Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Krynice - ruiny pałacu Lipczyńskich
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=134&t=20227
Strona 1 z 1

Autor:  sklsk [ 1 kwi 2014, o 11:56 ]
Tytuł:  Krynice - ruiny pałacu Lipczyńskich

Nazwa miejscowości Krynice pochodzi od okolicznych rozlewisk jakie otaczają miejscowość, są to pozostałości po pradawnym potężnym rozlewisku które tu się znajdowało. Pozostały po nim okoliczne podmokłe tereny bagienne i zalew wykorzystywany głównie przez wędkarzy a w sezonie letnim również przez ożaglowanych lub wiosłolubnych turystów. Wieś Krynice datowana na XV wiek,dość często zmieniała właścicieli. Na jednym ze wzgórz krynickich w XIX wieku powstał dwór. Przedostatni właściciele Głogowscy, którzy w miejscu wcześniejszego dworu wznieśli, lub przebudowali istniejący dwór na wzór klasycystyczny. Został on otoczony parkiem po którym pozostało tylko kilka dość okazałych dębów znajdujących się najbliższym otoczeniu ruin. Kolejnym właścicielem był Grzegorz Lipczyński, który to wyremontował dwór i wydzielił część posiadłości pod budowę kościoła.
Kościołem stał drewniany obiekt przeniesiony w 1920 roku z Horyszowa Polskiego. (powstał w 1901-1903 i przeniesiony został do Horyszowa Polskiego, tam nie ukończono montażu. Następnie całość została sprzedana parafii Krynice. )
Ilość informacji na temat tego pałacyku, dworu jest niezmiernie skromna, choć czas to nieodległy kiedy jeszcze budynek funkcjonował, nie trafiłem na zdjęcia by był w całości, a takowe przecież muszą istnieć u lokalnej ludności.
W powojennych czasach dwór pełnił rolę szkoły, ośrodka zdrowia i apteki. Po po wybudowaniu nowego ośrodka dwór stał się świetlicą i klubem rolnika. 1975 roku obiekt został ostatecznej opuszczony. Dwór sukcesywnie dewastowany, stał się w bardzo krótkim czasie ruiną. Obecnie są to bardzo kiepsko zabezpieczone ruiny, (jedyne zabezpieczenie to ogrodzenie go siatką drucianą). Zarośla dość skutecznie blokują dojście i oglądnięcie pozostałości, a silnie nadwyrężone pozostałości murów z drobnymi resztkami sklepień pomiędzy kondygnacjami zachowanych w kilku miejscach, grożą zawaleniem. Całkowity brak dachu i stropów wewnętrznych. Budowla o prostokątnej bryle była najprawdopodobniej dwukondygnacyjna, być może dodatkowo podpiwniczona tyle widać od strony zachodniej, wschodnia strona z wyższym nasypem sugeruje że piwnic mogło jednak nie być, a dolna kondygnacja jest po prostu wysoką suteryną.
Całe wzgórze jest dość mocno zadrzewione i zasiedlone przez lokalne wronowate ptaki, które w ogromnych ilościach przesiaduje na okolicznych drzewach. Przebywając tu ciągle słyszy się i widzi krążące ptactwo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

kilka zdjęć więcej - http://fotoroztocze.wordpress.com/2014/ ... czynskich/

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/