Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Będzin
 Post Napisane: 27 maja 2009, o 21:33 
Administrator

Imię: Leszek
Góra Zamkowa
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 maja 2009, o 21:34 
Administrator

Pozostałość po drugim będzińskim kirkucie - stara rampa kolejowa - jako, że artykuł został przeniesiony do archiwum, dla potomności wysupłałem tę parę złotych na dostęp i wklejam w całości :)

Cytuj:

Na ratunek macewom z kolejowej rampy w Będzinie

IWONA SOBCZYK
GW Katowice nr 267, wydanie kak z dnia 15/11/2007 WYDARZENIA, str. 6

Centrum Kultury Żydowskiej w Będzinie czeka na decyzję PKP w sprawie starej rampy kolejowej zrobionej z macew. Pochodzą one ze zlikwidowanego kirkutu

Wiosną Adam Szydłowski z Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej "Jona" odkrył, że stara rampa kolejowa w Będzinie zrobiona jest z pociętych i połączonych cementową zaprawą macew. Powstała około 1969 roku, a macewy pochodzą ze zlikwidowanego wtedy cmentarza przy ul. Zagórskiej. - Kirkut zniszczono, żeby powiększyć teren zajezdni autobusowej. Część tablic została przeniesiona na cmentarz na Podzamczu, części użyto jako materiału budowlanego, a teren cmentarza na Zagórskiej zalano betonem i włączono w obręb zajezdni - opowiada Szydłowski. Nieużywana od lat rampa kolejowa zarosła krzakami i zamieniła się w wysypisko śmieci, ale macewy, choć w kawałkach, nadal są w dobrym stanie. Szydłowski odwraca fragment jednej - z przodu wyrzeźbiony jest lew i zdobiony hebrajski znak. - Widać jeszcze ślady farby, która pokrywała tablicę. Szkoda, żeby takie piękne rzeczy leżały tu zapomniane - mówi.

Fundacja "Jona" nie chce przenosić macew na cmentarz. Pozostawienie tablic tutaj byłoby pamiątką, jak kiedyś traktowano zabytki kultury żydowskiej i symbolem tego, co stało się z żydowskimi mieszkańcami Będzina. Niedaleko rampy jest miejsce, z którego wyjeżdżały transporty z będzińskiego getta do obozu Auschwitz-Birkenau.

Działacze "Jony" postanowili upamiętnić rampę z macew specjalną tablicą i uporządkować teren. Zwrócili się do właściciela obiektu, czyli PKP, i uzyskali zapewnienie, że firma nie zamierza im przeszkadzać. Ale kilka tygodni później Szydłowski otrzymał od PKP pismo, że przedstawiciele kolei byli w Będzinie i żadnych macew na starej rampie nie znaleźli. - Zaproponowałem, że wybiorę się tam razem z nimi. Zgodzili się i pokazałem im, że macewy tam są - mówi Szydłowski. Od tego momentu PKP milczy. Do "Jony" nie dotarło już więcej żadne pismo w tej sprawie.

Rzecznik katowickiego oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP Tomasz Liszaj podtrzymuje lipcową deklarację i tłumaczy przyczyny milczenia firmy. - PKP planuje przebudowę tras kolejowych. Jesteśmy teraz na etapie projektowania i musimy ustalić, czy zmiany nie będą obejmować terenu, na którym znajduje się ta rampa. Decyzja zapadnie jeszcze w tym miesiącu i ewentualnie potem PKP może oddać rampę do dyspozycji Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej.

- Zarówno władze miejskie, jak i starostwo powiatowe obiecały nam pomóc. Mam nadzieję, że wszystkie wątpliwości uda się wyjaśnić jak najszybciej. Chcielibyśmy zdążyć z oczyszczeniem rampy przed planowanym na sierpień przyszłego roku Światowym Zlotem Żydów Zagłębia, organizowanym z okazji 650-lecia nadania praw miejskich Będzinowi.

I zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 maja 2009, o 22:33 
Administrator

Imię: Jarek
Jesienią

Nie mogę sobie odmówić, podobnie jak poprzednio, dorzucenia kilku fotek kirkutu jesienią :)

[...]
Obrazek

Ostatnio edytowano 29 sty 2017, o 00:07 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 cze 2009, o 08:07 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Fragment z http://www.kirkuty.xip.pl/bedzin.htm
Żydzi z Będzina chowali swych zmarłych na czterech cmentarzach. Pierwszy z nich powstał w XVI w. w okolicach ulicy Zawale, funkcjonował do połowy XIX w., i istniał do okresu międzywojennego. Obecnie w tym miejscu znajduje się pusty plac. Po wybuchu epidemii cholery w 1831 r. zaistniała potrzeba założenia nowego cmentarza i wówczas zaczęto chować zmarłych na Podzamczu - północnym zboczu Góry Zamkowej, nekropolii istniejącej po dzień dzisiejszy.
Dodam że odwiedzany czego dowodem są kamyki

[...]

Obecnie trwają przygotowania do prac renowacyjnych na cmentarzu; powstał także projekt otoczenia nekropolii ażurowym ogrodzeniem.
Trzeci cmentarz powstał pod koniecw latach siedemdziesiątych XIX wieku w dzielnicy Warpie, przy ul. Zagórskiej i ul. Sieleckiej. Nekropolia została zniszczona podczas drugiej wojny światowej, a dzieła destrukcji dokończono w latach PRL. Adam Szydłowski z Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej "Jona" w wypowiedzi opublikowanej na łamach "Gazety Wyborczej" (Gazeta Wyborcza Katowice nr 267, z dn. 15.11.2007 r.) tak opisuje dewastację tego cmentarza: "Kirkut zniszczono, żeby powiększyć teren zajezdni autobusowej. Część tablic została przeniesiona na cmentarz na Podzamczu, części użyto jako materiału budowlanego, a teren cmentarza na Zagórskiej zalano betonem i włączono w obręb zajezdni". Jesienią 2007 roku macewy pochodzące z cmentarza żydowskiego przy ul. Zagórskiej odkryto w konstrukcji starej rampy kolejowej.
Już w okresie I wojny światowej cmentarz przy ul. Sieleckiej uległ zapełnieniu. Sytuacja ta zmusiła władze gmin żydowskich Będzina i Czeladzi do zorganizowania kolejnego - czwartego już - miejsca pochówku. Wspólny cmentarz założono w 1916 roku, na granicy obu miast, przy ul. Będzińskiej 64, w pobliżu dzisiejszego centrum handlowego M1. Nekropolię podzielono na kilka części, wytyczając kwatery dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Zmarłych z gminy czeladzkiej chowano w przedniej części cmentarza; zmarłych z gminy będzińskiej - w tylnej. Podczas drugiej wojny światowej na cmentarzu grzebano ofiary nazistowskich represji. Pochowano tu między innymi około stu ciał Żydów spalonych w synagodze w Będzinie oraz około czterystu zwłok osób zamordowanych podczas likwidacji getta w sierpniu 1943 roku.
Nasunęło mi się pytanie,otóż w latach 70-tych będąc na kirkucie w Lesku widoczne były liczne karteczki wepchnięte w macewy,kamyki też były ale głowy nie dam.Kartki też coś oznaczały?

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Ostatnio edytowano 29 sty 2017, o 00:07 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Post Napisane: 8 cze 2009, o 08:43 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Cytuj:
Nasunęło mi się pytanie,otóż w latach 70-tych będąc na kirkucie w Lesku widoczne były liczne karteczki wepchnięte w macewy,kamyki też były ale głowy nie dam.Kartki też coś oznaczały?

To są tzw.kwitełech (jid.) - czyli karteczki, na których Żydzi, którzy udawali się po poradę do cadyka, wpisywali imię matki oraz własne, a także prośbę z którą przybywali. Kwitełech przynoszono kiedyś także męczennikom za wiarę, pod Ścianę Płaczu (współcześnie ze Ściany co jakiś czas są zbierane, ale nie wyrzucane!).
W dzisiejszych czasach składa się je na grobach wielkich cadyków, rabinów, czy też innych ważnych miejscach na cmentarzach. Na pewno do dziś je można zobaczyć w Lesku.
Kilka przykładów:
1) Nowy Sącz - w ohelu cadyka Chaima ben Arie Lejba Halberstama

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 33.01 KiB | Przeglądane 831 razy ]

2) Przy symbolicznym pomniku na terenie byłego obozu w Płaszowie

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 36.69 KiB | Przeglądane 831 razy ]

3) Ryglice (Małopolska) - chyba grób jakiegoś rabina

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 29.14 KiB | Przeglądane 831 razy ]

No i _hipa składająca swoją prośbę w Pradze na Josefovie ;)
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 34.17 KiB | Przeglądane 831 razy ]

Nawiasem mówiąc zawsze piszę te swoje prośby u grobów wielkich cadyków i rabinów, ale jeszcze nie wiem, czy się spełnią, bo są to prośby dalekosiężne.

Ostatnio edytowano 22 lut 2015, o 19:19 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 8 cze 2009, o 16:37 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Tamte były różowe ale kolor chyba nie ma znaczenia,już dawno chciałem o to zapytać.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 18 cze 2009, o 13:44 
Przyjaciel

Panią, którą spotkałem przy zamku, zapytałem jak trafić na groby stwierdziła: "tam pan pójdzie (tu pokazuje palcem kierunek), ale tam nic nie ma, tylko jakieś płyty, bez sensu" i poszła w siną dal :?

Załączniki:
DSCN5251.JPG
DSCN5251.JPG [ 255.01 KiB | Przeglądane 650 razy ]
DSCN5253.JPG
DSCN5253.JPG [ 243.74 KiB | Przeglądane 650 razy ]
DSCN5245.JPG
DSCN5245.JPG [ 214.7 KiB | Przeglądane 650 razy ]
DSCN5246.JPG
DSCN5246.JPG [ 234.85 KiB | Przeglądane 650 razy ]
DSCN5247.JPG
DSCN5247.JPG [ 177.79 KiB | Przeglądane 650 razy ]
DSCN5250.JPG
DSCN5250.JPG [ 162.78 KiB | Przeglądane 650 razy ]
DSCN5252.JPG
DSCN5252.JPG [ 198.07 KiB | Przeglądane 650 razy ]
DSCN5254.JPG
DSCN5254.JPG [ 226.23 KiB | Przeglądane 650 razy ]
DSCN5256.JPG
DSCN5256.JPG [ 205.09 KiB | Przeglądane 650 razy ]
DSCN5257.JPG
DSCN5257.JPG [ 204.45 KiB | Przeglądane 650 razy ]

Ostatnio edytowano 20 sty 2016, o 13:21 przez fbatekb, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 18 cze 2009, o 19:52 
Administrator

fbatekb napisał(a):
Panią, którą spotkałem przy zamku, zapytałem jak trafić na groby stwierdziła: "tam pan pójdzie (tu pokazuje palcem kierunek), ale tam nic nie ma, tylko jakieś płyty, bez sensu" i poszła w siną dal :?

:too funny:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 sie 2010, o 13:26 

Imię: Karolina
Dziki Gon melduje pomyślne wykonanie zadania.

W strugach deszczu uwinęliśmy się szybko i sprawnie. Conan to wyjątkowo silny barbarzyńca, kamienie przeniósł do Archimedesa, jakby były zrobione ze styropianu.
Ludzie ze składu materiałów budownanych już wyłazili ku nam, a ci na chodniku spoglądali dziwnie.

W słuszności naszego postępowania utwierdził mnie fakt, że dzisiaj kawałek macewy z chodnika posłużył jako
"przytrzymywanie" dla reklamy cementu...
Niemożliwe, żeby ludzie, ustawiający go jako podpórkę, nie byli świadomi, czym jest ten kamień.

Macewy z chodnika przy ulicy Zagórskiej zniknęły. Są teraz bezpieczne na cmentarzu na Górze Zamkowej.
Niebawem porosną mchem i przestaną się odróżniać od innych.

Ale wydaje mi się, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Że na terenie po dawnym zakładzie Eltes znajduje się jeszcze niejeden kawałek nagrobka...

Załączniki:
cement za 11,50.JPG
cement za 11,50.JPG [ 80.38 KiB | Przeglądane 1234 razy ]
Podpórka.JPG
Podpórka.JPG [ 110.7 KiB | Przeglądane 1234 razy ]
kolejna podpórka.JPG
kolejna podpórka.JPG [ 86.68 KiB | Przeglądane 1234 razy ]
W bagażniku Archimedesa.JPG
W bagażniku Archimedesa.JPG [ 87.33 KiB | Przeglądane 1234 razy ]
Conan nie-barbarzyńca niesie macewy.JPG
Conan nie-barbarzyńca niesie macewy.JPG [ 75.29 KiB | Przeglądane 1234 razy ]
Na nowym miejscu.JPG
Na nowym miejscu.JPG [ 74.81 KiB | Przeglądane 1234 razy ]
niebawem porosną mchem.JPG
niebawem porosną mchem.JPG [ 87.17 KiB | Przeglądane 1234 razy ]
Tajemniczy Archimedes.JPG
Tajemniczy Archimedes.JPG [ 58.13 KiB | Przeglądane 1234 razy ]

Post Napisane: 30 sie 2010, o 15:36 
Przyjaciel

Brawa dla całego "Dzikiego Łowu" :brawa: Otwiera się przed Wami ścieżka do żydowskiego nieba.

Post Napisane: 30 sie 2010, o 15:39 

Nie chcemy jeszcze do nieba.. :-)

Post Napisane: 30 sie 2010, o 15:47 
Przyjaciel

A kto powiedział, że to już :rotfl2: Na to trza pracować całe długieeeeeeeeeeeeeeeeeeee życie ;)
A tak poważnie, to sądzę, że Wasz pomysł był jedyny słuszny. Można było jeszcze pisać do pana Szydłowskiego, ale to też by trwało, a resztki nagrobków ani przez moment nie powinny być używany do podpierania reklam.

Post Napisane: 30 sie 2010, o 15:59 
Administrator

Dla pana Szydłowskiego za mało medialna akcja by była... W końcu od dwóch lat ponad nie udało mu się zabrać reszty macew z rampy :evil:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 sie 2010, o 21:00 
Moderator

Wielkie brawa dla "Dzikiego Gonu" :brawa: :brawa: :brawa:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 paź 2010, o 12:22 
Przyjaciel

Od środowisk, że tak powiem, zainteresowanych (choć pozabędzińskich) i zbliżonych do żydowskich, dostałam wiadomość, że akcja "Dzikiego Gonu" była słuszna i została pochwalona :brawa:

Post Napisane: 9 paź 2010, o 15:39 

Wpadłam dziś z wizytą do Będzina i zamarłam.
Na najstarszym z cmentarzy żydowskich, przy ulicy Zawale, rozstawiono ogrodzenie, rusztowania i sprzęt budowlany.
Tablica informacyjna uspokoiła mnie: prowadzone prace mają na celu wyremontowanie zachowanych murów obronnych, ich oświetlenie oraz remont przyległych kamieniczek.

Osobiście wolałam kamieniczki odrapane, jak dawniej, ale remont to równie słuszna rzecz, jak i konieczna.
Zaskoczyły mnie dobudowywane fragmenty murów... A zresztą - sami zobaczcie i oceńcie.
Dobrze wszak, że coś się tam dzieje na plus.

Załączniki:
Prace na cmentarzu.JPG
Prace na cmentarzu.JPG [ 108.86 KiB | Przeglądane 1162 razy ]
Malowanie kamienic.JPG
Malowanie kamienic.JPG [ 70.69 KiB | Przeglądane 1162 razy ]
Mury miejskie.JPG
Mury miejskie.JPG [ 103.5 KiB | Przeglądane 1162 razy ]
Rusztowania.JPG
Rusztowania.JPG [ 69.2 KiB | Przeglądane 1162 razy ]
Co to ma być....JPG
Co to ma być....JPG [ 94.43 KiB | Przeglądane 1162 razy ]
Gruzowisko.JPG
Gruzowisko.JPG [ 89 KiB | Przeglądane 1162 razy ]

Post Napisane: 30 paź 2010, o 23:37 
Administrator

Pocztówka z allegro z 1957 roku (fot. Gajdzik). Prawie drzew nie było...

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 31 paź 2010, o 06:42 
Przyjaciel

Odnośnie murów miejskich.
"Szczątki ludzkie odkryto podczas remontu miejskich murów obronnych przy ul. Zawale, niedaleko placu Kazimierza. Odkrycia w środę wieczorem dokonała ekipa archeologiczna, która miała za zadanie zbadać fragmenty ukrytego pod ziemią muru. Wczoraj na miejscu był prokurator."
http://www.dziennikzachodni.pl/tag/bedz ... l?cookie=1

Post Napisane: 20 mar 2011, o 23:03 

Imię: marcin
Z dzisiejszego spaceru po tym samym miejscu:

[link skasowany ze względu na poniższy komentarz]

Nie wklejam zdjęć w forum, bo zbyt wiele tracą.

Ostatnio edytowano 20 mar 2011, o 23:17 przez zuraw1965, łącznie edytowano 3 razy
zuraw1965

Post Napisane: 20 mar 2011, o 23:14 
Administrator

Imię: Jarek
Skoro Twoje zdjęcia zbyt wiele tracą, to nie dodawaj żadnych linków i broń Boże nie wklejaj ich na naszym forum :beg:

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie