami. Mimo wczesnej pory zbiegli się wszyscy prawosławni ze wsi, by bronić cerkwi. Policjanci bili, wójt pojechał po kolejnych robotników.
Kolejna delegacja ze starostwa w Tomaszowie obiecała, że jeśli 90 proc. wieśniaków przejdzie na katolicyzm, to cerkiew zostanie nietknięta, tylko zamieniona na kościół. I znów nikt nie zmienił wyznania.
9 lipca wcześnie rano do wsi przyjechało 50 policjantów i robotnicy. Policjanci rozeszli się po wsi,...
Zostało jeszcze 96% treści.

Forma drukowana u mnie w całości,nie na temat w tym dziale ale dość intrygujący.

Autor:  trobal [ 5 sie 2013, o 11:24 ]
Tytuł:  Re: Uchanie

Heńku. Jest strona poświęcona tylko tej akcji http://www.cerkiew1938.pl/index.html

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/