Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Opolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 sty 2011, o 19:01 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Kietrz, przed 1945 r. Katscher, miasto w powiecie głubczyckim.
O cmentarzu żydowskim niewiele wiadomo, bo na powierzchni nie ma już niczego materialnego. Sztetl podaje, iż był on przy ul.Okopowej. Założono go w 1845 r., można się domyślać, iż w czasie wojny został zdewastowany i niewiele z niego zostało, gdy miasto stało się polskie. Śledziłam wypowiedzi naszoklasowców w profilu miasta Kietrz i znalazłam śladowe informacje, iż ktoś tam pamięta, jak babcia pamiętała, że coś tam było zaraz po wojnie. W związku z tym, wnioskuję, iż po 1945 jednak coś się zachowało, ale ówczesna słuszna władza to zlikwidowała, uznając pewnie za niemieckie (co było prawdą).
Tyle :echh: Forum miasta Kietrz też nie wniosło niczego do moich poszukiwań.

Dziś to miejsce nie jest oznaczone żadną tablicą i jest to taki mini park.

Załącznik:
Kietrz (20).JPG
Kietrz (20).JPG [ 34.89 KiB | Przeglądane 1318 razy ]

Na starej, przedhitlerowskiej, mapie miasta w miejscu tym zaznaczony jest cmentarz chrześcijański. Według naszoklasowiczów był tu cmentarz wielu wyznań, czyli chyba taki z kwaterami. Stare nasadzenia drzew świadczą faktycznie, iż w tym miejscu chyba był cmentarz.
Załącznik:
Kietrz (32).JPG
Kietrz (32).JPG [ 37.11 KiB | Przeglądane 1318 razy ]

W której części cmentarza chowano miejscowych Żydów? Nie wiadomo :echh:

Na środku tego obecnego parku stoi resztka jakiegoś pomnika? budowli? sceny? Cholera wie czego. Musiałby się Petrus zaangażować w śledztwo ;) Na pewno jest to powojenne.

Załącznik:
Kietrz (23).JPG
Kietrz (23).JPG [ 37.05 KiB | Przeglądane 1318 razy ]

Z kolei przedwojenna jest resztka muru.

Załącznik:
Kietrz (39).JPG
Kietrz (39).JPG [ 42.91 KiB | Przeglądane 1318 razy ]

Przy cmentarzu tym (czyli tym niby multi wyznaniowym) stał kościół. Dziś stoi nadal, ale jest wielce zaniedbany.

Załącznik:
Kietrz (41).JPG
Kietrz (41).JPG [ 28.25 KiB | Przeglądane 1318 razy ]

Ostatnio edytowano 26 lis 2012, o 08:13 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 22 sty 2011, o 19:08 
Muszkieter

Się potem ewentualnie zaangażuje, bo tamte okolice ostatnio mam "na tapecie" i mało brakowało, a miałem dziś się tam wozić i pstrykać, ale... zawsze kurna coś wypadnie :echh:

Post Napisane: 22 mar 2011, o 20:47 
Bratnia dusza

Imię: Heniek
Przedstawie tu wnetrze tego kosciolka, kaplicy z lat trzydziestych. Pochodzi z wydanej w 1937 roku przez owczesnego proboszcza Emila Komarka.
Obrazek

Przy tym kosciolku na rogu ulic Okopowej i Wojska Polskiego istotnie do roku 1904 byl cmentarz wielowyznaniowy. W 1904 roku powstal nowy, jak wtedy mawiano przy drodze do Rozumic, dzisiejszej ul. Kosciuszki. Istnieje do dzis.
Mysle, ze o cmentarzu, tym starym czytalem m.in. w artykule pani Maler, jesli odnajde zalinkuje. Obilo mi sie tez o uszy, ze w muzeum glubczyckim sa macewy, badz ich czesci z kietrzanskiego cmentarza, o ile wiem nie sa w ekspozycji stalej.

Post Napisane: 6 kwi 2011, o 19:38 
Bratnia dusza

Artykul pani Maler o ktorym wspominalem wyzej, byl opublikowany w "Rzeczy Powiatowej" z lutego 2009. Dojsc mozna ze strony (pdf):
http://www.powiatglubczycki.pl/cms/php/ ... &id_men=24
otwierajac 11 strone wymienionego numeru. Rzecz jest tez na SBC pod:
http://www.sbc.org.pl/dlibra/doccontent?id=19321

Post Napisane: 6 kwi 2011, o 20:05 
Przyjaciel

Dzięki, przeczytałam. Ani słowa o tym, że byli tam chowani żydowscy mieszkańcy Kietrza :echh:

Post Napisane: 6 kwi 2011, o 22:29 
Bratnia dusza

Masz racje _hipcia, nie ma tam slowa o tym, ze byli tam chowani Zydzi. Mozna jednak z ponizszego (cytuje):
"O ten nowy cmentarz toczył się wieloletni spór między gminą świecką a kościelną, katolicką, z tego powodu, że miasto złamało przyrzeczenie dane arcybiskupowi ołomunieckiemu, że odseparowana część tego cmentarza będzie służyła wyłącznie katolikom."
wnioskowac, ze stary cmentarz byl wielowyznaniowy. Trudno mi znalezc dowody, zapiski w necie. Wiem jednak, ze na starym cmentarzu chowani byli tez mieszkancy miasta mojzeszowego wyznania.
Jak rozwiac Twoje watpliwosci? Nie moge odszukac porzadnego bezposredniego linku. Zrob moze tak, wpisz w googlach "katscher der alte friedhof", dalej na ksiazki. Mi jako czwarta pozycje pokazuje "Das östliche Mitteleuropa im historischen Luftbild" (pozycja niestety niedostepna w calosci) i tam, znow cytuje, z koniecznosci po niemiecku: " Am Ostrand des dunkel aufscheinenden alten Friedhofs (i, j/11) an der Kreuzkirche befindet sich der jüdische Friedhof" Tlumaczac: "Na wschodnim skraju... starego cmentarza przy kosciele sw. Krzyza znajduje sie cmentarz zydowski" Opis ten dotyczy zdjecia lotniczego, moze tego:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... tscher.jpg
Musialoby byc jednak lepszej jakosci niz to wyzej udostepnione.

Post Napisane: 7 kwi 2011, o 07:53 
Przyjaciel

1stary2 napisał(a):
Masz racje _hipcia, nie ma tam slowa o tym, ze byli tam chowani Zydzi. Mozna jednak z ponizszego (cytuje):
"O ten nowy cmentarz toczył się wieloletni spór między gminą świecką a kościelną, katolicką, z tego powodu, że miasto złamało przyrzeczenie dane arcybiskupowi ołomunieckiemu, że odseparowana część tego cmentarza będzie służyła wyłącznie katolikom."
wnioskowac, ze stary cmentarz byl wielowyznaniowy.

Sądzę, że to bardziej dotyczy ewangelików.

Bardzo Ci dziękuję za zainteresowanie się tą sprawą. Z czytaniem książek w niemieckim mam problemy, choć jestem "zakamuflowana opcja" :rotfl3:

Post Napisane: 7 kwi 2011, o 18:11 
Bratnia dusza

Mam nadzieje, ze ten wpis za daleko nie odbiega od tematu watku. Podaje to raczej jako ciekawostke. Zdarzenie mialo miejsce w Kietrzu/Katscher w zwiazku z pochowkiem zasluzonego obywatela miasta, uczestnika wojen napoleonskich Hirschela Neißera. Otoz pochowek w 1842 roku odbyl sie z honorami wojskowymi, bily tez dzwony kosciola katolickiego. Przeciw uzyciu dzwonow mocno i zdecydowanie protestowal miejscowy aptekarz Eicke, nieskutecznie jednak. Informacje ta zaczerpnalem ze stron:
http://www.compactmemory.de/
Ze wzgledu na brak bezposredniego linku wstawie tu kopie artykulu (obawiam sie, ze bedzie slabo czytelne), postaram sie tez opisac jak dojsc do zrodla.
Obrazek
A jak tam dojsc?? Otoz na zalinkowanej stronie, w lewym pasku odszukac i i kliknac na: " Jüdische Korrespondenz ", nastepnie rok 1916 i otworzyc zeszyt 8. Tekst znajdziecie na str. 4. "Ein jüdischer Held...."
w tlumaczeniu: Zydowski bohater..

Post Napisane: 25 kwi 2011, o 11:09 
Bratnia dusza

Ciagle szukam potwierdzenia tego, ze na kietrzanskim cmentarzu chowani byli Zydzi. Z marnym zreszta skutkiem. Ale... na stronach glubczyckiej telewizji w archiwum jest filmik, wyklad pani Maler o miejscowych nekropoliach. Jest nieco o kietrzanskich. Przy min. 36:40 mowa jest o tym, ze w Kietrzu chowani byli Zydzi, pokazane sa tam tez macewy o ktorych juz pisalem. Tedy do tego materialu:
http://www.tvglubczyce.pl/video/archiwu ... Nekropolie
O samych kietrzanskich cmentarzach od min. 34:25

Post Napisane: 26 kwi 2011, o 07:46 
Przyjaciel

1stary2 napisał(a):
Ciagle szukam potwierdzenia tego, ze na kietrzanskim cmentarzu chowani byli Zydzi. Z marnym zreszta skutkiem.

Na pewno gdzieś chowani byli. Nie stanowili dużej społeczności, więc za dużo ich nie umierało. Może faktycznie mieli wydzieloną kwaterę w tym miejscu, tym bardziej, że jest to dość duży areał i miejsca było dość.

Post Napisane: 17 lis 2011, o 19:56 
Bratnia dusza

Nie daje mi ten watek spokoju. Odpoczywajac dzis w domu przegladalem galerie Miasta Kietrz na NK,

trafilem na to oto zdjecie: http://nk.pl/#profile/6943259/gallery/album/3/25?page=2

Tak sie sklada, ze mam kopie w duzym rozmiarze. Chce tu pokazac czesc tego obrazka ze starym cmentarzem. No wycinek.
Obrazek

I w miare wspolczesne ujecie tez z lotu ptaka, ale innej strony, punktem odniesienia niech bedzie kosciolek.

Obrazek

Na koniec wycinek mapy, Messtischblattu z 1928 roku, aby wiedzic gdzie jest wschod na powyzszych zdjeciach.

Obrazek

Doskonale zdaje sobie sprawe, ze ciagle moga pozostawac watpliwosci. Jestem jednak pprzekonany, ze nadejdzie dzien gdy sprawa zostanie tak czy inaczej rozwiazana.

Post Napisane: 17 lis 2011, o 21:30 
Muszkieter

Na mapie oznaczenie było symboliczne, wskazuje jakby dwa stykające się narożami prostokąty oznaczone jako cmentarze, być może później zaadoptowano cały teren na cmentarz. Na zdjęciu widać, że groby występują na całym obszarze, a pod samą fabryką wygląda to jak stojące blisko siebie macewy kiedy w tle są wysokie nagrobki z krzyżami. Zresztą w lewym dolnym rogu widać, że tylko ten domniemany cmentarz żydowski ma od drogi ogrodzenie, które kończy się równo z nagrobkami. Za nim stoi kapliczka i osobny cmentarz. Hm...

Post Napisane: 18 lis 2011, o 08:30 
Przyjaciel

Petrus napisał(a):
Na zdjęciu widać, że groby występują na całym obszarze, a pod samą fabryką wygląda to jak stojące blisko siebie macewy kiedy w tle są wysokie nagrobki z krzyżami. Zresztą w lewym dolnym rogu widać, że tylko ten domniemany cmentarz żydowski ma od drogi ogrodzenie, które kończy się równo z nagrobkami. Za nim stoi kapliczka i osobny cmentarz. Hm...

Aż sobie brele ubrałam :rotfl2: Piotrek Twoje rozumowanie jest wielce logiczne. Te stojące "słupki" pod fabryką, to faktycznie mogą być żydowskie nagrobki. Takie te z typu "obelisk".

Dzięki 1stary2 za to zdjęcie z lotu ptaka - coraz bardziej przekonuję się do tego, że był w tym miejscu cmentarz żydowski.

Post Napisane: 18 lis 2011, o 12:11 
Bratnia dusza

Jeszcze "podciagnalem" te miejsca o ktorych piszecie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 18 lis 2011, o 14:15 
Przyjaciel

Na mur beton to są nagrobki żydowskie (w niemieckim stylu oczywiście). Dzięki :cmok:

Tu musiało być gdzieś pod tym płotem.

Załącznik:
Kietrz (18) [320x200].JPG
Kietrz (18) [320x200].JPG [ 27.55 KiB | Przeglądane 1318 razy ]

Ostatnio edytowano 26 lis 2012, o 08:14 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 20 lis 2011, o 22:24 

Imię: Danuta
Witam. Włączam się do rozmowy, ponieważ przez wiele lat mieszkałam w bezpośrednim sąsiedztwie starego cmentarza. Byłam wtedy dzieckiem, więc w pamięci pozostało niewiele. \pamiętam nagrobki z krzyżami. Niestety tych żydowskich nie. Sądzę, że zlikwidowano je duzo wczesniej niz pozostałe, katolickie. Wzdłuż muru, gdzie mogły się one znajdowac było pusto za moich czasów. Pamiętam tylko te wysoką kapliczkę i to co było wewnątrz. W latach 70-tych przeprowadzano głebokie wykopy i kładziono rury doprowadzające ciepło do nowych blokow przy Wojska Pol. i Fabrycznej. Wtedy po całym cmentarzu i okolicy rozrzucone byly kości ludzkie. Nie wydaje mi sie, by zostały zebrane w jakiejś zbiorowej mogile i odpowiednio uczczone ;(

Post Napisane: 20 lis 2011, o 22:27 
Muszkieter

Witam :)
Wiesz może do czego służył ten podest ze schodkami? Stoi pewnie w pobliżu miejsca, gdzie stał wspomniany przez ciebie grobowiec.

Post Napisane: 20 lis 2011, o 22:31 
Bratnia dusza

Danusza!!! Jestem tu prawie obcy, ale...............WITAM!!! Ciesze sie tu spotkac Ciebie!!

Post Napisane: 20 lis 2011, o 22:46 

Ten podest powstał dużo później, mysle, że w latach 80-ych. Nie było mnie juz wtedy w Kietrzu. Kapliczka grobowiec znajdowała się bardziej na pólnocny wschód od tego miejsca, tuz na granicy z zakładem IV welur i ogrodem p. Pisarewicza - jeśli wiesz o czy mówię.

W miejscu tego podestu zakopano wiele płyt z czarnego marmuru (ponoc, tak mówił moj tata, niestety już nie zyje) i ponoc ktoś je stamtad wykradł. W jakim celu zrobiono ten postument - nie wiem. moze dowiem sie czegos od mamy, zaraz do niej zadzwonię.

Post Napisane: 20 lis 2011, o 22:46 

Witaj Heniu!! Jaki znowu obcy? :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Opolskie