Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Mazowieckie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 maja 2010, o 03:41 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Tytuł nadałem trochę przekornie. Dwór ten bowiem bardziej chyba jest znany jako dworek Pułaskiego, ewentualnie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Winiary są dziś dzielnicą Warki. Co do Kazimierza Pułaskiego uważam, że jest postacią bardzo kontrowersyjną. Moje zmagania z oceną K. Pułaskiego sprawiły, że temat dworku i zdjęcia do niego przeleżały ładnych parę miesięcy oczekując na zamieszczenie na forum. Ale najlepiej oddzielić postać od budowli. W tym wypadku warto. Dworek może niewielki ale ludzie bywali tu wybitni.

Dworek powstał pod koniec XVII wieku. Należał wtedy do Stanisława Antoniego Szczuki. Projektantem budowli był Augustyn Wincenty Locci, m.in. architekt kościoła w Wilanowie i autor przeróbek w Zamku Królewskim w Warszawie. Dworek w Winiarach do naszych czasów był dwukrotnie przebudowywany i niewiele zostało w nim z pierwotnego dzieła Locciego. W XVIII wieku dworek należał do Józefa Pułaskiego - ojca Kazimierza. Później właścicielami byli Walewscy (czy chodzi o tą samą panią Walewską co w Kiernozi?). Przez wiek XIX właścicielami byli Brochowscy, Zaborowscy, Jordanowie, Kurtzowie, Prozorowie, a na koniec książę Czetwertyński, który w 1882 roku sprzedał majątek Andrzejowi Szczuce. Kolejny Andrzej Szczuka w 1921 roku sprzedał go hrabiemu Wacławowi Godziembie Dąmbskiemu. U Dąmbskiego bywali w gościnie Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Lucjan Żeligowski, Bolesław Wieniawa-Długoszewski, Stefan Rowecki-Grot, prof. Juliusz Harbut, Władysław Szafer, Józef Mehoffer i Antoni Uniechowski. Bywali więc tu politycy, artyści i naukowcy. Zapewne przyciągał ich urok gospodarza ale i otoczenie. Przy dworku znajduje się uroczy park pamiętający jeszcze XVII, czy XVIII wiek. Bywa, że pisze się nie ryzykując chyba pomyłki, że tu bawił się mały Kazimierz Pułaski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Majątek odebrano Dąmbskim w 1946 roku.

Obrazek

Ostatnio edytowano 23 lis 2010, o 14:45 przez trobal, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 22 maja 2010, o 09:45 

Imię: waldi481
Bardzo interesujące-masz kłopoty z oceną Kazimierza Pułaskiego?A dlaczego?
Faktem jest,że nie ma postaci co do której wszyscy by się zgadzali-ale Pułaski-ciekawe....
Waldemar

Post Napisane: 22 maja 2010, o 14:55 
Przyjaciel

Problem dotyczy jego zachowań i postaw.
1. Żył w epoce w której pojęcia honor i "słowo honoru" miały jakieś znaczenie. Jednak sam dał słowo i je złamał.
2. Uprowadził króla. Czyn kwalifikowany na równi z królobójstwem choć Stasia nie zabił. Podobno to nie on tylko jego otoczenie wymyśliło porwanie. A ja mam uwierzyć, że człowiek prowadzący od paru lat walkę i podejmujący wciąż samodzielnie decyzje dotyczące tej walki nagle ulega namowom otoczenia?
Jeżeli są to błędy młodości to właśnie jako młody człowiek musiał Polskę opuścić i tylko zaproszenie do Ameryki dało mu możliwość odczucia, że nie został przeklęty.

Dla mnie to jest postać kontrowersyjna. Nie tylko z tych względów honorowych. Pod sztandarami konfederatów dopuszczano się przemocy wobec nie-katolików. Walczono o zachowanie uprzywilejowanej pozycji dla katolicyzmu. Nawet jakbym się zgadzał z tym, że Polak = katolik to nie pasują mi do tego niehonorowe zachowania Kazimierza Pułaskiego. Nie można być trochę idealnym. A kreuje się go na ideał.

Obrazek

Post Napisane: 24 maja 2010, o 22:11 

Imię: waldi481
Oczywiście-każdy ma prawo do swoich ocen.Dla mnie porwanie króla Stasia nie jest zbrodnią.Dla jednych król Staś-wielkim królem był dla mnie nie.Prawo oceny jest indywidualną sprawą.
Pozdrawiam
Waldemar

Post Napisane: 25 maja 2010, o 05:33 
Przyjaciel

waldi481 napisał(a):
Dla mnie porwanie króla Stasia nie jest zbrodnią.Dla jednych król Staś-wielkim królem był dla mnie nie.

Nie oceniałem króla. Sam nie mam o nim najlepszego zdania. Ale pozbawienie wolności osobistej dotąd jest karane. Wg mnie słusznie.

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Mazowieckie