Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi » Synagogi - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 9 sie 2010, o 19:34 
Przyjaciel

Imię: Darek
Stara Synagoga w Wieliczce (woj. małopolskie).
Znajduje się przy ul. Wiejskiej.
Wybudowana pp. w poł. XVIII w. Zdewastowana przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Po wojnie służyła jako magazyn. Obecnie opuszczona.

Załącznik:
f66327da9b8a57e7.jpg
f66327da9b8a57e7.jpg [ 75.39 KiB | Przeglądane 1949 razy ]

Załącznik:
e82de5636b442815.jpg
e82de5636b442815.jpg [ 66.26 KiB | Przeglądane 1949 razy ]

Załącznik:
63aa14c2b983f168.jpg
63aa14c2b983f168.jpg [ 64.8 KiB | Przeglądane 1949 razy ]

Załącznik:
3a5fe1e54a910e60.jpg
3a5fe1e54a910e60.jpg [ 62.01 KiB | Przeglądane 1949 razy ]

Załącznik:
2c46fb4eccce3b3d.jpg
2c46fb4eccce3b3d.jpg [ 66.5 KiB | Przeglądane 1949 razy ]

Załącznik:
7552eeacfc6c51eb.jpg
7552eeacfc6c51eb.jpg [ 73.32 KiB | Przeglądane 1949 razy ]

Tuż obok znajdują się ruiny drugiej synagogi (ul. Klasno)
Po lewej widoczna Stara Synagoga po prawej Synagoga (ul. Klasno)

Załącznik:
62b214a6dfa595db.jpg
62b214a6dfa595db.jpg [ 57.46 KiB | Przeglądane 1949 razy ]

Zdewastowana w czasie II wojny światowej, po wojnie służyła jako magazyn,obecnie jak widać totalna ruina.

Załącznik:
05dfa760ce7690fc.jpg
05dfa760ce7690fc.jpg [ 74.16 KiB | Przeglądane 1949 razy ]

Załącznik:
2bee18f1ecd3948a.jpg
2bee18f1ecd3948a.jpg [ 75.96 KiB | Przeglądane 1949 razy ]

Załącznik:
725165efa908f4bf.jpg
725165efa908f4bf.jpg [ 75.25 KiB | Przeglądane 1949 razy ]

Tour de Pologne :D spowodował że do trzeciej synagogi znajdującej się w Wieliczce przy ul. Seraf 11 nie udało mi się dotrzeć.

Ostatnio edytowano 7 maja 2013, o 19:04 przez Montenegro, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 16 sie 2012, o 16:14 

Tysiące starych fotografii zgromadzonych przez Instytut Yad Vashem jest udostępnionych na stronie:
http://collections.yadvashem.org/photosarchive/en-us Wśród nich odnaleźć można dawne zdjęcia dwóch innych wielickich synagog – tych mieszczących się nie na Klaśnie, ale w centrum miasta – przy odchodzących z Górnego Rynku - na zach. ulicy Górsko i na wsch. ulicy Seraf : http://www.wieliczka24.info/judaica-wie ... 066,60.htm oraz http://www.sztetl.org.pl/pl/image/47779/ (jedno ze zdjęć pochodzi z kolekcji Działu Dokumentacji Zabytków Żydowskiego Instytutu Historycznego).

Przed II wojną światową, połowę mieszkańców Wieliczki stanowili Żydzi.
W czasie okupacji, w dniu 28 sierpnia 1942 r. ze stacji kolejowej Wieliczka, rozpoczęto wywóz ponad 11 000 Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.

Właśnie otrzymałem osobiste zaproszenie na 177 spotkanie z cyklu „Wieliczka – Wieliczanie” (29 sierpnia 2012 r.) – które poświecone będzie 70-tej rocznicy zagłady wielickich Żydów.

Załączniki:
Zaproszenie 0.jpg
Zaproszenie 0.jpg [ 13.27 KiB | Przeglądane 2527 razy ]
Zaproszenie 2.jpg
Zaproszenie 2.jpg [ 39.22 KiB | Przeglądane 2527 razy ]
Zaproszenie 3.jpg
Zaproszenie 3.jpg [ 105.07 KiB | Przeglądane 2527 razy ]

Post Napisane: 16 sie 2012, o 18:49 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
To będzie z pewnością bardzo interesujące spotkanie, w szczególności z prof. Uri Shmueli i potomkami rodzin ratujących ofiary Holocaustu. Zawsze ważny jest pewnego rodzaju "spontan". Ludzie, którzy nie mają emocjonalnego stosunku do tematu, nawet jeśli dysponują rozległą wiedzą, zawsze wypadają blado przy tych którzy żyją tematem. Wiem co mówię - widziałam już naszą Hipcię w akcji i mówię Wam - wysiadają przy niej wszyscy naukowcy razem wzięci :D

Post Napisane: 17 sie 2012, o 18:00 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Kumari napisał(a):
Wiem co mówię - widziałam już naszą Hipcię w akcji i mówię Wam - wysiadają przy niej wszyscy naukowcy razem wzięci :D

Wysiadają, ale z nerwów :rotfl2:

Post Napisane: 30 sie 2012, o 10:54 

Zorganizowane przez panią Jadwigę Duda - spotkanie w Wielickim Magistracie, poświęcone 70-tej rocznicy zagłady Żydów z Wieliczki i Klasna - zgromadziło wyjątkowo dużą liczbę zainteresowanych (brakowało aż miejsca) i trwało do późnych godzin wieczornych.
Wśród wielu zabierających głos, z wielkim szacunkiem wysłuchałem wspomnień (84-letniego dziś) prof. Uri Shmeuli. W wypowiedziach dominował opis tragicznego dnia (wymieniano datę 27. 08. 1942 r.) - selekcji i wywózki 11 000 Żydów - spędzonych na pastwisku obok stacji kolejowej. Starców, dzieci, chorych oraz personel medyczny wywożono samochodami do Puszczy Niepołomickiej (tam w zasypanych dołach, jeszcze 2 dni ziemia się ruszała).
Później 700 silnych mężczyzn załadowano w wagony do ciężkiej pracy w Stalowej Woli.
Pod koniec dnia, pozostałych tysiące, załadowano do 52 wagonów towarowych wysypanych wapnem, które po kilku dniach dojechały do komór gazowych w Bełżcu.
Chciałbym to dokładnie opisać w osobnym - nowym wątku.

Przed spotkaniem zapoznałem się z wystawą, która pozwoliła zlokalizować dwie synagogi z centrum Wieliczki.
Gmina Klasno skupiała Żydów ortodoksyjnych, (nazywanych tu przez katolików „Husytami”). Gmina Wieliczka – bardziej postępowych.

Załączniki:
Komentarz: Prof. Uri Shmueli
Wieliczka 5.JPG
Wieliczka 5.JPG [ 75.77 KiB | Przeglądane 2470 razy ]
Komentarz: Magistrat
Wieliczka 3.JPG
Wieliczka 3.JPG [ 69.46 KiB | Przeglądane 2470 razy ]
Komentarz: Jadwiga Duda
Wieliczka 6.JPG
Wieliczka 6.JPG [ 84.24 KiB | Przeglądane 2470 razy ]
Komentarz: Synagoga przy Seraf 11
Wieliczka 1.JPG
Wieliczka 1.JPG [ 70.81 KiB | Przeglądane 2470 razy ]
Komentarz: fragment mapki lokalizujacej domy społeczności żydowskiej w centrum Wieliczki
Wieliczka 2.JPG
Wieliczka 2.JPG [ 90.41 KiB | Przeglądane 2470 razy ]
Komentarz: Synagoga po przebudowie
Wieliczka 0.JPG
Wieliczka 0.JPG [ 48.85 KiB | Przeglądane 2470 razy ]
Komentarz: fragment wystawy
Wieliczka 4.JPG
Wieliczka 4.JPG [ 59.34 KiB | Przeglądane 2470 razy ]

Post Napisane: 26 wrz 2012, o 18:51 
Przyjaciel

O wspomnianych wyżej, tragicznych wydarzeniach w Wieliczce w sierpniu 1942r. przejmująco napisał Henryk Schonker w "Dotknięciu anioła". Przejmująco, ale jednocześnie z niezwykłym ciepłem i niewiarygodną wiarą w człowieka. Trudno pojąć jakim cudem, po przejściu takiego piekła można ocalić w sobie wiarę w człowieka. Już sam ten fakt jest prawdziwym "dotknięciem anioła".

Post Napisane: 20 paź 2012, o 17:22 

Franku D czytałem, że byłeś w Wieliczce na obchodach 70 deportacji. W internecie podano że byli tam obecni przedstawiciele miejscowosci z ktorych do Wieliczki deportowano obywateli polskich wyznania mojżeszowego. Czy był przedstawiciel Gdowa? Czy w Gdowie 70 rocznica była zapamiętana /chyba ponad 300 osób to Gdowianie lub osoby z ich rodzin/

Post Napisane: 22 paź 2012, o 10:50 

W Gdowie - na narożnym domu w rynku - w dniu 1 sierpnia 1942 r. pojawiło się zarządzenie, że w Wieliczce jest tworzone getto, do którego wszyscy Żydzi z Gdowa, Dobczyc, Niepołomic, Mogiły, Bieżanowa oraz okolicznych wiosek, mają się obowiązkowo przesiedlić do 20 sierpnia 42 r.
Na wyznaczoną datę przybyło ich ok. 3,5 tys. Gęstość zaludnienia w centrum Wieliczki przekraczała granice możliwości. Wielu przybyłych Żydów spało pod gołym niebem, inni w szopach, oborach, zbitych na poczekaniu budach.
Za tydzień - 27 sierpnia 42 r. nastąpiła Zagłada!

Na spotkaniu byłem. Myślę, że byli też inni Gdowianie, chociaż przyznam, że wśród licznych uczestników, nie spotkałem znanych mi współmieszkańców. Wiem, że organizatorka Pani Jadwiga Duda, na miesiąc przed każdym spotkaniem rozsyła zaproszenia dla „urzędników” oraz „społeczników”.

Z opracowania Andrzeja Gaczoła dowiedziałem się, że starsza siostra Jana Fitzke – wielkiego Gdowianina, opisanego w viewtopic.php?f=218&t=10017
w czasie Zagłady uratowała znajomą rodzinę Küchlerów - Żydów z Gdowa. Zamieszczam wyświetlaną na spotkaniu fotografię uratowanego Wieliczanina - dawnego mieszkańca Gdowa.

Załączniki:
Zagłada Żydów z Wieliczki - Zeszyt 122.jpg
Zagłada Żydów z Wieliczki - Zeszyt 122.jpg [ 115.23 KiB | Przeglądane 2374 razy ]
Komentarz: fragment Zeszytu 122
Anna Fitzke - Gaczoł.jpg
Anna Fitzke - Gaczoł.jpg [ 111.52 KiB | Przeglądane 2374 razy ]
Anna Fitzke - Gaczoł cd.JPG
Anna Fitzke - Gaczoł cd.JPG [ 82.22 KiB | Przeglądane 2374 razy ]
Emil Kuchler - zdjęcie wykonane podczas 177 spotkania Wieliczka-Wieliczanie.JPG
Emil Kuchler - zdjęcie wykonane podczas 177 spotkania Wieliczka-Wieliczanie.JPG [ 53.3 KiB | Przeglądane 2374 razy ]

Post Napisane: 22 paź 2012, o 12:36 

W lecie 2012 będąc w Gdowie spotkaliśmy Pana mieszkającego blisko urzędu Gminy w starym domku/nazwiska nie zapisałem/ktory w czasie wojny był dzieckiem.Zaprowadził nas tam Sołtys Gdowa i był obecny przy rozmowie.Usłyszałem historię jak z filmu Sielberga. Ten pan i jego starszy brat mieli w sasiedztwie kolegę-żydka z którym często grywali w karty.Po deportacji 42 kolega ten zniknął.Jako dzieci chodząc po okolicy rynku zauwazyli ruch firanki/chyba w tym domu gdzie kiedyś mieszkał/Gdy to powtórzyło się zapytali mieszkającą tam panią czy coś wie o ich koledze.Ona powiedziała im że przechowuje go w domu.Chłopcy ze względu na bezpieczeństwo ale i chęć do gry szli po niego z dużym workiem na zboże i przynosili go do swojego domu/był mały i lekki/Potem odnosili go z powrotem.Chłopiec przetrwał okupację ,potem wyjechał/Wydaje mi się że padło nazwisko Kleinman ?/Myślę że Sołtys pomięta to spotkanie .Ta opowiesć godna jest utrwalenia np.w fundacji Spielberga .Może eksploratorzy z Gdowa mogli by kontynuować tą historię?

Post Napisane: 26 paź 2012, o 20:14 

Powyższy opis jest przykładem godnym rozpowszechniania!
Uważam też, że warto przybliżyć osobę wspomnianego przez Adama m - owego starszego Pana.
Pół roku temu, mój sąsiad, a zarazem tata bliskiego mi kolegi ze szkolnych lat - Pan Józef Zagól (mieszkający w nowoczesnym, jak na lata 70-te domu za Urzędem Gminy) - pokazywał, mi gdzie w Gdowie przed wojną mieszkali Żydzi.
Wspomniał też, że w czasie okupacji, razem z bratem nosił w worku małego „Żydka”. Kiedy tak wiele razy nosili swojego kolegę (i to dość daleko, bo od Rynku aż do Ulic w stronę młyna) – On skulony w worku – cichutko naśladował, że jest ziemniakami i główką kapusty.
W przedwojennym Gdowie społeczność żydowska dobrze żyła z polskimi sąsiadami.
Moja mama zawsze mile wspominała swoją szkolną koleżankę Libenheimerówną.

Umówiłem się z Panem Józefem, że mi jeszcze więcej opowie.

Odwiedziłem w centrum Wieliczki miejsca dawnych synagog.
Synagoga przy ul Seraf jest dziś wyremontowanym budynkiem i służy zupełnie innym celom.
Na szczęście obok pozostał dawny klimat żydowskiego zaułku. Z tyłu (od widocznej na starym zdjęciu strony) gwarnie handlują na targowisku miejskim, z przodu zaś handlują chryzantemami.
Po synagodze przy Górsko pozostał pusty plac.
A obok nowego ronda, przy wjeździe do Wieliczki od strony Gdowa, rzuca się w oczy okazały budynek z charakterystycznymi oknami w kształcie Tablic Dekalogu. Sugerują wyraźnie lokalizację dawnej modlitewni?

Na Rynku Górnym widziałem też tablicę poświęconą 70-tej rocznicy Zagłady Żydów z Wieliczki. Na http://www.wieliczka.eu/p...amietamy...html piszą że:
W poniedziałek, 27 sierpnia 2012 r. o godz. 12.00 w Wieliczce rozległ się dźwięk syren a po nim dzwonów kościelnych. W ten symboliczny sposób rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 70-tą rocznicę Zagłady Żydów w mieście. W południe na Rynku Górnym zgromadzili się potomkowie wielickich Żydów, nieliczni już świadkowie tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej oraz wszyscy Ci, którzy chcieli upamiętnić ofiary tych wydarzeń - oddając im cześć i okazując swoją pamięć. Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł poprosił zebranych o minutę ciszy w intencji ofiar hitlerowskiej Zagłady Żydów w Wieliczce.
Na uroczystość przybyli m.in.: przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Krakowa z Przewodniczącym Tadeuszem Jakubowiczem na czele, rabin Eliezer Gurary, rabin Tanya Segal oraz gość szczególny - prof. Uri Shmueli z Izraela - uczestnik tragicznych wydarzeń z sierpnia 1942 roku, który cudem uniknął wywiezienia do Bełżca i śmierci w tamtejszym obozie zagłady.
„Na łąkach w Bogucicach SS wybierało mężczyzn do pracy w niemieckim przemyśle wojennym. Jeden z oficerów wskazał mojego tatę, który pociągnął mnie za rękę. Ja się wahałem, ale mama powiedziała po hebrajsku: Idź z ojcem. Poszedłem i żyję” – tak wspominał w poniedziałek na wielickim Rynku Górnym prof. Uri Shmueli, jeden z czterech żyjących dziś wielickich Żydów, którzy przeszli tamtą selekcję.
Po wzruszającym świadectwie prof. Shmueli, przyszedł czas na odsłonięcie tablicy, która tymczasowo została zamontowana na kamienicy w Rynku Górnym 7 (apteka "Rumianek"), będącej własnością pani Anny Oganesov, a docelowo ma być przeniesiona na budynek wielickiej synagogi przy ulicy Wiejskiej, po jej odrestaurowaniu.

Załączniki:
Wieliczka - synagoga - widok od targowiska.JPG
Wieliczka - synagoga - widok od targowiska.JPG [ 102.16 KiB | Przeglądane 2316 razy ]
Wieliczka - synagoga przy Seraf - stare zdjęcie.jpg
Wieliczka - synagoga przy Seraf - stare zdjęcie.jpg [ 76.33 KiB | Przeglądane 2316 razy ]
Wieliczka - synagoga - widok od ul.Seraf.JPG
Wieliczka - synagoga - widok od ul.Seraf.JPG [ 102.3 KiB | Przeglądane 2316 razy ]
Wieliczka - miejsce po synagodze przy ul. Górsko.JPG
Wieliczka - miejsce po synagodze przy ul. Górsko.JPG [ 89.21 KiB | Przeglądane 2316 razy ]
Wieliczka - modlitewnia przy ul. Gdowskiej.JPG
Wieliczka - modlitewnia przy ul. Gdowskiej.JPG [ 52.86 KiB | Przeglądane 2316 razy ]
Tablica w Wieliczce.JPG
Tablica w Wieliczce.JPG [ 79.93 KiB | Przeglądane 2316 razy ]
Tablica w Wieliczce - fragment.JPG
Tablica w Wieliczce - fragment.JPG [ 78.97 KiB | Przeglądane 2316 razy ]

Post Napisane: 26 paź 2012, o 22:50 

informacja o chłopcu w worku się potwierdzila.Wiem że takie wspomnienia zbiera fundacja Spielbergai najlepiej by to mieć na nagraniu DVD.Z tego co wiem z deportacji z Gdowa uratował się chłopak który uciekł z kolumny za Gdowem do lasu.Mam w domu monografię Gdowa ale tam na ten temat nie ma zbyt wiele.Podobną są 2 miejsca gdzie może coś więcej.1 to wydane przez muzeum regionalne w Myślenicach w 1986 Ziemia Myślenicka-Gawęda historyczna Mieczysław Szancer 2-toTragedia Zydów Gdowskich. M>Szostak Archiwum koła ZBOWiD w Myślenicach nr.ew 48 str 1 i 2 .Na razie nie miałem do nich dostępu. Jedynym podobno zeznaniem swiadka jest zeznanie Jeszajahu Klugera Yad washem 03/2671 z 1966 r.Przybył on z rodziną z Krakowa do Gdowa w 1940.W 1942 zostali wywiezieni do Wieliczki .On przeszedł wiele obozów pracy-reszta rodziny zginęła .Wspomina ze zaraz po wkroczeniu Niemców do Gdowa utworzono Judenrat i policję żydowską./judenrat-Leibel,Brandt,Fischgrund i inni.Wspomina aresztowanie judenratu.W Gdowie do wysiedlenia było 3 rabinów / jedento jego brat Kalman,drugi Michael Brand trzeciego nie pamięta.Wszyscy mieli specjalne zezwolenie Niemców na długie brody obcięto je dzień przed deportacją.Wspomina że w w Gdowie konfidentem gestapo z Myślenic był Nowak?polak z Gdowa/.Dalej opisuje sam przebieg wyjazdu i przybycie do Wieliczki a potem resztę jego losów.Mam informacje jeszcze o 1 osobie bardzo aktywnej w kolaboracji z Niemcami./ pan D./Wiem też ze wiele osób było życzliwych zydowskim sąsiadom.

Post Napisane: 27 paź 2012, o 14:11 

Nie powinienem w takim czasie pisać do Eksploratorów - dziś moich najbliższych, jak również mnie, spotkała wielka tragedia! - ale post Adama m. zmusza do odpowiedzi:

Szokujące dla mnie osobiście jest pośrednie zestawienie „Franek D.” z „pan D.” /osoba bardzo aktywna w kolaboracji z Niemcami/. Policzyłem, że we wojnę, w Gdowie było 12 nazwisk zaczynających się na literę D.
Czytając od początku całość - żałuję, że wątek o wielickich synagogach wyraźnie odbiegł od tematu. Rozwijany w nim ostatnio problem bardziej pasuje do wątku: viewtopic.php?f=326&t=10321 i tam proponuję przenieść naszą dalszą dyskusję. Wiem również, że na Forum raczej nie powinno się przytaczać nazwisk – chyba, że zasługują na szczególną pochwałę i wyjątkowy szacunek.

A dla ciekawego Adama m. dodam - że po Franku litera „D.” oznacza IMIĘ („Belteszassar” za Nabuchodonozora)…

Post Napisane: 4 lis 2012, o 15:17 

Ze 177 spotkania w Wieliczce - wciąż tkwią mi w pamięci prezentowane na wystawie zatytułowanej "Akty niemieckiego terroru" 2 zdjęcia – jakże dużo mówiący obraz!

Kiedy 7 września 1939 r. do Wieliczki wkroczyli Niemcy – w pierwszej kolejności dokonali upodlenia żydowskich starców.
Na oczach zgromadzonego tłumu polskich gapiów, kazali im sprzątać Rynek Górny.

Zrobiono widowisko, w którym sędziwi Żydzi w kapeluszach, nieporadnie zamiatali bruk.
Żeby jeszcze bardziej poniżyć – tych do tej pory szanowanym obywateli z o długimi brodami – kazano Im dla pośmiewiska zbierać do rąk i wkładać do kieszeni swoich bufiastych spodni i chałatów koński nawóz z rynkowego bruku.

Pięć dni później, 12 września 39 r. ci sami Żydzi (32 osoby) zostali wywiezieni i rozstrzelani w pobliskich Pawlikowicach.

Załączniki:
Żydzi w Wieliczce.jpg
Żydzi w Wieliczce.jpg [ 90.03 KiB | Przeglądane 2214 razy ]

Post Napisane: 7 lut 2013, o 23:39 

Zaq na: viewtopic.php?f=218&t=15862 opisał Kozie Górki w Puszczy Niepołomickiej - miejsce pomordowania około siedmiuset Żydów.
W dniu 26 sierpnia 1942 r. Niemcy przywieźli w to miejsce i rozstrzelali - starców, dzieci oraz chorych - wybranych podczas selekcji na pastwisku obok stacji kolejowej w Wieliczce. Także cały personel ze szpitala żydowskiego z tegoż miasta. W zasypanych dołach, przez 2 dni ziemia się ruszała!

Post Napisane: 7 maja 2013, o 19:45 
Przyjaciel

Wygląda na to, że ta zrujnowana synagoga w dzielnicy Klasno już nie istnieje. Został po niej równiutki placyk. Kawałek widać po prawej stronie zdjęcia. Mało go na zdjęciu, ponieważ do Wieliczki trafiłam "z marszu" i nie zdawałam sobie sprawy co na tym placyku stało.

Załącznik:
IMG_1004.jpg
IMG_1004.jpg [ 142.36 KiB | Przeglądane 1947 razy ]

Została druga synagoga. Odpadający tynk odsłonił różnorodność budulca z jakiego została wybudowana.

Załącznik:
IMG_1006.jpg
IMG_1006.jpg [ 132.83 KiB | Przeglądane 1947 razy ]

Załącznik:
IMG_1007.jpg
IMG_1007.jpg [ 181.53 KiB | Przeglądane 1947 razy ]

Trwa rozbiórka interesującego budynku stojącego przy tej samej uliczce. Podobno to stary młyn.

Załącznik:
IMG_1003.jpg
IMG_1003.jpg [ 130.94 KiB | Przeglądane 1947 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi » Synagogi - Małopolskie