Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Szczebrzeszyn - kościół św. Mikołaja
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=136&t=13019
Strona 1 z 1

Autor:  Kumari [ 28 lut 2012, o 18:46 ]
Tytuł:  Szczebrzeszyn - kościół św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja w Szczebrzeszynie (woj. lubelskie) zbudował w latach 1610-1620 dziekan kapituły zamojskiej ks. Mikołaj Kiślicki. Wcześniej był tutaj drewniany XIV-wieczny kościół parafialny, który został zamieniony w zbór kalwiński przez dawnego właściciela Szczebrzeszyna - Andrzeja Górkę.

Drewniany kościół spłonął w XVI w. Nowej świątyni również nie oszczędziły pożary i burze dziejowe. W 1644r. zniszczyli go Tatarzy. Kolejny pożar miał miejsce w II połowie XVIII w. Tak o tym piszą na http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie ... eszyn.html . Ciekawe na jakiej podstawie :face:

Cytuj:
„Kościół na przełomie lat 1644 - 1754 był dwukrotnie spalony, najpierw przez Tatarów i po odbudowaniu ponownie przez Żydów.”


Hmm… brzmi to dosyć mało prawdopodobnie. Po co Żydzi mieliby palić kościół, w dodatku w miejscowości gdzie byli w mniejszości?

Pod koniec XIX w. przystąpiono do niezbędnego już remontu świątyni. Potem przyszła II wojna światowa. Wtedy został on zamknięty przez hitlerowców, ale nie poniósł większego uszczerbku.
Do kościoła św. Mikołaja, wybudowanego w stylu renesansu lubelskiego, podążamy piękną barokową XVIII-wieczną bramą. Tuż przy niej znajduje się dzwonnica z kaplicą grobową. Świątynia posiada dwie renesansowe kaplice oraz 5 drewnianych ołtarzy – główny z obrazem św. Mikołaja i 4 boczne. Część wyposażenia – ołtarze, ambona oraz obrazy „Święta Rodzina” i „Chrystus Nauczający w Świątyni” pochodzą z XVII wieku, natomiast 12-głosowe organy powstały w XIX w. w pracowni Jana Śliwińskiego we Lwowie. Zachowały się XVII-wieczne sztukaterie na sklepieniach.
Na zewnętrznej ścianie kościoła można zobaczyć łaciński akt jego erekcji przez bp. Jerzego Zamoyskiego oraz kartusz herbowy Zamoyskich.
W latach 1998 – 2000 dokonano konserwacji kilku obrazów, ołtarza głównego, sztukaterii i dekoracji malarskiej ścian. Wcześniej wykonano badania fizyko-chemiczne w laboratorium WKiRDS Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. To jeszcze nie koniec renowacji kościoła. Trwa remont ambony - zostanie odsłonięta i odrestaurowana pierwotna - czerwona warstwa malarska oraz polichromia figur.
Więcej na:
http://www.szczebrzeszyn.zamosc.opoka.o ... page_id=10
http://www.batorski.pl/szczebrzeszyn/index3.html

Widok na kościół od strony rynku

Obrazek

Brama i dzwonnica

Obrazek

Brama od strony kościoła

Obrazek

Obrazek

Św. Mikołaj - patron kościoła

Obrazek

Kartusz i akt erekcyjny

Obrazek

Autor:  trobal [ 28 lut 2012, o 20:44 ]
Tytuł:  Re: Szczebrzeszyn - kościół św. Mikołaja

Kumari napisał(a):
Po co Żydzi mieliby palić kościół, w dodatku w miejscowości gdzie byli w mniejszości?

Drzewiej bywało, że zabudowa miejska w większości była drewniana. Pożary wybuchały często. Często też o ich wywoływanie oskarżano Żydów. Być może na taką informację właśnie trafił autor tego cytowanego tekstu i przyjął, że Żydzi spalili kościół.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/