Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Zagraniczne cmentarze » Zagraniczne cmentarze - Chorwacja

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 sie 2011, o 20:30 
Administrator

Imię: Jarek
Jedyna pewna informacja jaką udało mi się znaleźć na chorwackich stronach internetowych (niestety tylko na tych stronach w ogóle funkcjonuje to miejsce) to ta, że cmentarz św. Anny w Šibeniku jest najstarszą nekropolią miasta.
Zaiste niewiele wiadomości jak na tak pięknie położony cmentarz, ale przyzwyczaiłem się już do tego, że za granicą nie mają takich wspaniałych źródeł informacji jak na przykład nasze forum :D
Ale do rzeczy.
Nie wiem dokładnie kiedy został założony ten cmentarz, ale zważywszy na fakt, że nekropolia praktycznie przylega do dawnej twierdzy św. Michała (przez mieszkańców Šibenika i nie tylko nazywana twierdzą św. Anny) zaryzykowałbym twierdzenie, że początki cmentarza należy wiązać z okresem największego rozkwitu fortecy przypadającym na XVI wiek, ale możliwe jest i to, że datę założenia cmentarza trzeba łączyć z dwoma tragicznymi eksplozjami prochu strzelniczego mającymi miejsce mniej więcej w połowie XVII i połowie XVIII wieku, które doprowadziły do poważnych uszkodzeń twierdzy, a i pewnie śmierci wielu ludzi.
Wprawdzie najstarsze zachowane nagrobki na šibenickim cmentarzu św. Anny pochodzą z połowy XIX wieku, ale przekonałem się już nie raz, że na tych tarasowo położonych nekropoliach jedne płyty nagrobne zakrywają drugie, nowe płyty zastępują stare lub wręcz wpisują się w dawny, sepulkralny wystrój i nikt nie przywiązuje do tego wagi ... taka uroda.
Cmentarz jest przepiękny, jego najstarsza część znajduję sie wokół kościoła/kaplicy św. Anny i jak już wspomniałem praktycznie "opiera się" o mury obronne twierdzy.
Ale to co wzbudza prawdziwy zachwyt (oczywiście wśród odwiedzających nekropolię śmiertelników) to położenie nekropolii i prawdziwie "nieziemski" widok jaki rozpościera się na Šibenik.
O Neapolu już było w innym wątku, więc nie będę się powtarzał ... :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Koty - śpiące, uważnie obserwujące, śmigające między nagrobkami ... są wręcz wszechobecne

Obrazek

Kościół św. Anny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przedstawiciel "tubylców", młody, lekko wystraszony

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Blisko murów twierdzy znajduje się najstarsza część cmentarza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dostawianie drewnianych krzyży na dawnych nagrobkach to miejscowa (widzieliśmy to na całym wybrzeżu Dalmacji) tradycja i jak dla nas ciekawy zwyczaj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Równie ciekawy zwyczaj to rodzaj szklanych gablot przeznaczonych na wieńce, często z podobiznami zmarłych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Starą część cmentarza zamknę ponownie schodami

Obrazek

Ale patrząc na całość nekropolii nie ma "stare", nie ma "nowe", jest "niesamowite"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszechobecne koty ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze raz kościół/kaplica św. Anny

Obrazek

Cmentarz widziany z murów twierdzy

Obrazek

Na koniec kilka mogił "wyrastających" z murów cmentarza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To mój 3K post dlatego pozwoliłem sobie nawalić zdjęć ile wlezie i nie przejmować się niczym :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 6 wrz 2011, o 19:33 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Szczęka opada wprost z wrażenia :brawa: Po prostu cała nekropolia jest dziełem sztuki. Widok ze wzgórza na morze przypomina mi Perast w Czarnogórze :placze:

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Zagraniczne cmentarze » Zagraniczne cmentarze - Chorwacja