Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Jawor - kościół św. Marcina
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=105&t=1018
Strona 1 z 1

Autor:  zuraw1965 [ 6 lip 2009, o 21:49 ]
Tytuł:  Jawor - kościół św. Marcina

Budowę kościoła p.w. św. Marcina w Jaworze (woj. dolnosląskie, pow. jaworski) rozpoczęto najprawdopodobniej w drugiej połowie XIII wieku.
Na przełomie XVI i XVII wieku kościół został przebudowany.
Niestety nie było nam dane wejść do środka, tam wystrój w większości pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, więc skupię się na zewnętrznych, do dzisiaj zachowanych perełkach dekoracyjnych.
Do najcenniejszych należą dwa portale znajdujące się od strony południowej - gotycki portal z płaskorzeźbą św. Marcina na koniu, który dzieli się swym płaszczem z żebrakiem, pochodzący prawdopodobnie z I polowy XIV wieku (oficjalne strony internetowe podają rok 1400) oraz późnorenesansowy portal okalający wejście do kruchty, pochodzący z około 1615 roku, z napisem Domini Justi Intrabunt Inean.
Jest jeszcze pozostałość elewacji frontowej czyli portal głównego wejścia do kościoła pochodzący z około1330 roku oraz boczne wejście pochodzące z 1573 roku.
Od strony północnej kościół otacza zachowany fragment obronnego muru miejskiego, na którym widnieją, słabo już dzisiaj zachowane, tablice epitafijne.
W przeciwieństwie do tych wcześniej opisanych, mury kościoła zdobią liczne epitafia, które zachowały się do dzisiaj w dużo lepszym stanie.

Obrazek

Obrazek

Portal główny

Obrazek

Wejście do kruchty

Obrazek

Portal ze św. Marcinem

Obrazek

Obrazek

Boczne wejście

Obrazek

Obrazek

Wybrane epitafia na murach kościoła

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mury miejskie i zachowane epitafia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/