Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Mazowieckie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 15 wrz 2011, o 19:01 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Na terenie XIX-wiecznego zespołu podworskiego w Orońsku (woj. mazowieckie, pow. szydłowiecki) zajmującego powierzchnię 13 ha, znajduje się pałac Józefa Brandta ze stałą ekspozycją wnętrz dworskich, oranżeria, kaplica i wozownia (mieszczące galerie), oficyna i budynki gospodarcze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pałac zbudowano w stylu włoskiego neorenesansu dla Anieli Christiani, wdowy po generale Franciszku Xawerym Christiani. Jest prostokątny, parterowy, z dwiema dobudowanymi wieżami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oranżeria, w której tworzył Józef Brandt, wyposażona była niegdyś w system grzewczy umożliwiający hodowlę roślin egzotycznych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Warto powiedzieć parę słów o wspomnianym Józefie Brandcie, czołowej postaci tzw. monachijskiej szkoły polskiego malarstwa, do której zaliczani są tacy twórcy jak: Leon Wyczółkowski, Aleksander Gierymski i Wojciech Kossak. Brandt specjalizował się w obrazach o tematyce historycznej i batalistycznej. W Orońsku osiadł w wyniku ożenku z Heleną z Woyciechowskich Pruszakową, wdową po swym przyjacielu – Aleksandrze Pruszaku. U Brandtów spędzali wakacje koledzy-artyści, tworząc „Wolną Akademię Orońską”.
Malarz był właścicielem Orońska w latach 1877 – 1915. Majątek pozostawał w rękach tej rodziny do 1941r., kiedy to przejęli go okupanci. Po powojennej nacjonalizacji mieściła się tu szkoła podstawowa i przychodnia. W 1974r. utworzono Centrum Rzeźby Polskiej. Zabudowania otoczone są parkiem krajobrazowym ze stawami. Można w nim zobaczyć współczesne rzeźby.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostałe zabudowania

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kaplica

Obrazek

Centrum zapewnia artystom wszelkie udogodnienia: usługi odlewnicze, z zakresu obróbki metalu, drewna i kamienia, pracownię ceramiczną oraz plac rzeźbiarski ze sztucznym oświetleniem. Organizuje też warsztaty muzealne i historyczne dla młodzieży. Remont obiektu, dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakończono w 2007r.

Źródło:
http://www.rzezba-oronsko.pl/
http://turystyka.wp.pl/kat,1,wid,9376857,artykul.html
http://www.nil.org.pl/xml/oil/oil56/gaz ... /n20071013
Wikipedia

Post Napisane: 15 wrz 2011, o 20:09 
Przyjaciel

Imię: Tomek
A martwiłem się już, że będę musiał jeszcze raz tam jechać by porobić zdjęcia. Szkoda by było ten pałacyk pominąć na forum. Już nawet raz chciałem porobić zdjęcia ale przeszkodziły mi w tym tłumy ludzi.

Obrazek

W takich warunkach nie da się "pracować" :echh:

Obrazek

Post Napisane: 15 wrz 2011, o 21:14 
Muszkieter

Pamiętam, że swojego czasu, interesując się wyglądem mojego Sławikowa, i w ogóle oranżeriami, trafiłem na tą właśnie galerię. Ciekawa architektura każdego z budynków.

Post Napisane: 29 paź 2012, o 10:01 
Przyjaciel

Rzeźba Heraklesa z Anteuszem została do parku przeniesiona z Szydłowca jeszcze w okresie budowy dworu i kształtowania parku przez Amelię Magdalenę Christiani. Powstała w wieku XVIII ale jej cokół jest jeszcze starszy i podobno są na nim insygnia Radziwiłłowskie. Mnie interesowała od dawna inna rzeźba. Matki Boskiej z dzieciątkiem i napisem na cokole: Pamiątka Anny Plenk.

Obrazek

Jak wyczytałem Anna Plenk była siostrą generałowej. Podarowała siostrze tą rzeźbę w celu wzbogacenia wystroju parku. Informacje te pochodzą z artykułu Tomasza Palacza zatytułowanego "Renesans parku" a zamieszczonego w Wojewódzkim Informatorze Kulturalnym "Kontakt" z 1985 roku (nr 7-8). W tym samym numerze znajduje się zdjęcie przedstawiające Józefa Brandta.

Załączniki:
brandt.jpg
brandt.jpg [ 66.32 KiB | Przeglądane 1296 razy ]

Obrazek

Post Napisane: 29 paź 2012, o 16:24 
Przyjaciel

Imię: Renata
Prześladuje mnie pytanie jak miała na imię wdowa po generale Franciszku Xawerym Christiani - Aniela czy Amelia? Myślałam najpierw, że się przejęzyczyłam. Ale nie - w sieci krążą obie wersje :) Amelia występuje jednak znacznie częściej, więc z pewnością Tomka wersja jest poprawna :D

Post Napisane: 29 paź 2012, o 17:41 
Przyjaciel

Spotkałem wersje: Aniela, Amelia i Amalia. Ta ostatnia może być literówką. Amelia Magdalena Christiani z Hiblów miała z generałem córkę - Amelię Klarę Christiani. W dziejach dworu pojawia się też informacja o sprzedaniu dworu przez wdowę po generale Wojciechowi Kalinowskiemu (aptekarz i burmistrz Rzeszowa po 1859 roku). Nie wiem kiedy to miało nastąpić ale w roku 1854 tenże Wojciech Kalinowski miał ożenić się z Amelią Hibl (powróciła do panieńskiego nazwiska?). Po śmierci ojca Amelia odziedziczyła aptekę więc nie chodzi o Amelię Klarę Christiani. To wszystko nie musi być prawdą, może chodzi o podobieństwo imion i nazwisk? Informacje są tu jak puzzle i pochodzą z wielu źródeł.

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Mazowieckie