Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Archiwalne zdjęcia i pocztówki
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 25 gru 2011, o 17:21 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2010, o 19:59
Posty: 1141
Lokalizacja: Thorn Wpr.
Pochwały: 1
Imię: Tymoteusz
Cytuj:
Zespół dworski w Niechmirowie składa się z trzech elementów: parku z kaplicą i oficyną (stanowiące pozostałości założenia pałacowego) oraz z dziedzińca gospodarczego folwarku i kolonii mieszkalnej. Pierwotnie cały zespół otoczony był murem ceglanym, a od strony parku, drewnianym płotem.

Jedyna informacja o interesującym nas budynku murowanym pochodzi z notatek A. Pstrokońskiego. Nie stwierdzono reliktów siedziby murowanej. Badań nie prowadzono.

We wschodniej części wsi ulokowany jest zespół dworsko-parkowy, w skład którego wchodziły m in. eklektyczny dwór, park z pozostałościami założenia geometrycznego i oficyna dworska (?). Według Pstrokońskiego w 1638 r. istniała "kamienica za mostem na Ostrawi". Był to prawdopodobnie murowany dwór, lokowany na wyspie, otoczony fosą lub starorzeczem. Tenże sam autor podaje, że oglądał "pałac gustowny z sklepami i piętrem". Musiała to być, jak twierdzą L. Kajzer i J. Augustyniak, już inna budowla, kolejna siedziba dworska posiadaczy wsi. Ponieważ nie stwierdzono reliktów starszej "kamienicy", ani nie natrafiono na jej opisy inwentarzowe, obecność murowanego dworu renesansowego Niechmirowskich jest tylko niesprawdzoną, choć bardzo prawdopodobną hipotezą badawczą. Problem wymaga dalszych badań, a miejscowa ludność zachowała pamięć o "starym zamku", być może utopionym w bryle ostatniego pałacu albo oficyny. W XVII w. powstał w Niechmirowie, zbudowany przez Olszewskich, zespół dworsko-parkowy.Pierwsze zdjęcie pokazuje pałac w Niechmirowie z przełomu XVIII i XIX w., spalony przez wojska radzeckie w 1945 r. Fot. D.Demałowicz - lata międzywojenne. Zbiory Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Zdjęcie po prawej panneau dekoracyjny w salonie pałacu w Niechmirowie. fot. z lat międzywojennych. Zbiory Muzeum Okręgowe w Sieradzu.

W wieku XVII zespół pałacowo-dworski uswietniony został niewielką wolno stojąca kaplicą. Oficyna dworska stojąca obok pałacu służyła za mieszkanie pałacowej gawiedzi.

Oficyna dworska
KOBiDZ: Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkiego, nr rej.: 291 z 28.12.1967
Z dawnego zespołu dworskiego przetrwała zabytkowa, murowana, klasycystyczna oficyna dworska wzniesiona na przełomie XVIII i XIX w. Katalog Zabytków Sztuki w Polsce wydany w 1953 r. tak opisywał dworską oficynę: "Murowana, piętrowa, podpiwniczona. Na planie prostokąta z ryzalitami na osi boków dłuższych. W ryzalicie frontowym zwieńczonym trójkątnym szczytem wejście w półkoliście zamkniętej wnęce, ujęte kolumnami w wielkim porządku. Piwnice sklepione kolebkowo. Zachowany częściowo dwutrakowy układ wnętrza. Nad oknami parteru trójkątne szczyty w półkolistych płycinach. Dach czterospadowy". Jej ruiny zlokalizowane są na niewielkim wzniesieniu, na skraju dawnego parku dworskiego. Ściany piwniczne są nieotynkowane, ceglane z wmurowanymi w dolnych partiach otoczkami kamiennymi. Kondygnacja parteru otynkowana zaprawą wapienno-piaskową. Na podłogach leży gruz. Z dawnego stropu pozostały jedynie nieliczne belki stropowe. Jedynie szczątkowo zachowała się stolarka okienna.Drewniane schody na piętro są już bardzo zniszczone. Na piętrze pozostaly jedynie mury i dębowe futryny okienne. Na wewnętrznej stronie portyku widnieje napis "Roku Pańskiego ... ". Na ścianach wewnętrznych budynku resztki farby świadczą o jego funkcji mieszkalnej.

http://www.niechmirow.yoyo.pl


Załączniki:
niechmirow.jpg
niechmirow.jpg [ 103.44 KiB | Przeglądane 791 razy ]
niechmirow1.jpg
niechmirow1.jpg [ 91.63 KiB | Przeglądane 791 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Archiwalne zdjęcia i pocztówki


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.180s | 18 Queries | GZIP : Off ]