Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Małopolskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 lis 2011, o 22:39 
Offline

Dołączył(a): 21 gru 2009, o 19:34
Posty: 44
Lokalizacja: Jaworzno/Mysłowice
Imię: Piotrek
KAPLICZKI DROGI KRZYŻOWEJ PRZY KLASZTORZE OO. KARMELITÓW BOSYCH - Zawoja Zakamień (Przysłop)

Na terenie przyklasztornym znajduje się Droga Krzyżowa złożona z 14 znajdujących się w niewielkiej odległości od siebie kapliczek. Do budowy Drogi Krzyżowej mieszkańcy Przysłopia przystąpili w 1951 roku za namową o. Bernarda Smyraka. Mieszkańcy własnym wysiłkiem wykonali wszystkie prace: zgromadzili materiał, wykopali fundamenty, wymurowali kapliczki. Była to praca bardzo trudna, bowiem w latach pięćdziesiątych do Zawoi Przysłop prowadziły strome, wyboiste drogi, a jedynym środkiem lokomocji były furmanki zaprzężone w konie. W czasach tych nie było jeszcze doprowadzonego prądu, odpowiedniego sprzętu, narzędzi ułatwiających wykonywanie prac budowlanych. Większość kapliczek wymurowano z polnego i łupanego kamienia, a w miejsce brakujących kilku stacji postawiono tymczasowo drewniane krzyże.

Przez kolejne lata nie remontowane kapliczki zaczęły tracić swój urok. Działanie czynników atmosferycznych: deszczu, śniegu, wiatru powoli je niszczyło. Trudnego zadania odnowy kapliczek oraz budowy brakujących, których pierwotnie nie zdołano wznieść, podjęła się mieszkanka Przysłopia pani Hermina Spyrka. Swoim zapałem zachęciła do ofiarności okolicznych mieszkańców oraz sympatyków Przysłopia z sąsiadujących gmin, dzięki którym cała Droga Krzyżowa nabrała nowego blasku. Każdemu kto będzie w Zawoi polecam odwiedzenie tego miejsca bo to naprawdę piękny i spokojny zakątek.

Opis poszczególnych stacji zapożyczony z http://www.przyslop.zawoja.pl/klasztor_ ... index.html
zdjęcia własne:

Stacja I - Chrystus przed sądem Piłata - drewniana płaskorzeźba zawieszona jest pod zadaszeniem biegnącym wzdłuż bocznej ściany kościoła:

Obrazek

Obrazek

Stacja II - Chrystus przyjmuje krzyż na swoje ramiona - wymurowana została z polnego i łupanego kamienia. Ma fantazyjną formę architektoniczną. Na podmurówce zbudowanej na planie prostokąta wznosi się wymurowana, kamienna płytka nisza, zamknięta od frontu ścianką, nawiązująca do formy potrójnej arkady. W środku, na tylnej ścianie, umieszczono drewnianą płaskorzeźbę:

Obrazek

Obrazek

Stacja III - Pierwszy upadek Jezusa pod Krzyżem - Zwraca uwagę ciekawą formą. Są to cztery otynkowane kolumny wyrastające z prostokątnego, murowanego z kamienia postumentu, podpierające namiotowy dach posiadający w narożnikach, nad kolumnami, niewielkie daszki o formie sześciobocznego ostrosłupa. Dach i daszki mają drewnianą konstrukcję i pokryte są blachą. Pod takim zadaszeniem znajduje się okazały kamienny posąg Chrystusa Upadającego pod Krzyżem. Stację otacza skalny ogródek:

Obrazek

Obrazek

Stacja IV - Spotkanie Jezusa z Matką - Na wysokim postumencie o prostokątnym rzucie wznosi się murowana konstrukcja. Jej tylna ściana jest pełna, na niej umieszczono kamienną płaskorzeźbę przedstawiającą Jezusa i Matkę Bożą. Całość nakrywa namiotowy dach o drewnianej konstrukcji, podbity blachą:

Obrazek

Obrazek

Stacja V - Szymon Cyrenejczyk - Na wysokim postumencie o prostokątnym rzucie, wymurowanym z łupanego kamienia, stoją cztery kolumny podpierające dwuspadowy daszek o drewnianej konstrukcji, pokryty blachą. Przestrzeń pomiędzy dwoma tylnymi kolumnami wypełnia murowana ściana z kamienną płaskorzeźbą:

Obrazek

Obrazek

Stacja VI - Spotkanie Chrystusa ze św. Weroniką - Podobnie jak poprzednie kapliczki, to wysoki postument o prostokątnym rzucie, murowany z łupanego kamienia. Na nim wznosi się murowana czworościenna konstrukcja. Tylko tylna ściana jest pełna. Umieszczono na niej kamienną płaskorzeźbę. Ściany boczne i frontowa są tynkowane na biało, posiadają duży prostokątny otwór zamknięty łukiem półkolistym. Całość nakrywa dwuspadowy dach o drewnianej konstrukcji, pokryty blachą:

Obrazek

Obrazek

Stacja VII - Drugi upadek Jezusa pod Krzyżem - Podobna jest konstrukcyjnie do Stacji V. Znajduje się tu drewniana płaskorzeźba:

Obrazek

Obrazek

Stacja VIII - Spotkanie Jezusa z płaczącymi niewiastami - po okazałym łukiem murowanej bramy zawieszona jest drewniana płaskorzeźba przedstawiająca spotkanie Jezusa z płaczącymi niewiastami:

Obrazek

Obrazek

Stacja IX - Trzeci upadek Pana Jezusa - najokazalsza stacja tutejszej Kalwarii. Jest to kaplica domkowa, murowana z kamienia łupanego, nakryta dwuspadowym dachem blaszanym. Posiada dwa przeszklone okna o wielokrotnych podziałach umieszczone w ścianach bocznych. Od frontu zamykają ją dwuskrzydłowe drewniane drzwi, częściowo przeszklone. Wewnątrz na postumencie stoi drewniana figura Jezusa Upadającego pod Krzyżem. Napis umieszczony w szczycie kaplicy od frontu informuje, że wzniesiono ją w 1951 roku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stacja X - Chrystus obnażony z szat - Stacja ta i kolejna Stacja XI w największym stopniu zachowały pierwotny charakter i najbardziej przypominają stacje z Kalwarii Zebrzydowskiej, na których niewątpliwie były wzorowane. Kapliczka jest w całości wzniesiona z kamienia. Jest to rodzaj groty półkoliście wewnątrz sklepionej, umieszczonej na wysokim fundamencie wymurowanym na planie prostokąta. Na jego frontowej ścianie widnieje napis umieszczony na betonowej
prostokątnej tabliczce: "Fundatorowie Przysłop Kobiele". Wewnątrz znajduje się drewniana płaskorzeźba:

Obrazek

Obrazek

Stacja XI - Przybicie do Krzyża - ma formę kapliczki domkowej wzniesionej z łupanego kamienia, nakrytej dwuspadowym dachem o drewnianej konstrukcji, pobitym blachą. Do wnętrza prowadzą dwa kamienne schody. Wnętrze to półkoliście sklepiona wnęka; na jej tylnej ścianie wisi drewniana płaskorzeźba:

Obrazek

Obrazek

Stacja XII - Ukrzyżowanie - to stojące na szczycie wzgórza trzy krzyże, wysokie na około 10 metrów, wykonane z modrzewiowych belek. Na środkowym krzyżu widnieje drewniana rzeźba - Chrystus Ukrzyżowany - autorstwa ludowego artysty Wiesława Kowala:

Obrazek

Obrazek

Stacja XIII - Zdjęcie z Krzyża - Ma podobną formę jak Stacje V i VII. Umieszczone na wysokim postumencie cztery kolumny podpierają dwuspadowy dach. Przestrzeń pomiędzy dwoma tylnymi kolumnami wypełnia murowana ściana z umieszczoną na niej płaskorzeźbą:

Obrazek

Obrazek

Stacja XIV - Złożenie do grobu - Jest to wymurowana z kamienia domkowa kapliczka nakryta dwuspadowym dachem o drewnianej konstrukcji, obitym blachą. W ścianie frontowej znajduje się prostokątny otwór zwieńczony łukiem półkolistym. Wewnątrz umieszczono gipsową figurę Chrystusa w Grobie:

Obrazek

Obrazek

To by było na tyle, polecam odwiedzić to miejsce bo jest naprawdę piękne :)


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Małopolskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.290s | 16 Queries | GZIP : Off ]