Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Wilczków - kościół Wniebowzięcia NMP
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=105&t=3040
Strona 1 z 1

Autor:  fck [ 29 gru 2009, o 09:21 ]
Tytuł:  Wilczków - kościół Wniebowzięcia NMP

Kościół Wniebowzięcia NMP, Katholische Tochterkirche zur Himmelfahrt Mariae - Zbudowany w XIV wieku, na przemian ewangelicki lub katolicki. W 1945 zburzono szczyt wieży i dachy, po 1963 odbudowa, w 1971 odsłonięcie i konsekracja. Na cmentarzu grzebalnym (nie używanym), otoczonym murem obronnym, ze strzelnicami. Brama z XVI-XVII wieku. Bardzo cenne wyposażenie gotyckie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I kaplica cmentarna nieopodal.
Obrazek

Autor:  rafi72 [ 14 lip 2011, o 20:21 ]
Tytuł:  Wilczków-Kościół Wniebowzięcia NMP.(pow.Wrocławski)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  rafi72 [ 16 lip 2011, o 16:20 ]
Tytuł:  Re: Wilczków-Kościół Wniebowzięcia NMP.(pow.Wrocławski)

Cytuj:
Po raz pierwszy w 1307r.wzmiankowany został kosciół filialny p.w. Wniebowzięcia NMP-przy okazji sprzedaży patronatu nań
do Egilgeriemu.W 1353r.wzmiankowano proboszcza ,a w 1418r.kościół uzyskał miano parafialnego.Kościół podczas reformacji został przejęty przez protestantów,a w 1654r.został zwrócony katolikom.
Obecny kościół pochodzi z ok. poł.XIVw.,gotycki(z zakrystia z XVw.).Położony jest na niewielkim wzgórzu w centrum wsi pośród cmentarza otoczonego murem z kamienia łamanego i cegły.Wg.Degena kościół powstał w XVw.
Jest to obiekt warowny o czym świadczy sposób rozmieszczenia schodów prowadzących na wieżę(zostały wykonane w grubości muru płn.ściany nawy w jej zach.części).Schody są kamienne ,wąskie,dostępne od zewnątrz poprzez mały otwór drzwiowy-powyżejpoziomu posadzki.
Na przeł.XVI i XVIIw.założony został wokół kościoła cmentarz,ogrodzony wysokim,ceglanym murem ze strzelnicami.W 1677r.wg.protokołu powizytacyjnego ,świątynia posiadała dwa wejścia min.od płd. kruchtę wzniesioną z fachwerku.
Prawdopodobnie we wsch.,przedniej części istniał sklepiony grobowiec.W 1715r.pobielono wnętrze kościoła,a w XVIIIw.przeprowadzono remont dachu.
W 1826r.w związku z fatalnym stanem grobowca,podjętoo decyzję o jego zasypaniu.
Podczas II wojny światowej uszkodzony został dach oraz całkowicie zniszczono hełm wieży.W połowie zburzony został mur otaczający kościół.
W latach 60-tych XXw.przeprowadzono remont.W latach 1970-79 prowadzono prace konserwatorskie związane z badanie gotyckiej polichromii we wnętrzu świątyni,na sklepieniu i ścianach prezbiterium odsłonięto i zrekonstruowano również polichromię.

materiał źródłowy;Archiwum Wojewódzkiej Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/