Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 24 wrz 2014, o 23:01 
Przyjaciel

Imię: Daniel
Kościół św Jerzego powstał na przełomie XIV\XV w. na dawnym przedmieściu Frysztackim, które znajdowało się poza murami miasta lokacyjnego i za rzeką Bobrówką. Pierwotnie była to kaplica usytuowana przy przytułku istniejącym dzięki fundacji książęcej, która z biegiem lat rozrosła się do rangi kościoła. W 1882 r. przytułek uległ zniszczeniu na skutek pożaru.
Przed kościołem znajduje się barokowa rzeźba Jana Nepomucena z 1740 r. Wewnątrz kościoła zachowały się fragmenty gotyckiej polichromii z połowy XV w. Ozdobą prezbiterium jest płyta nagrobna Anny Gelen i jej rodziny z 1607 r. Ponadto zachowały się XIX-wieczne figury: św. Jana Apostoła, św. Marii Magdaleny, św. Piotra, św. Pawła, św. Jana Nepomucena, św. Anny, św. Jerzego oraz Pieta. Nawa kościoła nakryta jest sklepieniem krzyżowo-kolebkowym, zaś prezbiterium krzyżowo-żebrowym. Żebra łączą się w kluczu ozdobionym tarczą z orłem piastowskim. Wejścia do zakrystii oraz do nawy głównej ujęte zostały gotyckimi portalami z I połowy XV wieku. Obecna wieża pochodzi z 1806 r.
Za kościołem znajdował się cmentarz, czynny do 1901 r. Obecnie na jego miejscu jest park.

Załączniki:
Jur1.jpg
Jur1.jpg [ 187.79 KiB | Przeglądane 423 razy ]
jur.jpg
jur.jpg [ 151.62 KiB | Przeglądane 423 razy ]
jur2.jpg
jur2.jpg [ 218.25 KiB | Przeglądane 423 razy ]
Zdjęcie11084.jpg
Zdjęcie11084.jpg [ 214 KiB | Przeglądane 423 razy ]
Komentarz: z wieży zamkowej
jur3.jpg
jur3.jpg [ 237.07 KiB | Przeglądane 423 razy ]
zdjecie,600,483828,20140524,przy-muzeum-4-pulku-strzelcow.jpg
zdjecie,600,483828,20140524,przy-muzeum-4-pulku-strzelcow.jpg [ 113.92 KiB | Przeglądane 421 razy ]

Post Napisane: 27 wrz 2014, o 22:39 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
To chyba ten kościół koło którego prowadzi droga na cmentarz żydowski? Kawałek za kościołem, po prawej stronie, zauważyłam jakiś inny stary cmentarz. Czyżby resztka tego parafialnego zamienionego w park? Ciekawość mnie zżerała, aby go zobaczyć, ale szliśmy z przyjaciółmi. Nie mogłam ich wodzić od cmentarza do cmentarza :D Ale cmentarz umieściłam wśród tych, które "mam na myśli" :)

Post Napisane: 27 wrz 2014, o 23:08 
Przyjaciel

Tak jest jak piszesz. Park znajduje się na miejscu dawnego cmentarza z 1790 r., powiększonego w 1884 r. i czynnego do 1901 r. Przez jakiś czas był to główny cmentarz miejski, na który zwożono szczątki ekshumowane z różnych likwidowanych cieszyńskich miejsc pochówku. Byli tu pochowani m.in. Karol Miarka, Paweł Stalmach i ks. Ignacy Świeży. Obecnie w parku znajdują się jeszcze dwa okazałe pomniki od strony ul. św. Jerzego. Kilka nagrobków oraz żeliwnych krzyży zachowało się na terenie parafii przy kościele św. Jerzego. Są to mi.in. groby ks. Karola Findińskiego i ks. bp. Franciszka Śniegonia. Od strony ul. Hażlaskiej po cmentarzu pozostał mur oporowy.
http://mzd.cieszyn.pl/park-liburnia,77.html

Post Napisane: 4 sty 2019, o 21:23 
Przyjaciel

Imię: Zygmunt
Zakończyły się prace konserwatorsko-restauratorskie przy odsłoniętych gotyckich polichromiach w prezbiterium i nawie XV-wiecznego kościoła św. Jerzego w Cieszynie...
https://wiadomosci.ox.pl/cuda-u-sw-jerz ... ynie,55464

Post Napisane: 5 sty 2019, o 19:09 

Kumari napisał(a):
To chyba ten kościół koło którego prowadzi droga na cmentarz żydowski? Kawałek za kościołem, po prawej stronie, zauważyłam jakiś inny stary cmentarz. Czyżby resztka tego parafialnego zamienionego w park? Ciekawość mnie zżerała, aby go zobaczyć, ale szliśmy z przyjaciółmi. Nie mogłam ich wodzić od cmentarza do cmentarza :D Ale cmentarz umieściłam wśród tych, które "mam na myśli" :)

Otóż te cmentarz po prawej to Nowy Cmentarz Żydowski.

Post Napisane: 5 sty 2019, o 19:14 
Przyjaciel

Nie. Kumari pytała wcześniej o cmentarz który znajduje się tuż nad kościołem św Jerzego, czyli po prawej stronie ul Hażlaskiej (obecnie Park Liburnia). "Stary" i "Nowy" cmentarz żydowski też znajdują się przy ul Hażlaskiej ale nieco jeszcze dalej. Cmentarz opisany jest tutaj viewtopic.php?f=164&t=23592

Załączniki:
Stary cmentarz.jpg
Stary cmentarz.jpg [ 171.5 KiB | Przeglądane 49 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie