Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Koleje i wszystko co z nimi związane » Wąskotorowe

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 19 kwi 2011, o 18:06 
Muszkieter

Pochwały: 1
Poprzednio pokazałem ślad po zlikwidowanym odcinku Markowice - Płonia.
Ze stacji Markowice jedziemy dalej w kierunku Gliwic. Tory leżą tu od 1901 roku.
W Markowicach za przejazdem kolejowym widoczny co najmniej jeden tor:
Obrazek
który dalej kilkukrotnie rozgałęzia się:
Obrazek
i wyraźnie widać kilka torów:
Obrazek
Pozostałości urządzeń:
Obrazek
tutaj składowisko bunkrów:
Obrazek
stalowe podkłady?
Obrazek
kolejne ustrojstwa:
Obrazek
Tutaj tory zjeżdżają się znowu w jeden i mają do pokonania płynący tędy strumyk Bodek, czy też Żabnica (nie wiem jak to w końcu jest). W każdym razie potrzebny jest do tego most:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Za mostem trasa prowadzi obok kilku ostatnich zabudowań Markowic:
Obrazek
Za nimi nasyp kolejowy trochę się podnosi, sądziłem, że może w tym miejscu być mijanka, ale nie zauważyłem drugiego toru, zbyt zarośnięte jeżynami. Dalej tory zbliżają się do ulicy Gliwickiej. W tym miejscu opuszczają dzisiejszy Racibórz:
Obrazek
biegnąc równolegle do drogi aż do miejscowości Babice.
Obrazek

c.d.n.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 kwi 2011, o 19:33 
Muszkieter

Po pokonaniu sporego wzniesienia docieramy do Babic. Przejazd kolejowy przez ul. Rybacką prowadzącą na parking dla chcących zwiedzić rezerwat "Łężczok" i zobaczyć położony tam pałacyk myśliwski:
Obrazek
Babice. Widok w odwrotnym kierunku. Tutaj jeszcze niedawno biegły ukośnie tory przez drogę:
Obrazek
A po drugiej stronie drogi nr 919 znajdowała się stacja. Istnieje tu jeszcze mijanka.
Obrazek
tutaj tory zjeżdżają się:
Obrazek
przecinają ul. Piaskową(?) (droga Babice - Raszczyce) i biegną wysokim nasypem w stronę żwirowni:
Obrazek
Mniej więcej w połowie nasypu szyny urywają się... W nasypie znajduje się przepust wodny:
Obrazek
Dalej trasa prowadziła przez teren żwirowni. Pamiętam, kiedy jeździłem dawniej na żwirownie, że tory istniały, kilka lat temu, kiedy rozpoczęto na nowo wydobycie, torowisko zostało oczyszczone, ale dziś nie ma po nim śladu! W kilku miejscach widoczne jedynie porozrzucane betonowe podkłady.
Obrazek

Obrazek
Po przecięciu z drogą dojazdową do żwirowni widoczny kolejny przepust. Strumyk zwie się Nędza:
Obrazek
dalej biegnie przez pole, by ponownie przeciąć drogę nr 919:
Obrazek
W tym miejscu jeszcze niedawno przejeżdżało się po biegnących skośnie torach:
Obrazek
Po kilkuset metrach przejazd kolejowy przy zjeździe do Małej Nędzy:
Obrazek
Za nim stacja Nędza. Opuszczona, można wejść drzwiami do jednego pomieszczenia. Za stacją mijanka:
Obrazek
Tory biegły jeszcze kawałek wzdłuż drogi. Za mijanką torów już nie ma! Pozostał kilkumetrowy odcinek na zjeździe na prywatną posesję:
Obrazek
Przysiółek Piła. Przejazd na ul. Polnej i relikt - krzyż św. Andrzeja - jedyna nie skradziona część:
Obrazek
Tutaj trasa odbija od drogi i biegnie za zabudowaniami w stronę lasu:
Obrazek
Po drodze musi pokonać odnogę rzeki Suminy. Nie pchałem się w las, a z mojej pieszo-rowerowej wycieczki sprzed lat nie pamiętam, czy jest w tym miejscu przepust, czy most. Będę musiał przy okazji sprawdzić. Dalej w gęstych zaroślach trasa prowadzi na kolejny, bardziej znany most na Suminie:
Obrazek
Most, a raczej jego pozostałości:
Obrazek
a pamiętam go jeszcze w dobrym stanie.
Obrazek

Obrazek
Strach przechodzić (nie polecam) i już mam widok z drugiego brzegu:
Obrazek
Dalej zbliżamy się w okolice szerokotorowej stacji Szymocice, przy której znajdziemy przepust, którym wąskotorówka przejeżdżała pod linią kolejową Nędza - Rybnik i biegnącą wzdłuż niej drogą. Dziś przejazd już chyba na stałe zamknięty dla samochodów.
Obrazek
Po pokonaniu przepustu:
Obrazek
tory biegły lasem, zbliżając się znowu do drogi nr 919.
Obrazek
By przeciąć ją w pobliżu skrzyżowania z drogą do Górek Śląskich:
Obrazek
Pod asfaltem jedyny odcinek szyn, który zaraz znów się urywa. Trasa biegnie kawałek wzdłuż drogi w kierunku Szymocic, za parkingiem w lesie skręca, biegnąc obrzeżami wioski wjeżdża do lasu, biegnąc w nim przez kilka kilometrów aż do stacji Paproć.
Brakło mi tu kilku zdjęć z Szymocic, ale to już wina akumulatora. Nadrobimy.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 kwi 2011, o 12:08 
Muszkieter

Nadrobimy :)
Między przysiółkiem Piła a mostem na Sumince znajdował się jednak mostek. Krótki, około 2 metrów rozpiętości, płynącą pod nim wodę można przeskoczyć. Kilka długich belek drewnianych leży w wodzie. Musiał nie być ciekawy, bo nie zapadł mi w pamięci, kiedy jeszcze leżały tam szyny.
Obrazek
Zakręt za parkingiem z grillem w stronę Szymocic:
Obrazek
Przejazd kolejowy przy cmentarzu w Szymocicach:
Obrazek
Dalej już tylko gęsty las...

Może ktoś urządził sobie spacer na dalszym odcinku? Paproć, mostek na Rudzie... :lol:

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Koleje i wszystko co z nimi związane » Wąskotorowe