Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Żabno
 Post Napisane: 11 cze 2011, o 04:43 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Cmentarz w Żabnie powstał pod koniec XVII wieku. Część Żabna w której się znajduje oznaczona jest na mapach jako Zakirchale (tak jest na mapie drukowanej, geoportal używa zamiennie tej samej nazwy jak i Zakierchale, Wirtualny Sztetl podaje zaś Zakirchle). Nazwa ta powstała najprawdopodobniej od cmentarza żydowskiego, chyba, że są to jakieś naleciałości niemieckie i chodzi o bardziej swojskie Zakościele. Ale nie o tym tu chciałem...

Cmentarz ogrodzony jest murem i płotem. Kilkusetosobowa społeczność żydowska Żabna dopiero pod koniec wieku XIX stała się większością mieszkańców miasta. Przyrost liczby wyznawców judaizmu w Żabnie mógł mieć związek z obecnością w tej miejscowości kolejno trzech cadyków. Ich ohel i dziś zapewne jest odwiedzany. Jednak jak do niego podejść?

Obrazek

Cmentarz uporządkowano w ramach programu "Antyschematy".

Obrazek

Zdaje się, że przy okazji łamania jednych schematów sięgnięto po inne. Cmentarz jest zamknięty na cztery spusty i nie ma żadnych informacji na temat tego jak można wejść na jego teren.

Obrazek

Obrazek

Zakładam więc, że odwiedzający cmentarz są tu niemile widziani bądź najchętniej niewidziani. Jeśli to nie jest kolejny schemat to co innego to może być? Poczułem, że stanowię zagrożenie dla cmentarza. W Dąbrowie Tarnowskiej przynajmniej wiedziałem gdzie można poprosić o klucz. W Tarnowie przypadkiem też się dowiedziałem bo informacja przy wejściu na cmentarz jest prawdopodobnie błędna. Tam jednak prowadzona jest ewidencja odwiedzających polegająca na zakładaniu kart osobowych i tylko zdjęcia z dowodu osobistego nie kopiują. W Żabnie po prostu nie wpuszczają. Czy to uproszczona administracja? Ale dość tej złości. Ja może złośliwie nie przeszedłem przez płot bo przejść można bez większego wysiłku (choć można przeciw skaczącym użyć paragrafów dotyczących ochrony zabytków - cmentarz ten jest wpisany do rejestru zabytków). Można też przez płot i mur zrobić trochę zdjęć. Ale niesmak pozostaje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobno na terenie cmentarza znajduje się też mogiła masowa Żydów rozstrzelanych przez niemieckich okupantów. Na mapach turystycznych zaznaczono ją jako miejsce pamięci. Nie widziałem.

Obrazek

Tytuł: Re: Żabno
 Post Napisane: 11 cze 2011, o 06:02 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
trobal napisał(a):
Jednak jak do niego podejść?

Obrazek
Cmentarz jest zamknięty na cztery spusty i nie ma żadnych informacji na temat tego jak można wejść na jego teren.

A po co Ci te informacje, skoro tam w płocie wyrwy jak byki? Przynajmniej ja je widzę ;)
Nie wszedłeś?

Post Napisane: 11 cze 2011, o 06:24 
Przyjaciel

Nie, nie wszedłem. Wyrwa którą widać wypełnia siatka. Łatwiej przejść w innych miejscach. Jak wejście jest zamknięte nie wchodzę. I dlatego, że lubię pogadać - zawsze czegoś można się dowiedzieć na miejscu (nie w Tarnowie). I także dlatego, że nie chcę sobie ściągać podczas przejażdżki na głowę kłopotów. Tu nie miałem wyboru: pójść po klucz lub nie. Tu od razu postawiono mnie przed alternatywą skakać lub nie. Nie skaczę. Opisuję.

Obrazek

Post Napisane: 15 cze 2011, o 11:27 

Imię: Magda
Nie wiem jak jest w Żabnie, ale że Tarnów został wywołany, to klucz na tarnowski kirkut można zdobyć w Muzeum Okręgowym (Rynek 21) albo w Informacji Turystycznej (rynek 7).

Post Napisane: 15 cze 2011, o 14:06 
Przyjaciel

Figo! Problemu nie ma ani w Tarnowie ani w Dąbrowie Tarnowskiej. Za to jest w Żabnie. Założę się, że informacja o tym gdzie jest klucz jest znana odwiedzającym ten cmentarz chasydom. Jednak turyści nie mają tam wstępu. Nie ma równego traktowania. Ja tam poczułem się gorszy. Tam, a nie w Tarnowie, gdzie pobrano ode mnie kaucję, a zakładając mi kartotekę z dowodu osobistego nie skopiowano tylko zdjęcia.

Obrazek

Post Napisane: 5 maja 2012, o 07:19 
Przyjaciel

Byłam :) Przelazłam przez płot i tyle. Haratnęłam sobie rękę przy powrocie, ale było warto. Na razie piszę ze stancji Magdy, więc mam zakazane używanie prądu, wody i innych mediów (oprócz netu) :rotfl2: to nie będę się rozpisywać. Po powrocie do domu pokażę jakiego cuda Tomek nie zobaczył.

Nawiasem mówiąc w Dąbrowie Tarnowskiej też musiałam przez płot przełazić, bo klucze były "na wyjeździe".

Dodam jeszcze, że Żabno jest bardzo przyjazne dla turystów, którzy mają problemy z autem, czy aparatem foto, czy też chcą podładować baterie.

Post Napisane: 14 maja 2012, o 19:53 
Przyjaciel

trobal napisał(a):

Podobno na terenie cmentarza znajduje się też mogiła masowa Żydów rozstrzelanych przez niemieckich okupantów. Na mapach turystycznych zaznaczono ją jako miejsce pamięci. Nie widziałem.

Nie zlokalizowałam masowego grobu. Być może to mała górka, na której postawiono pomnik. Bardzo symboliczna jest rozerwana Gwiazda Dawida na pomniku.
Po wojnie na cmentarzu postawiono kilka symbolicznych grobów.

Załącznik:
Żabno (3).JPG
Żabno (3).JPG [ 50.98 KiB | Przeglądane 1103 razy ]

Załącznik:
Żabno (4).JPG
Żabno (4).JPG [ 48.74 KiB | Przeglądane 1103 razy ]

Kilka macew jest dziwnie poturbowanych, jakby po kuli, czy pocisku :?:

Załącznik:
Żabno (1).JPG
Żabno (1).JPG [ 52.3 KiB | Przeglądane 1103 razy ]

Załącznik:
Żabno (2).JPG
Żabno (2).JPG [ 84.54 KiB | Przeglądane 1103 razy ]

Na cmentarzu złożono w ubiegłym roku nagrobki, które wydobyto z rowu melioracyjnego w Gorzycach. Odsłoniła je powódź z 2010 roku.

Załączniki:
Żabno (7).JPG
Żabno (7).JPG [ 82.51 KiB | Przeglądane 1103 razy ]
Żabno (5).JPG
Żabno (5).JPG [ 40.64 KiB | Przeglądane 1103 razy ]
Żabno (8).JPG
Żabno (8).JPG [ 85.62 KiB | Przeglądane 1103 razy ]

Post Napisane: 14 maja 2012, o 20:01 
Przyjaciel

Macewy na cmentarzu, nie dość, że są bardzo bogato zdobione, to jeszcze pokryte są porostami. Bogactwo wzorów, do tego bogactwo kolorów, no i bogactwo zwierzyny (co rusz to jaszczurki, nory lisie, owady latające i napadające, czyli kleszcze :rotfl2: ).

Załączniki:
Żabno (75).JPG
Żabno (75).JPG [ 85.12 KiB | Przeglądane 1103 razy ]
Żabno (142).JPG
Żabno (142).JPG [ 77.09 KiB | Przeglądane 1103 razy ]
Żabno (145).JPG
Żabno (145).JPG [ 68.67 KiB | Przeglądane 1103 razy ]
Żabno (157).JPG
Żabno (157).JPG [ 94.07 KiB | Przeglądane 1103 razy ]
Żabno (106).JPG
Żabno (106).JPG [ 100.28 KiB | Przeglądane 1103 razy ]
Żabno (221).JPG
Żabno (221).JPG [ 64.79 KiB | Przeglądane 1103 razy ]
Żabno (162).JPG
Żabno (162).JPG [ 74.28 KiB | Przeglądane 1103 razy ]
Żabno.JPG
Żabno.JPG [ 31.08 KiB | Przeglądane 1103 razy ]

Post Napisane: 29 cze 2013, o 18:26 
Przyjaciel

Taki bajer z ohelu:

http://www.zabno.pl/vt/vt/zabno/cmentar ... l/ohel.swf

Post Napisane: 17 maja 2014, o 17:37 
Przyjaciel

W Żabnie postawiono nową tablicę informacyjną.
Załącznik:
Żabno (1).JPG
Żabno (1).JPG [ 122.05 KiB | Przeglądane 775 razy ]

Post Napisane: 12 lut 2020, o 14:58 
Moderator

Okazuje się, że kluczem dysponuje sympatyczny mieszkaniec sąsiadującego z kirkutem domu :mrgreen: Czekał na nas, kiedy po okrążeniu ogrodzenia w ramach poszukiwania jakiegoś dogodnego wejścia (czyt. dziury) powróciliśmy do samochodu zaparkowanego pod bramą.
Co do zmian - tablica informacyjna kompletnie już wyblakła, natomiast fragmenty nagrobków wydobytych z rowu melioracyjnego umieszczono na ścianach ohelu wraz ze stosowną tabliczką.

Obrazek

Obrazek

Wnętrze ohelu

Obrazek

Obrazek

Oraz jeszcze kilka mniej lub bardziej ogólnych fotek kirkutu ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Małopolskie