Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rabka- Zdrój
 Post Napisane: 19 lip 2010, o 20:24 
Przyjaciel

Imię: Joanna
Rabka Zdrój to miasto o charakterze uzdrowiskowym, nazywane „Miastem Dzieci Świata”. Jednak posiada pewne ważne miejsce - cmentarz żydowski. Ktoś powie no tak, jak w wielu miejscowościach, jednak ten odznacza się szczególnie w historii tego miasta, związanym z tragicznymi wydarzeniami jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej, bowiem kirkut posłużył jako miejsce masowych mordów.
Cmentarz usytuowany jest na zboczu Góry Grzebień, na leśnej polanie w okolicach Potoku Gorzkiego, do którego prowadzi nieoznakowana ścieżka. Jest otoczony metalowym płotem z bramą wejściową, na którym został umieszczony motyw gwiazdy Dawida i tabliczka informacyjna (furtka była otwarta). Po wejściu na jego teren od razu zwraca się uwagę na leżące wielkie płyty betonowe, które wskazują miejsca zbiorowych mogił. Na betonowym pomniku znajduję się napis: „Cześć męczennikom poległym z rąk ludobójców hitlerowskich 1941-1942”. W punkcie centralnym cmentarza znajduję się lapidarium wykonane z bardzo zniszczonych płyt nagrobnych, które zostały znalezione w lesie (prawdopodobnie pochodziły z cmentarza w Jordanowie i były użyte w czasie wojny do regulacji pobliskiego potoku). W masowych mogiłach spoczywa około 500 ofiar w większości są to Żydzi choć z przekazów wiadomo że nie tylko.

Załączniki:
IMGP1.JPG
IMGP1.JPG [ 162.16 KiB | Przeglądane 1190 razy ]
IMGP2.JPG
IMGP2.JPG [ 182.07 KiB | Przeglądane 1190 razy ]
IMGP3.JPG
IMGP3.JPG [ 207.87 KiB | Przeglądane 1190 razy ]
IMGP4.JPG
IMGP4.JPG [ 169.68 KiB | Przeglądane 1190 razy ]
IMGP5.JPG
IMGP5.JPG [ 145.12 KiB | Przeglądane 1190 razy ]
IMGP17.JPG
IMGP17.JPG [ 128.9 KiB | Przeglądane 1190 razy ]
IMGP18.JPG
IMGP18.JPG [ 153.79 KiB | Przeglądane 1190 razy ]
IMGP16.JPG
IMGP16.JPG [ 180.79 KiB | Przeglądane 1190 razy ]
IMGP12.JPG
IMGP12.JPG [ 110.24 KiB | Przeglądane 1190 razy ]
IMGP14.JPG
IMGP14.JPG [ 156 KiB | Przeglądane 1190 razy ]

Ostatnio edytowano 31 gru 2014, o 20:32 przez salomea82, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 19 lip 2010, o 20:28 
Przyjaciel

Wspomniane tragiczne wydarzenia związane są z willą „Tereska ” mieszczącą się przy ul. Słonecznej (przed wojną mieściło się w niej gimnazjum żeńskie). W tym budynku podczas wojny mieściła się Szkoła Dowódców Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, gdzie kursanci szkoły wraz z komendantem Wilhelmem Rosenbaumem byli odpowiedzialni za liczne prześladowania i eksterminacje ludności żydowskiej na terenie Rabki. Ze szkoły na plac apelowy prowadziły wielkie schody „Rosenbauma”, które zostały wykonane z części płyt nagrobnych: „Marmur, którego użyli do budowy schodów był koloru czarnego i białego. Czarny marmur ułożony był w kształcie orła niemieckiego. Po tych schodach szli więźniowie prowadzeni na rozstrzelanie”…
Źródło:
G. Moskal, M. Rapta, W. Tupta, Mroczne sekrety willi „Tereska”, Rabka-Zdrój 2008

Załączniki:
Slajd0001_057.JPG
Slajd0001_057.JPG [ 42.91 KiB | Przeglądane 2136 razy ]

Post Napisane: 20 lip 2010, o 06:35 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Joasiu, jesteś tam na wakacjach? Czy nie byłoby problemem, gdybyś zrobiła dokładniejsze zdjęcia resztek macew? Kiedyś ktoś z potomków jordanowskich Żydów szukał informacji o swoich przodkach. Być może z inskrypcji hebrajskich dałoby się coś wyczytać (oczywiście nie ja ;)).
No i następne pytanie, czy wyraziłabyś zgodę na publikację tych zdjęć na stronie MHŻP, czyli na sztetlu?
Czy budynek, który widać na pierwszym zdjęciu to "szkoła katów"?
Jeśli już tam nie możesz podjechać, to nie ma żadnego problemu :)

Pozdrawiam
Małgosia

Post Napisane: 20 lip 2010, o 10:19 
Przyjaciel

Tak jestem u rodziny na wakacjach :) Nie ma problemu ze zdjęciami, tylko jeżeli to nie problemem to zrobię to za kilka dni, bo wyjeżdżam na chwilę do domu. Co do zdjęć nie ma sprawy, czasami sprawdzam co już jest na szetlu a co jeszcze trzeba uzupełnić :)
Kolejna sprawa, tak na pierwszym zdjęciu to szkoła "Tereski" w czasie wojny pełniła tą niechlubną rolę "szkoły katów".
Planuję przejść się po lesie wokół szkoły bo słyszałam, że znajdują się tam jeszcze fragmenty macew.

Post Napisane: 20 lip 2010, o 10:45 
Przyjaciel

Nie spieszy się :) Odezwę się na PM później :)

Post Napisane: 25 lip 2010, o 17:27 
Przyjaciel

Między jedną a drugą ulewą wybrałam się ponownie cmentarz. Starałam się zrobić dokładniejsze zdjęcia ;) Dopiero wczoraj zauważyłam parę szczegółów, które ostatnim razem przeoczyłam. Niektóre inskrypcję są bardzo zatarte, a jeszcze dodatkowo czerwona farba i zaprawa utrudnia czytelność.

Załączniki:
IMGP6838.JPG
IMGP6838.JPG [ 135.66 KiB | Przeglądane 1193 razy ]
IMGP6865.JPG
IMGP6865.JPG [ 179.66 KiB | Przeglądane 1193 razy ]
IMGP6875.JPG
IMGP6875.JPG [ 120.91 KiB | Przeglądane 1193 razy ]
IMGP6883.JPG
IMGP6883.JPG [ 119.48 KiB | Przeglądane 1193 razy ]
IMGP6885.JPG
IMGP6885.JPG [ 126.16 KiB | Przeglądane 1193 razy ]
IMGP6901.JPG
IMGP6901.JPG [ 120.22 KiB | Przeglądane 1193 razy ]
IMGP6910.JPG
IMGP6910.JPG [ 126.76 KiB | Przeglądane 1193 razy ]
IMGP6927.JPG
IMGP6927.JPG [ 123.99 KiB | Przeglądane 1193 razy ]
IMGP6867.JPG
IMGP6867.JPG [ 169.44 KiB | Przeglądane 1193 razy ]
IMGP6917.JPG
IMGP6917.JPG [ 191.77 KiB | Przeglądane 1193 razy ]

Ostatnio edytowano 25 gru 2014, o 21:40 przez salomea82, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 25 gru 2010, o 15:12 
Przyjaciel

Joasiu, możesz mi tu machnąć jakiś plan dotarcia do cmentarza?

Post Napisane: 25 gru 2010, o 18:25 
Przyjaciel

Nie sprawy Małgosiu, zaraz spróbuję zrobić jakąś mapkę :D

Post Napisane: 25 gru 2010, o 19:08 
Przyjaciel

Wklejam linka z trasą http://maps.google.pl/maps?f=d&source=s_d&saddr=S%C5%82oneczna,+Rabka-Zdr%C3%B3j&daddr=Nieznana+droga&geocode=Fc4B9QIdar4wASmrQlpfhgoWRzHQnQCRoK8CqQ%3BFaIF9QIdocgwAQ&gl=pl&hl=pl&mra=dme&mrcr=0&mrsp=1&sz=18&sll=49.611902,19.973654&sspn=0.001602,0.003449&ie=UTF8&z=18

Na razie nic dokładniejszego nie zrobię, bo właśnie uczepiła się mnie bratanica i mam konkurs piosenki dziecięcej :nuts: Kurcze trochę mi się nie dokładnie zaznaczyło. To tak żeby dotrzeć na cmentarz, trzeba wejść w pole, przejść wzdłuż płotu willi Tereski i skręcić do lasu. Latem jest wydeptana ścieżka i można trafić, a teraz to nie wiem jak tam to wygląda. Z resztą będę jeszcze w Rabce jakiś czas, więc gdybyś wybierała się w tą stronę chętnie pomogę, bo i tak planuję się tam przejść w poszukiwaniu bunkra :D

Post Napisane: 26 gru 2010, o 07:56 
Przyjaciel

Serdeczne dzięki za mapkę :)
Sama nie wiem, czy w ogóle trafię do Rabki. Ten plan to tak bardziej na wyrost i spuchliznę. Z uwagi na to, że moja Młoda zaplanowała sobie Sylwestra w domu ze znajomymi, to musimy z mężem gdzieś wybyć i nie wchodziło w rachubę zejście na dół do dziadka :rotfl2:
Jakimś cudem udało mi się znaleźć noclegi w Bukowinie i wyjeżdżamy w środę. Jeszcze nie wiem, czy pojedziemy przez Polskę, czy przez Słowację, ale na wszelki wypadek obczajam wsio co po drodze.

Na PM poślę Ci swój nr telefonu, prosząc w razie czego o Twój, ok?

Post Napisane: 26 gru 2010, o 13:10 
Przyjaciel

Spoko, podesłałam już numer na PM. Tak jak napisałam w razie czego chętnie posłużę jako przewodniczka :D

Post Napisane: 4 sty 2011, o 17:41 
Przyjaciel

Cmentarz w Rabce w zimowej scenerii wygląda bajecznie.
Płyty na mogiłach zbiorowych są niewidoczne. Przyznam, że gdyby nie plan Joasi, to byśmy tam błądzili długooooooooo. Tym bardziej, że śnieg zasypuje dróżki, ścieżki i inne charakterystyczne elementy krajobrazu. Jeszcze raz wielkie dzięki :)
Piękne i spokojne miejsce.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 106.64 KiB | Przeglądane 1171 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 82.17 KiB | Przeglądane 1171 razy ]

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 64.07 KiB | Przeglądane 1171 razy ]

Nie wiem kim była dr Olga, której nowy nagrobek widać przy świerczku. Na tym symbolicznym grobie jest krzyż :confused: Może Joasia coś wie? Zrobiłam dla niej gwiazdę na śniegu, bo na pewno na nią zasłużyła.

Załączniki:
4.jpg
4.jpg [ 89.69 KiB | Przeglądane 1171 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 49.29 KiB | Przeglądane 1171 razy ]

Ostatnio edytowano 12 lut 2015, o 10:02 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 4 sty 2011, o 18:02 
Przyjaciel

Imię: Renata
No tak, zimą wszystko wygląda inaczej. Z niecierpliwością czekałam kiedy Małgosiu rozwiążesz przed nami worek wspomnień ze swych zimowych wędrówek :D Już się martwiłam, że utknęłaś gdzieś w tych małopolskich śniegach :jupi:

Post Napisane: 4 sty 2011, o 18:11 
Przyjaciel

Spoko, spoko ;) wszystko po kolei. Na razie mnie męczy słowacka ciompa :rotfl3: , którą załapałam przy poszukiwaniach synagog w Žilinie.

Post Napisane: 5 sty 2011, o 20:50 
Przyjaciel

Jeszcze raz bardzo, bardzo cieszę się, że udało się Wam tam trafić :D

Cytuj:
Nie wiem kim była dr Olga, której nowy nagrobek widać przy świerczku. Na tym symbolicznym grobie jest krzyż :confused: Może Joasia coś wie?

Gdy zakładałam wątek nie bardzo wiedziałam kim była wspomniana dr Olga. Wyruszyłam nieco później na poszukiwania i udało mi się znaleźć krótką notkę biograficzną :jupi:
Jak już znalazłam to zapomniałam uzupełnić temat o zdjęcie i informację, a że Małgosia wywołała już osobę Pani dr Olgi to już piszę co znalazłam.

"Olga Jadwiga Rubinow-Horoszkiewicz otrzymała dylom doktora wszech nauk lekarskich w 1913 roku w Berlinie, po czym w Krakowie była asystentką prof. O. Bujwida i demonstratorką w Zakładzie Medycyny Sądowej. W latach dwudziestych przeniosła się do Poznania, gdzie została m.in. lekarzem Ubezpieczalni Społecznej. Jako ceniony pediatra kierowała opieką zdrowotną nad żłobkami, przedszkolami i szkołami. Po wybuchu wojny, została wysiedlona z Poznania wraz z mężem, dr Stefanem Horoszkiewiczem, przebywała w Warszawie i Lwowie. W 1940 roku osiadła w Rabie Wyżnej, a następnie w Chabówce. Bezpłatnie leczyła tu dzieci oraz partyzantów ZWZ-AK, działających w okolicy Rabki; m.in. udzieliła pomocy rannym partyzantom po akcji na Szkołę Policyjną w Rabce oraz partyzantom z oddziału porucznika "Lecha", którzy brali udział w akcji rozbrojeniowej na szosie Rabka Zdrój - Rabka Zaryte. Pani doktor cieszyła się wielkim szacunkiem ludności Rabki i okolicy. Aresztowana 1942 roku, była więziona i przesłuchiwana w Nowym Targu i w Zakopanem. Została rozstrzelana 15 lipca 1942 roku w Rabce i pochowana w zbiorowej mogile. Nie wiadomo czy powodem jej aresztowania było jej żydowskie pochodzenie czy działalność w ruchu oporu."

Informacja pochodzi ze "Słownika biograficznego Rabki" Marii Olszowskiej i Elfrydy Trybowskiej.

Post Napisane: 6 sty 2011, o 08:49 
Przyjaciel

salomea82 napisał(a):
Nie wiadomo czy powodem jej aresztowania było jej żydowskie pochodzenie czy działalność w ruchu oporu."

Jak już ją aresztowali, to na pewno wyniuchali jej pochodzenie, czyli rozstrzelali ją za jedno i drugie. Dobrze, że postawiono jej tam pomnik.

Dzięki za informację :) mamy jasność już z wszystkim.

Jeszcze kilka zdjęć

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 90.52 KiB | Przeglądane 1171 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 53.36 KiB | Przeglądane 1171 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 48.82 KiB | Przeglądane 1171 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 79.2 KiB | Przeglądane 1171 razy ]

Ostatnio edytowano 12 lut 2015, o 10:03 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 10 sie 2011, o 12:35 
Przyjaciel

Wrzucam mapkę, aby już nikt więcej nie błądził ;).

Obrazek
Źródło: Geoportal

Post Napisane: 17 wrz 2011, o 19:48 
Przyjaciel

Jeżeli po drugiej stronie miasta coś odkrywczego się dzieję, to tutaj wręcz przeciwne. Dziś w drodze na kirkut zastał mnie taki widok. Ciekawe komu znów coś się nie podoba ??

Obrazek

Post Napisane: 18 wrz 2011, o 08:31 
Przyjaciel

Czyli nie da się dojść?

Post Napisane: 18 wrz 2011, o 14:57 
Przyjaciel

Małgosiu, oczywiście da się. Wczoraj przelazłam pod belką, a że dzień zbliżał się ku końcowi stwierdziłam, że chyba mnie nikt nie pogoni. Choć jak już tak dalej szłam to dopadły mnie niepokojące myśli :? Nie ukrywam, że ta powieszona tabliczka mnie zdziwiła i trochę wkurzyła. Dlatego jak tylko wróciłam skontaktowałam się z moim znajomym czy coś wie może na ten temat. Okazuję się, że ten niewielki teren przy „Teresce” z tą małą, wydeptaną ścieżką w głębokich chaszczach należy do faceta, który mieszka obok. Przez cały ten czas jak tam chodziłam, myślałam, że teren należy do miasta. Dowiedziałam się też, że tabliczka z zakazem pojawiła się stosunkowo nie dawno, a właściwie kilka dni przed przyjazdem pastora Wernera Odera do Rabki i jego misją :roll:. W każdym bądź razie komuś się już chyba nie spodobały wędrówki na kirkut tą drogą. A akurat tą drogą najprościej tam się dostać, zwłaszcza, że nie ma żadnej tabliczki informującej o tym miejscu. Zatem jeżeli ktoś by się wybierał, to zostaję mu wejście mimo zakazu (chyba, że ktoś ma dużo czasu i tyle cierpliwości, żeby znaleźć właściciela działki i zapytać o zgodę) albo zostaję inna droga. Mianowicie należy udać się cały czas w górę ul. Słoneczną, która zakręca w prawo w stronę Gawronówki, potem w prawo skręcić w pola i pójść w kierunku lasku, z nadzieją, że się trafi na ścieżkę. Jeszcze tak da się dojść, ale jak długo… ??

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Małopolskie