Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Dołhobyczów - cerkiew prawosławna pw. Symeona Słupnika
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=136&t=20588
Strona 1 z 1

Autor:  sklsk [ 14 maja 2014, o 12:41 ]
Tytuł:  Dołhobyczów - cerkiew prawosławna pw. Symeona Słupnika

Pierwszą drewnianą cerkiew prawosławną, nieistniejącą już wzniesiono w 1472 roku. W 1875 roku parafiq przymusowo została wcielona do prawosławnej eparchi chełmsko – warszawskiej w ramach likwidacji unickiej diecezji chełmskiej. Sama cerkiew spłonęła na początku XX wieku. Obecna świątynia pod wezwaniem Symeona Stołpnika powstała zaraz po spłonięciu poprzedniczki, lata budowy nie są do końca jasne i różne źródła podają różne okresy od 1900 do 1910 roku.

W okresie międzywojennym, mimo że cerkiew już istniała nie otrzymała zgody na działalność i udostępniona została wiernym najpóźniej w 1923 roku.

Po drugiej wojnie światowej, po wysiedleniu ludności ukraińskiej, przeszła na skarb państwa i systematycznie była dewastowana przez miejscową spółdzielnię samopomoc chłopska, po czym została już jako ruina opuszczona.

W roku 1956 podjęto próby odzyskania cerkwi. Pomimo pozostałej dość dużej grupy wyznawców w okolicy i samym Dołhobyczowie, nie udało się uruchomić świątyni by jak to wspominał okólnik Wydziału Społeczno-Politycznego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, nie szerzyć ukrainizacji.

W 1967 roku kościół prawosławny otrzymał zgodę na wznowienie działalności jednak budynek nie nadawał się już do użytku. Budynek został zabezpieczony w latach 90 i tak doczekał do XXI wieku gdzie w latach 2007-2010 diecezja lubelsko chełmska przeprowadziła generalny remont. Jednak ze względu na zbyt małą liczbę wiernych, nabożeństwa odbywają się nieregularnie.

Świątynia odzyskała swój blask. Wyposażenie – jednorzędowy ikonostas został zrekonstruowany razem z polichromiami w czasie remontu na podstawie zdjęć archiwum we Lwowie, Niestety w czasie naszej wycieczki nie udało nam się zajrzeć do środka, zdjęcia w internecie są bardzo zachęcające. Pojawiają się informacje o cmentarzu przycerkiewnym który otaczał budynek, obecnie śladów żadnych nie znaleźliśmy.

Autorem projekt cerkwi jest Władymir Pokorski, identyczna cerkiew powstała w Tomaszowie Mazowieckim, ( zburzona w ramach rewindykacji cerkwi prawosławnych w II Rzeczpospolitej) i Regałówce (obecnie kościół rzymskokatolicki).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/