Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Zamość - cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=136&t=12331
Strona 1 z 1

Autor:  Kumari [ 11 gru 2011, o 17:50 ]
Tytuł:  Zamość - cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Prawosławna cerkiew p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Zamościu (woj. lubelskie) została wybudowana w latach 1986-1992 na miejscu zniszczonej w 1938 r. kaplicy cmentarnej ( można ją zobaczyć na http://fotopolska.eu/122727,foto.html)
Przy cerkwi znajduje się stary prawosławny cmentarz, który powstał dla potrzeb stacjonującego w zamojskiej twierdzy rosyjskiego garnizonu. Nadal jest cmentarzem czynnym.
Wg legend początki chrześcijaństwa w Zamościu mają korzenie w działalności świętych Cyryla i Metodego. Wtedy podobno powstała w tym mieście pierwsza cerkiew. Na przełomie XIX i XX w. były w Zamościu cztery cerkwie. Ta, której wezwanie dziedziczy obecna, znajduje się na Starym Mieście. Przechodziła różne koleje losu. Należała do wiernych prawosławnych i unickich. Od 1945r. jest kościołem rzymskokatolickim. Zamojską parafię prawosławną reaktywowano w 1992r. Wcześniej wierni podlegali parafii w Tomaszowie Lubelskim. W latach 80-tych korzystali z pomocy polskokatolików.
Obecna parafia obejmuje ok. 80 rodzin. Autorami wystroju ikonograficznego nowej cerkwi byli: Mikołaj Pańczuk z Poczajowa, Eugeniusz Świńczuk z Kowla, Michał Koncki z Łucka, Mirosław Trochanowski z Bielska Podlaskiego oraz Michał Kundel z Równego.

Więcej na:

http://zamosc.cerkiew.pl/historia

Brama na teren cmentarza

Obrazek

Cerkiew

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stary cmentarz przy cerkwi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  sklsk [ 6 kwi 2014, o 16:09 ]
Tytuł:  Re: Zamość - cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Niestety cmentarz (prawosławny i rzymskokatolicki) bardzo szybko się rozrasta, zabudowując wszystko współczesną płytą marmurowo - granitową
Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/