Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Jabłeczna - monaster św. Onufrego
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=136&t=5205
Strona 1 z 1

Autor:  trobal [ 28 lip 2010, o 06:56 ]
Tytuł:  Jabłeczna - monaster św. Onufrego

Legendarne początki klasztoru wiązane są z odnalezieniem na brzegu Bugu ikony św. Onufrego. To zdarzenie miało do Jabłecznej sprowadzić pierwszych mnichów. Najstarszy rękopis ewangelii znajdujący się w Jabłecznej pochodzi z roku 1498 i tą datę przyjmuje się za początek istnienia monasteru. Czasami jednak sięga się do późniejszego dokumentu wydanego przez króla Zygmunta I Starego w 1522 roku, który potwierdzał nabycie dóbr jabłeczyńskich z klasztorem przez Jerzego Janowicza Ilinicza. W czasach gdy klasztor powstawał właścicielami jabłecznej był ród Zaberezińskich. Jest więc prawdopodobne, że to oni byli fundatorami monasteru.

Klasztor oparł się jako jedyny na Podlasiu wprowadzaniu Unii Brzeskiej. Tylko raz podjęto próbę przejęcia klasztoru przez unitów. Dokonać mieli tego oo. Bazylianie. Nie odnieśli sukcesu. Monaster pozostał nieprzerwanie przy prawosławiu do dnia dzisiejszego. Gdy ponownie powołano do życia diecezję prawosławną w Warszawie (1834 roku) przeprowadzono lustrację klasztoru. Uznano, że jego drewniane zabudowania nie nadają się już do remontu. Podjęto decyzję o budowie murowanych zabudowań i cerkwi. Kamień węgielny pod nową cerkiew położono w roku 1839. Szeroko zakrojone prace renowacyjne objęły także dwie kaplice w pobliżu klasztoru oraz oddaloną o ok 5 km od niego pustelnię.

W klasztorze zaczęto kształcić psalmistów. Zakonnicy kształcili katechetów i nauczycieli gramatyki. Do obowiązków zakonników włączono nadzór nad edukacją religijną i moralną. Na początku XX wieku przeprowadzono w klasztorze kolejne prace renowacyjne. Wtedy powstała większość malowideł ściennych w świątyni.

Rok 1915 z bieżeństwem objął i klasztor. Mnisi opuścili klasztor. Po powrocie w 1918 zastali budynki zdewastowane. Poza naprawami wewnątrz klasztoru zajęli się także opieką duchową nad wiernymi w pobliskich miejscowościach, którzy powoli powracali do swoich dawnych domów i świątyń. Większe zniszczenia klasztor poniósł z rąk okupantów niemieckich podczas II wojny światowej. Wtedy to klasztor został spalony. Ocalała jedynie cerkiew choć i ona wymagała remontu. Okres wojny i zaraz po wojnie dla mnichów był ciężki także z powodu ich oddalenia od najbliższych skupisk ludności. Wykorzystywały to różne oddziały zbrojne nachodząc mnichów także po to by ich obrabować.

Od 1974 w Jabłecznej funkcjonuje Prawosławne Wyższe Seminarium Duchowne. Gdy seminarium powstawało przełożonym monasteru był obecny metropolita warszawski Sawa, po nim stanowisko przełożonego klasztoru objął ihumen Miron, później Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego - zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Dzisiaj klasztor jest nie tylko centrum religijnym prawosławia na południowym Podlasiu ale także atrakcją turystyczną. Położony ok 2 km za wsią Jabłeczna, pośród rozlewisk Bugu (rzeka czasami płynęła i na zachód od klasztoru) przyciąga pielgrzymów i turystów. Obok klasztoru znajdują się dwie kapliczki. Dotarłem jednak tylko do jednej z nich, o drugiej nie wiedziałem.

Jeszcze przed dojechaniem do klasztoru

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klasztor

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do cerkwi św. Onufrego nie wszedłem. Akurat trwała msza. Mnisi śpiewali.

Obrazek

Obrazek

Złośliwość losu. Gdybym migawkę uruchomił moment później to na tym zdjęciu...

Obrazek

...byłby jeszcze ten bocian, który wyleciał zza cerkwi i przeleciał między mną i kopułą.

Obrazek

Obrazek

Widok na kapliczkę (i turystów).

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Autor:  Kumari [ 31 sie 2011, o 16:48 ]
Tytuł:  Re: Monaster św. Onufrego w Jabłecznej

Zespół klasztorny w Jabłecznej oczarował nas bez reszty – piękno budowli, starannie zaaranżowanego ogrodu oraz wnętrz, które mieliśmy szczęście podziwiać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A wszystko to dzięki Ojcu Włodzimierzowi, którego zapamiętaliśmy jako patrona ds. turystów i uśmiechu.
Stwierdził, że kościół i klasztor są dla ludzi, aby mogli podziwiać piękno i nieść je na koniec świata. Nie były to słowa bez pokrycia. W księdze pamiątkowej widziałam wpisy mieszkańców Chicago i Sydney. Fotografowaliśmy każdy kawałek świątyni, słuchając jednocześnie opowieści o historii tego miejsca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć co znajduje się za Carskimi Wrotami. Ojciec Włodzimierz otwarł je przed nami. Należało jedynie stanąć od nich w odległości ok. 1m. Byli z nami ludzie z różnych stron Polski i wszyscy stali wzruszeni i onieśmieleni. Poczuliśmy się wyróżnieni.

Za Carskimi Wrotami

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odnoszę wrażenie, że w kościołach prawosławnych z reguły fotografowanie jest bardzo niemile widziane lub kategorycznie zabronione. Pytałam Ojca Włodzimierza czy jest w tym, oprócz szkodliwości dla fresków flesza, jakiś podtekst religijny, niestosowność fotografowania w miejscu modlitwy. Stwierdził, że chodzi jedynie o ochronę ikon przed kradzieżą.
W cerkwi można zobaczyć również relikwie prawosławnych świętych oraz od niedawna szczątki zakonnika zabitego przez Niemców 10 sierpnia 1942r., kiedy to Niemcy podpalili klasztor i zdewastowali cerkiew.

Szczątki zakonnika

Obrazek

Relikwie

Obrazek

Zostaliśmy również wpuszczeni za klauzurę klasztoru , mimo tabliczek z zakazem :D Dzięki temu podziwialiśmy jeszcze dwie kaplice ze świeżymi malowidłami w intensywnych barwach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziękujemy z całego serca Ojcu Włodzimierzowi za tą niespotykaną życzliwość dla ludzi oraz pogodę ducha, które czerpaliśmy od Niego w obfitości. Otrzymał od nas wizytówkę forum, którą postanowił przekazać młodszym współbraciom, więc kto wie – może w naszym gronie pojawi się jakiś prawosławny zakonnik :D

Autor:  Kumari [ 31 sie 2011, o 16:58 ]
Tytuł:  Re: Monaster św. Onufrego w Jabłecznej

Między klasztorem a cerkwią jest mały cmentarzyk

Obrazek

Na koniec wspomniana przez Trobala druga kapliczka - Św. Ducha, znajdująca się blisko granicy z Białorusią, na nadbużańskich łęgach, z których wróciliśmy zabłoceni i zjedzeni przez komary, ale kto by się przejmował takimi drobiazgami.

Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie podobno pełno pól z rzepakiem. Klasztorne pszczoły nie biorą sobie do serca ustanowionych przez ludzi granic i podbierają Białorusinom pyłek :D
Wyjeżdżających z tego niezwykłego miejsca pielgrzymów i turystów żegna las krzyży.

Obrazek

Autor:  trobal [ 31 sie 2011, o 17:27 ]
Tytuł:  Re: Monaster św. Onufrego w Jabłecznej

I zatęskniłem za nadburzańskimi klimatami. Oby pogoda dopisała znów tam wyruszę choć może nie w okolice Jabłecznej. Nie widziałem tak wiele jak Wy ale ten pomnik poświęcony pamięci prawosławnych ofiar unii brzeskiej... Pewnie już na miejscu bym zapytał dlaczego tylko prawosławnych. A miejsce autentycznie magiczne (lub święte - w zależności od wiary i przekonań). Tu cywilizacja ma wymiar mistyczny. Zdaje się, że nawet czas tu inaczej się mierzy.

Autor:  buba [ 5 lut 2012, o 16:33 ]
Tytuł:  Re: Monaster św. Onufrego w Jabłecznej

a my w tym niesamowitym nadbużanskim miejscu bywalismy w roku 2005

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  JanPoszept [ 6 gru 2012, o 12:01 ]
Tytuł:  Re: Monaster św. Onufrego w Jabłecznej

pozwolę sobie dorzucic pare zdjęc z Jabłecznej z Monastyru

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Autor:  trobal [ 11 lut 2013, o 19:56 ]
Tytuł:  Re: Monaster św. Onufrego w Jabłecznej

Dawno temu... http://www.chram.com.pl/index.php?p=2&c=81

Autor:  klamerka [ 24 paź 2014, o 03:44 ]
Tytuł:  Re: Monaster św. Onufrego w Jabłecznej

Były już różne zdjęcia ...
...ale to miejsce faktycznie naprawia takiego zwykłego człowieczka.
Dowiedziałam się/nauczyłam o sobie.
Mnisi i księża (...) - przeweseli ludzie! Takich nie spotyka się na ulicy. A szkoda :(
Potrafili ze spokojem i uśmiechem na twarzy wytłumaczyć wszystko. Nawet to, że Robert ma taki mały plecak, bo: pannieeee, toz to naaa kielbaaase, a nie naa wooode teen plecaaacek.
Mnisi są bardzo pracowici.
Gdy jeden z nich grzmiał ręcznym dzwonkiem na obiad, to wyłonili się wszyscy: brudni w sadzy, zaprawie murarskiej, w okularach spawalniczych, .. umorusani pracą i prawdziwie zmęczeni i zatroskani.
Jedno jest pewne: to bardzo uczciwi ludzie. I w pracy, i w wierze. I do tego zawsze życzliwi i weseli.
Życzę Im wszystkiego dobrego.

Bardzo dziękuję za oprowadzanie o. z Lublina (nie znam imienia, ale pamiętam, że córka mieszka w Olkuszu), i Ihumenowi Dionizemu za pozwolenie na pstryknięcie zdjęcia (proszę nie powielać).

Załączniki:
DSC_9655.JPG
DSC_9655.JPG [ 162.32 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9656.JPG
DSC_9656.JPG [ 160.27 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9657.JPG
DSC_9657.JPG [ 130.66 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9658.JPG
DSC_9658.JPG [ 86.9 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9659.JPG
DSC_9659.JPG [ 152.12 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9660.JPG
DSC_9660.JPG [ 152.92 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9661.JPG
DSC_9661.JPG [ 137.57 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9662.JPG
DSC_9662.JPG [ 162.87 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9663.JPG
DSC_9663.JPG [ 159.95 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9664.JPG
DSC_9664.JPG [ 161.06 KiB | Przeglądane 830 razy ]

Autor:  klamerka [ 24 paź 2014, o 03:49 ]
Tytuł:  Re: Monaster św. Onufrego w Jabłecznej

...

Załączniki:
DSC_9665.JPG
DSC_9665.JPG [ 171.21 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9666.JPG
DSC_9666.JPG [ 148.46 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9667.JPG
DSC_9667.JPG [ 154.4 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9668.JPG
DSC_9668.JPG [ 165.46 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9669.JPG
DSC_9669.JPG [ 163.04 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9670.JPG
DSC_9670.JPG [ 162.68 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9671.JPG
DSC_9671.JPG [ 153.74 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9672.JPG
DSC_9672.JPG [ 129.84 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9673.JPG
DSC_9673.JPG [ 134.72 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9674.JPG
DSC_9674.JPG [ 120.3 KiB | Przeglądane 830 razy ]

Autor:  klamerka [ 24 paź 2014, o 03:54 ]
Tytuł:  Re: Monaster św. Onufrego w Jabłecznej

...

Załączniki:
DSC_9675.JPG
DSC_9675.JPG [ 157.29 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9676.JPG
DSC_9676.JPG [ 156.54 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9677.JPG
DSC_9677.JPG [ 155.37 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9678.JPG
DSC_9678.JPG [ 151.98 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9679.JPG
DSC_9679.JPG [ 165.84 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9680.JPG
DSC_9680.JPG [ 182.26 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9681.JPG
DSC_9681.JPG [ 139.6 KiB | Przeglądane 830 razy ]
DSC_9682.JPG
DSC_9682.JPG [ 166.82 KiB | Przeglądane 830 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/