Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 gru 2010, o 18:29 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2009, o 00:27
Posty: 1703
Lokalizacja: Cieszyn
Imię: Daniel
Kościół św. Jakuba Ap. w Simoradzu koło Skoczowa jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych na Śląsku Cieszyńskim, jego początki nie są znane, ale określa się je na XIII - XIV w. Wybudowany w stylu gotyckim, posiadał wolno stojącą dzwonnicę (obecna wieża jest neogotycka). Najstarszą częścią kościoła jest ostro łukowo przesklepione prezbiterium z wieloboczną ścianą wschodnią, w której znajduje się ścienne, gotyckie sakramentarium z kutą, żelazną kratą. Do zakrystii z emporą prowadzi kamienny, gotycki portal. Mury tej najstarszej części kościoła wykonane są z kamienia i mają grubość ok. 140cm. Kościół w swym wnętrzu kryje kilka cennych zabytków sztuki sakralnej. Na sklepieniu i ścianach prezbiterium zachowały się fragmenty polichromii gotyckiej z XV w (1400-1500) oraz polichromie renesansowe z II połowy XVI wieku, w tym rzadko spotykane ścienne epitafium herbowe. W kościele znajdują się 3 ołtarze barokowe z XVIII wieku, a także rokokowo - klasycystyczna ambona. Na ścianie prezbiterium umieszczono XVII wieczne herbowe płyty nagrobne Skoczowskich z Kojkowic z napisami w języku staromorawskim.
info zaczerpnięte z http://www.simoradz.debowiec.com.pl/his ... dzu-3.html


Załączniki:
simoradz.jpg
simoradz.jpg [ 52.7 KiB | Przeglądane 400 razy ]
si1.jpg
si1.jpg [ 252.67 KiB | Przeglądane 393 razy ]
si2.jpg
si2.jpg [ 190.46 KiB | Przeglądane 393 razy ]


Ostatnio edytowano 25 sty 2015, o 21:03 przez daniel3ttt, łącznie edytowano 3 razy
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 gru 2010, o 18:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3130
Pochwały: 1
daniel3ttt napisał(a):
Na ścianie prezbiterium umieszczono XVII wieczne herbowe płyty nagrobne Skoczowskich z Kojowic (Kostkowic) z napisami w języku staromorawskim.

Zdjęcia wspomnianych płyt :arrow: viewtopic.php?f=76&t=720 (na samym końcu postu)

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 12 gru 2010, o 19:44 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2009, o 00:27
Posty: 1703
Lokalizacja: Cieszyn
Imię: Daniel
Widać tu że i język czeski (morawski) oddziaływał na tych ziemiach
Jeszcze jeden przykład: http://www.eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=103&t=5404
W końcu Księstwo należało do królów czeskich.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 gru 2010, o 23:21 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:44
Posty: 3514
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Bez urazy Danielu (jako cieszyniak z urodzenia śledzę z zainteresowaniem Twoje posty i trzymam kciuki), ale zastosowałeś łatwe i chwytliwe uproszczenie, które można odczytać opacznie.
Wpływ Królestwa Czech na Śląsk Cieszyński, choćby ze względów geograficznych, jest oczywisty, ale moim zdaniem język inskrypcji na płytach nagrobnych rodziny Skoczowskich z Kojkowic nie uprawnia do postawienia tezy, nawet pośrednio, że mają one związek z faktem, że Śląsk Cieszyński był lennem czeskim.
Zupełnie na marginesie dodałbym tylko, że książęta cieszyńscy stali się lennikami Jana Luksemburczyka dopiero w pierwszej połowie XIV wieku, a w 1653 roku, po śmierci Elżbiety Lukrecji, cały Śląsk Cieszyński przeszedł pod panowanie Habsburgów.
Ale do rzeczy.
Do połowy XV wieku w Europie, w Polsce i w Księstwie Cieszyńskim obowiązuje powszechnie łacina, a potem język niemiecki.
Dopiero rozwój husytyzmu powoduje, że język czeski (wcześniej staro-cerkiewno-słowiański), o dużo dłuższej tradycji niż język polski (hymn do św. Wacława jest jakieś 200 lat starszy od Bogurodzicy), znormalizowany pod względem pisowni, stał się atrakcyjny dla wielu wykształconych ludzi i szybko przyjął się również w urzędach Księstwa Cieszyńskiego.
W XVI wieku język czeski stał się w Polsce na tyle popularny, że nawet Łukasz Górnicki w "Dworzaninie polskim" wydanym w 1566 roku pisał, że szlachta po przekroczeniu granic Śląska "... inaczej nie będzie chciał mówić, jedno po czesku ...".
Tyle o popularności czeszczyzny :mrgreen: tym bardziej, że po przegranej Czechów na Białej Górze znaczenie tego języka znacznie maleje.
Jak widać język czeski wywarł w ogóle duży wpływ na język polski, a w pewnym okresie stał się swego rodzaju językiem urzędowym dla Księstwa Cieszyńskiego, dlatego też nie powinny dziwić oficjalne dokumenty w tym języku i nie świadczy to wcale o czechizacji tych terenów.
Język urzędowy to jedno, a język codzienny mieszkańców Cieszyna i całego księstwa to drugie.
Wystarczy zajrzeć do ówczesnych urbarzy żeby odczytać polsko brzmiące nazwiska, a rachunek frysztackiego ślusarza z 1589 roku, mimo że sporządzony w języku czeskim, roi się od polonizmów.
Przyjęcie przez księcia Wacława Adama luteranizmu miało również istotny wpływ na rozwój języka polskiego na terenach Śląska Cieszyńskiego.
Kontrreformacja i późniejsze rządy Habsburgów były ciężkim okresem dla ewangelików Śląska Cieszyńskiego, ale ugruntowały pozycję języka polskiego na tym terenie - w zbiorach Komory Cieszyńskiej znajduje się na przykład umowa o przekazaniu ziemi z 1613 roku sporządzona w języku polskim, jest list Wojciecha Gagatkowskiego, dziekana cieszyńskiego do magistratu miasta książęcego Cieszyna sporządzony w języku polskim, list hipoteczny z 26 kwietnia 1636 roku sporządzony w języku polskim.
Ciekawymi źródłami funkcjonowania języka polskiego są księgi gminne, gdzie na przykład funkcjonują roty przysiąg jakie składała służba właściciela danej wsi.
Na koniec polecam lekturę książki "Wierność Bogu y cesarzowi, czasu powietrza Morowego należąca a pokazan przez Jana Muthmana, Sługę Ewanieliey przi kościele Jezusowym przed Cieszynem" wydanej w 1716 roku, no i oczywiście kronikę wolnego chłopa Jakuba Galacza z lat 1698 - 1717.
Tyle w temacie.

Swoje dywagacje pozwoliłem sobie spisać w oparciu o jakiś czas temu przeczytaną książkę Karola Daniela Kadłubca i Władysława Milerskiego "Cieszyńska ojczyzna polszczyzna".

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 13 gru 2010, o 00:34 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2009, o 00:27
Posty: 1703
Lokalizacja: Cieszyn
Imię: Daniel
Witaj Jarku.
Faktycznie nie tak to miało być zrozumiane. Nie miałem na myśli jakiejś czechizacji a raczej chodziło mi o to, że ten język zostawił ślady na etnicznie polskich ziemiach. Wiadomo jak to dzisiaj jest np. z mniejszością narodową na Śląsku Cieszyńskim. Po czeskiej stronie mieszka wielu Polaków, są polskojęzyczne szkoły, organizacje itp. Po polskiej stronie już czeskich nie znajdziesz. Dla mnie było właśnie zaskoczeniem jak w furcie przy kościele w Górkach Wlk. ujrzałem te tablice w czeskim języku.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że język czeski pisany ma starsze tradycje i w pewnym okresie mógł być popularny.
Jest jednak faktem że ten wpływ byłby mniejszy i raczej język czeski nie stał by się językiem urzędowym w Księstwie Cieszyńskim gdyby nie przejście pod wpływ czeskich królów. Pewnie gdyby nie ten fakt to ziemie te zostały by i tak włączone do Polski.
Co do sprawy lenna to owszem książęta cieszyńscy stali się lennikami królów czeskich w XIV w. ale już wcześniej stosunki z czeskimi królami były lepsze niż z polskimi książętami czy choćby z Łokietkiem.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 13 gru 2010, o 19:21 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:44
Posty: 3514
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Pozwoliłem strzelić sobie ten elaboracik właśnie po to żeby nikt nie zrozumiał tego w opaczny sposób, jak pewnie zauważyłeś jestem pod tym względem nieco przewrażliwiony :mrgreen:
Moja rodzina od strony ojca to Zaolziacy, więc pewnie zrozumiesz skąd u mnie takie podejście do sprawy.

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 25 mar 2012, o 17:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 16:15
Posty: 1811
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pochwały: 3
Imię: Asia
Dodam trzy swoje fotki, szkoda, że nie udało nam się wejść do kościoła, spóźniliśmy się parę minut i kościelny odszedł z pękiem kluczy, gdy my wchodziliśmy przez furtkę :(


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 83.83 KiB | Przeglądane 415 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 102.7 KiB | Przeglądane 415 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 60.03 KiB | Przeglądane 415 razy ]


Ostatnio edytowano 8 lip 2014, o 15:03 przez Burza, łącznie edytowano 1 raz
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 mar 2014, o 20:03 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:58
Posty: 3796
Lokalizacja: Jankowice
Pochwały: 1
Imię: Renata
Nie wszystkie zdjęcia mi się otwarły, więc może zdubluję...

Załącznik:
IMG_5480.jpg
IMG_5480.jpg [ 168.23 KiB | Przeglądane 569 razy ]


Załącznik:
IMG_5483.jpg
IMG_5483.jpg [ 199.64 KiB | Przeglądane 569 razy ]


Załącznik:
IMG_5488.jpg
IMG_5488.jpg [ 205.42 KiB | Przeglądane 569 razy ]


O dziwo nikt nie zakosił Jakubowych sandałków :)

Załącznik:
IMG_5490.jpg
IMG_5490.jpg [ 193.44 KiB | Przeglądane 569 razy ]


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.176s | 18 Queries | GZIP : Off ]