Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Radzieje - kościół Chrystusa Króla
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=130&t=2754
Strona 1 z 1

Autor:  Igiełka [ 12 gru 2009, o 09:18 ]
Tytuł:  Radzieje - kościół Chrystusa Króla

Obecny neoklasycystyczny kościół w Radziejach (woj. warmińsko-mazurskie, pow. Węgorzewo) pochodzi z 1826 roku. Powstał na ruinach dwóch poprzednich kościołów – z XV i XVII wieku.
Został zbudowany wg projektu późniejszego króla Prus Henryka Wilhelma IV, na planie ośmioboku.
Dawniej był kościołem protestanckim, od 1946 roku jest kościołem katolickim p.w. Chrystusa Króla.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Klimek [ 12 gru 2009, o 16:36 ]
Tytuł:  Re: Radzieje (warmińsko-mazurskie)-kościół p.w. Chrystusa Króla

Malowidło bardzo ciekawe ze względu na anioły otaczające Chrystusa - to tzw. "serafini". Nie widzę dokładnie na zdjęciu ale powinne mieć po 3 pary skrzydeł...

Pozdrawiam

Autor:  Heniek [ 13 wrz 2012, o 02:22 ]
Tytuł:  Re: Radzieje (warmińsko-mazurskie)-kościół p.w. Chrystusa Króla

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/ol ... omosc.html

W Radziejach odkryto płytę nagrobną Lehndorffów 6 wrz, 14:36
Podczas prac remontowych przy kościele w Radziejach odkryto dziecięcą płytę nagrobną pochodzącą z XVII w. Wykonana została prawdopodobnie dla jednego z najznakomitszych wschodniopruskich rodów - von Lehndorffów ze Sztynortu.
- Bez wątpienia odkryliśmy nagrobną płytę i to dziecięcą, bo zachowane płyty nagrobne dorosłych są znacznie większe, mają od 1,8 nawet do 2,5 metra - powiedział archeolog dr Jerzy Łapo. Płyta leżała przy krzyżu misyjnym stojącym nieopodal kościoła w Radziejach pod Węgorzewem. Robotnicy odkopali ją, gdy chcieli przestawić krzyż w inne miejsce.
Zdaniem archeologa płyta ta wykonana została w XVII w., a o tym, że była przeznaczona do przykrycia grobu dziecka świadczą jej wymiary: 1,5 m na 0,7 m. W płycie brakuje jednego z narożników - zdaniem Łapy mógł on zostać uszkodzony podczas przenoszenia płyty z miejsca na miejsce.
Mimo że na odkrytej płycie nie ma inskrypcji dr Łapo uważa, że została ona wykonana dla jednego z najznakomitszych wschodniopruskich rodów - von Lehndorffów ze Sztynortu. - Kościół w Radziejach objęty był patronatem von Lehndorffów ze Sztynortu. Oni fundowali m.in. dzwon z 1737 r., w tutejszych kryptach spoczywały też doczesne szczątki hrabiowskiego rodu - powiedział Łapo.
Jego zdaniem odkryta płyta mogła być przeznaczona dla któregoś z dzieci Meinharda von Lehndorffa, który miał ich aż jedenaścioro. - Dziewięcioro zmarło często nie dożywając roku. Być może pod płytą spoczęła trumna Albrechta Sebastiana zmarłego w 1626 r., Fabiana Kasimira zmarłego w 1627 r. lub Meinharda zmarłego w 1640 r., który urodził się już po śmierci ojca - przyznał dr Łapo.
Według niego brak inskrypcji na płycie może wynikać z tego, że wdowa po Meinhardzie von Lehndorffie o to nie zadbała, a i tak wszyscy w okolicy wiedzieli, że w świątyni w Radziejach spoczywają właśnie członkowie tego rodu.

Szczątki Lehndroffów na początku XIX w. podczas budowy nowej świątyni przeniesiono do kaplicy w Sztynorcie. Ponieważ turyści niszczyli ocalałą płytę Meinharda von Lehndorffa (zmarły w 1639 r.) przeniesiono ją w depozycie do węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej, gdzie jest stale eksponowana.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/