Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Opolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Opole
 Post Napisane: 6 mar 2010, o 13:46 
Muszkieter

Pochwały: 1
Jako że brakuje tu tego cmentarza a niedawno miałem okazje tam być...

Z lenistwa pozwolę sobie zapodać co na Wikipedii jest napisane:
"Cmentarz żydowski w Opolu (ul. Graniczna) został założony na terenie Nowej Wsi Królewskiej w 1822 roku, to jest w dziesięć lat po powstaniu w tym mieście gminy żydowskiej. Wcześniej mieszkający w Opolu Żydzi zmuszeni byli do korzystania z cmentarza mieszczącego się na terenie Białej Prudnickiej, która była siedzibą ich macierzystej gminy. Gdy w 1812 r. doszło do równouprawnienia Żydów na Śląsku, społeczność żydowska w Opolu liczyła 48 osób. W tymże roku przedstawiciele 12 rodzin żydowskich założyli samodzielną gminę i rozpoczęli starania o uruchomienie własnego cmentarza i synagogi. 3 lipca 1816 r. Magistrat Opola wyraził zgodę na urządzenie cmentarza żydowskiego z zaleceniem jego lokalizacji poza miastem. Propozycja gminy żydowskiej na umiejscowienie cmentarza w odległości 2,5 km na południe od ówczesnych granic miasta uzyskała akceptację władz dnia 16 lutego 1817 r. Magistrat Opola wydał wówczas zgodę na zakup od rolnika Józefa Kurpiersa terenu mieszczącego się na gruntach wsi Nowa Wieś Królewska. Pierwszego pogrzebu na opolskim cmentarzu żydowskim dokonano jesienią 1821 r., kiedy to pochowano na nim nauczyciela Gimpela Poznera. Nastąpiło to jeszcze przed oficjalnym otwarciem cmentarza, które odbyło się w 1822 r. Ówczesny cmentarz był niewielki, zajmował teren obecnej kwatery I, tj. ok. 0,12 ha.
Ostatni pochówek na opolskim kirkucie odbył się w 1940 roku. Na powierzchni 0,3 hektara zachowało się około 150 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1840 roku (Margaliot Schnitzer, babka Emina Paszy). Cmentarz jest swoistym panteonem opolskich Żydów. Spoczywają na nim obok siebie rabini, kupcy, lekarze, aptekarze, adwokaci, przedsiębiorcy.
W sierpniu 2005 roku z inicjatywy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce grupa młodzieży z Niemiec, Izraela i Polski przeprowadziła prace porządkowe na cmentarzu w Opolu.
Obecnie cmentarz jest poważnie zdewastowany."

A z oględzin na miejscu powiem tyle - teren cmentarza jest ogrodzony i zamknięty na kłódkę, nawet za bramą jest jedno miejsce postojowe pewnie dla sąsiednich mieszkańców, ale przynajmniej ktoś dzięki temu zamyka bramę każdej nocy. Nie wchodziłem na cmentarz zdjęcia jedynie zza płota i na szybko.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tytuł: Re: Opole
 Post Napisane: 3 cze 2010, o 15:32 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Piotrek, gdzie się tam przeskakuje ten płot? On jakoś tak wysoko wygląda :|

Post Napisane: 3 cze 2010, o 17:30 
Muszkieter

_hipcia napisał(a):
Piotrek, gdzie się tam przeskakuje ten płot? On jakoś tak wysoko wygląda :|

Tak jak mówiłem na ognisku - łatwo wskoczyć, ale trudniej wyjść, bo od cmentarza trochę wyższy - ja byłem odpicowany wtedy wiec nie skakałem. To co widać na zdjęciu w oddali to inny wysoki płot do sąsiedniej działki. Dacie radę - z trzech stron jest dostępny od drogi. Jest jeszcze brama - zamykana na kłódkę, za nią zaparkowany samochód - pewnie ktoś z sąsiedztwa tam parkuje - może otworzy i obejdzie się bez kaskaderskich wyczynów :)

Post Napisane: 4 cze 2010, o 22:46 
Przyjaciel

Przemyślałam sprawę i ominęłam dziś kirkut w Opolu. Wybrałam inne, bardziej krzaczaste i wiejskie, gdyż nie chciałam narażać dziadka na złamanie nogi ;)

Post Napisane: 4 cze 2010, o 22:53 
Muszkieter

_hipcia napisał(a):
Przemyślałam sprawę i ominęłam dziś kirkut w Opolu. Wybrałam inne, bardziej krzaczaste i wiejskie, gdyż nie chciałam narażać dziadka na złamanie nogi ;)

Tak się właśnie zastanawiam co to hipciowa rodzinka zwiedziła dziś w tym Opolu? :)

Post Napisane: 7 lip 2010, o 22:58 
Muszkieter

Niespodziewanie miałem okazję zawitać do Opola, więc trzeba było na szybko szukać miejsc do odwiedzenia. Pierwsza myśl - skok przez płot :mrgreen:
No i przeskoczyłem. Garstka zdjęć:
Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
grób rabina:
Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak sobie chodzę i pstrykam, aż tu nagle, kiedy byłem plecami przy bramie wejściowej słyszę "dzień dobry, ładnie to tak...przez bramę skakać?" Oglądam się, a za mną stoją państwo z kluczem do bramy. No pięknie - trzeba mieć szczęście na takie spotkanie. "Przecież trzeba się umówić i wpuścimy" - usłyszałem, "ale ja tak niespodziewanie" - odpowiedziałem. W każdym razie "administracja się kłania". Pan i Pani zarządcy okazali się bardzo miłymi ludźmi, porozmawiałem sobie chwilę, popytałem o to i tamto, przy okazji o inne opolskie cmentarze. Z opowiadań Pana administratora:
Do tego grobu przyjechała nawet ekipa z Australii:
Obrazek
Część nagrobków na cmentarzu jest zniszczona, poprzewracana. Nastoletnich sprawców ujęto, zostali symbolicznie ukarani.
A nad tym grobem stał najładniejszy pomnik - jedyny na cmentarzu:
Obrazek
niestety zniszczony przez wandali. Naprawa byłaby zbyt kosztowna...
Obrazek
obok z tej samej rodziny:
Obrazek

Obrazek

Brama otwarta, więc mogłem opuścić cmentarz "jak człowiek" bez wdrapywania się na mur :)

Post Napisane: 8 lip 2010, o 08:08 
Przyjaciel

Namiary na administrację wziąłeś?

Post Napisane: 8 lip 2010, o 11:04 
Muszkieter

http://www.cmentarze.opole.pl/

Post Napisane: 8 lip 2010, o 12:39 
Przyjaciel

Zakład komunalny ??

Post Napisane: 8 lip 2010, o 14:42 
Muszkieter

Ano ZK. Opiekują się wszystkimi cmentarzami w mieście. Kompleksowo, taniej... I mają fajną stronę w necie.

Post Napisane: 1 gru 2011, o 07:57 
Przyjaciel

:brawa: :brawa: :brawa:

O młodzieży i jej wychowawcy z Opola

http://www.fzp.net.pl/spoleczenstwo/o-m ... lbym-dlugo

i

http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,10 ... IDEO_.html

Cytuj:
Uczniowie i bezrobotni porządkowali dziś rano zabytkowy cmentarz żydowski przy ul. Granicznej. - Spoczywa tu wielu wybitnych opolan. Musimy dbać o to miejsce - tłumaczyli

- W tamtym roku, gdy przyszłam do szkoły, pan Robert zaproponował, żebyśmy sprzątali cmentarz. Wcześniej nie wiedziałam, że w Opolu jest kirkut - opowiada Żaneta. - Zainteresowałam się tym miejscem i historią opolskich Żydów. Jest bardzo ciekawa - dodaje. Jej kolega Kamil jest bardziej praktyczny: - Wolę grabić liście, niż siedzieć na lekcjach - nie ukrywał.

Cmentarz porządkowało dziś ośmioro uczniów z Gimnazjum dla Dorosłych i Środowiskowego Hufca Pracy przy ul. Torowej. - To już czwarty raz, kiedy to robimy. Jesienią grabimy liście, wiosną wycinamy samosiejki i przycinamy trawę - mówi Robert Mielcarek, nauczyciel historii i wychowawca w ŚHP.

(...)

Post Napisane: 12 sie 2014, o 20:39 
Przyjaciel

Dotarłam wreszcie na ten przepiękny cmentarz. A dotarłam tam z wnuczką Ismara Manneberga, który został tam pochowany w 1924 roku. Wnuczka przyleciała aż ze Stanów. Niestety nie udało nam się znaleźć jego grobu, a raczej nagrobka, gdyż na 90% leży w tej najbardziej powalonej części.
Ismar - to ciekawostka dla Markova - to był prawdopodobnie jedyny Żyd z Opola uhonorowany dwa razy żelaznym krzyżem za zasługi w czasie I wojny. Niestety w czasie wojny nabawił się ciężkiej choroby płuc (być może od gazów) i zmarł osierociwszy 4 dzieci.

Na cmentarz weszliśmy dzięki uprzejmości pracownika służb komunalnych, który był bardzo, bardzo pomocny, bo nawet nam sprawdził wykaz zmarłych (niedawno była robiona inwentaryzacja grobów).

Załącznik:
4.08.2014 (5).JPG
4.08.2014 (5).JPG [ 219.48 KiB | Przeglądane 804 razy ]

Załącznik:
4.08.2014 (37).JPG
4.08.2014 (37).JPG [ 213.56 KiB | Przeglądane 804 razy ]

Załącznik:
4.08.2014 (60).JPG
4.08.2014 (60).JPG [ 188.34 KiB | Przeglądane 804 razy ]

Załącznik:
4.08.2014 (136).JPG
4.08.2014 (136).JPG [ 232.18 KiB | Przeglądane 804 razy ]

Załącznik:
4.08.2014 (165).JPG
4.08.2014 (165).JPG [ 208.3 KiB | Przeglądane 804 razy ]

Załącznik:
4.08.2014 (178).JPG
4.08.2014 (178).JPG [ 216.17 KiB | Przeglądane 804 razy ]

Post Napisane: 24 lis 2018, o 11:55 
Muszkieter

Kolejna dewastacja. Info m.in. tutaj: https://nto.pl/dzieci-poprzewracaly-i-z ... r/13688764

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Opolskie