Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi » Synagogi - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 01:43 
Administrator

Imię: Jarek
Budynek dawnej synagogi (prywatnego domu modlitwy) w Brzesku (województwo małopolskie) przy ul. Długiej 3 został wzniesiony w XIX wieku. Znalazłem go stosunkowo szybko bo znajduje się w bezpośredniej bliskości kościoła katolickiego :-)

Obrazek

Obrazek

Z drugim zachowanym budynkiem synagogi, wybudowanym w 1904 roku, mieszczącym się przy ulicy Puszkina 2, jest pewien problem !!
Książka Eleonory Bergman i Jana Jagielskiego "Zachowane synagogi i domy modlitwy w Polsce. Katalog" Żydowskiego Instytutu Historycznego z 1996 roku wskazuje ten właśnie adres i budynek, którego zdjęcia zamieszczam poniżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wikipedia natomiast, podając również wspomniany wyżej adres, prezentuje na zdjęciach budynek przy ulicy Puszkina 4

Obrazek

:arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Brzesku

Budynek ten posiada arkadowy gzyms koronujący, który pojawia się na innych zachowanych synagogach (np. Kraków, Kalwaria Zebrzydowska lub Dzierżoniów), ale moim skromnym zdaniem mieściła się tam raczej siedziba kahału.
Według mnie to właśnie ten reprezentacyjny i okazały budynek zaprezentowany na zdjęciach powyżej, oznaczony numerem 2, był synagogą przy obecnej ulicy Puszkina.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 maja 2009, o 01:43 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Muzeum okręgowe w Tarnowie tak opisuje te budynki :

Cytuj:
Synagoga, ul. Puszkina
Zbudowana w 1904 roku, obecnie biblioteka miejska. Zachowany wystrój zewnętrzny.

Dom kahalny, ul. Puszkina
W budynku przylegającym do synagogi, zbudowanym w 1904 roku, mieściły się do wojny biura gminy żydowskiej (w tym samym budynku łaźnia rytualna). Obecnie są tu warsztaty spółdzielni rzemieślniczej.

Czyli jakby Wikipedia miała rację.

Post Napisane: 30 maja 2009, o 01:44 
Administrator

Małgosiu, nie wykluczam i takiej możliwości :-) dlatego napisalem o problemie z identyfikacją i o swoich domysłach.
Widziałem informacje podane na stronach Muzeum w Tarnowie (nawet byłem w niedzielę w tym muzeum), ale nie wyjaśniają one istoty problemu czyli który z tych budynków to synagoga, a który to siedziba kahału - zauważ, że nigdzie nie podano numeru budynku.
To, że oba budynki sąsiadują ze sobą to wiadomo, sęk w tym, że oba żródła podają ten sam adres, a ulica Puszkina 2 to właśnie ten odnowiony budynek :-)

Ciekawe jest również to, że strona internetowa, którą znalazłem przed swoim wyjazdem
http://www.brzesko.ws/_Brzesko/document ... ica_jw.asp
podaje taką informację:

Cytuj:
Zachował się natomiast kompleks bożniczo-kahalny przy dawnej ul. Łaziennej (ob. Puszkina), wzniesiony po pożarze miasta w 1904 roku. Składają się nań: murowana bożnica (ul. Puszkina 2) z ciekawym szczytem od strony zachodniej oraz rytualna mykwa (łaźnia), w której znajdowała się również siedziba kahału

??
Faktem natomiast jest, że w budynku o numerze 4 znajduje się siedziba Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej :-)

Bądź tu mądry i pisz wiersze ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 maja 2009, o 01:44 
Moderator

Imię: Sławek
Synagogą był ten brzydki obecnie budynek biblioteki - przed II wojną światową była to bardzo okazała synagoga, ale niestety została częściowo po wojnie rozebrana i gruntownie przebudowana. Z oryginalnego wystroju zachował się ten gzyms koronujący. Kiedyś miałem zdjęcie tej synagogi z 1945 roku, ale niestety gdzieś się zawieruszyło. Budynek obok to dawna mykwa i biura zarzadu gminy żydowskiej.

Po wojnie w Brzesku odrodziła się niewielka społeczność żydowska, która utrzymywała niewielki dom modlitwy, prawdopodobnie w prywatnym mieszkaniu. Niestety nie znam adresu

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 maja 2009, o 01:45 
Administrator

No to sprawa się wyjasniła :-)
Sławku, fajnie by było gdybyś znalazł to zdjęcie z 1945 roku.
A tak poza wszystkim to poproś w Wikipedii żeby zmienili na stronach internetowych informację o adresie zachowanej synagogi, bo to nie jest ulica Puszkina nr 2 tylko nr 4 !!

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 maja 2009, o 01:46 
Moderator

Imię: Sławek
Brzeska synagoga w czasie częściowej rozbiórki (1945)
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 cze 2014, o 12:27 

Czy obecnie w Brzesku istnieje jeszcze jakas funkcjonujaca synagoga?
Wyglada na to ze pomimo bardzo bogatej przeszlosci Zydow w Brzesku, po wojnie praktycznie wszystkie slady prócz cmentarzy zniknely.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi » Synagogi - Małopolskie