Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 sie 2009, o 11:23 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Tworków (woj.śląskie, pow.raciborski)

O barkowym kościele w Tworkowie kiedyś napomknęłam przy okazji omawiania zamku w tej wsi ( Krypty). Kościołowi jednak należy się osobny wątek, bo za dużo przy nim i w nim różnych cudów, by tak sobie tylko o nim to tu, to tam napomykać ;)

Obecny kościół został zbudowany w latach 1691-1694, przez architekta ziemi raciborskiej tamtych czasów, tj. przez Jana Zellera z Opawy. Kościół jest usytuowany na niewielkim wzgórzu.

Rok 1928 i 2009

Obrazek Obrazek

W 1945 roku w wyniku działań wojennych kościół był poważnie zniszczony. Stało się tak na skutek 2 niemieckich snajperów, którzy ukryli się w wieży kościoła i przez trzy dni opóźniali przemarsz wojsk radzieckich na zachód. Jednak po trzech dniach (i ponoć 112 zastrzelonych Rosjanach) wieża kościelna wraz ze snajperami przestała istnieć. Dopiero po przeszło 50. latach nałożono barokowy hełm.

Odbudowę przeprowadzono w latach 1946-1948. Od początku lat 90-tych XX wieku kościół jest cały czas remontowany i odnawiany, co zresztą widać i co cieszy oczy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Na cmentarzu przykościelnym (cmentarz jest wg mnie wręcz wyciaćkany) mogiła nieznanych żołnierzy niemieckich, oraz pomnik poległych mieszkańców wsi w IIWŚ (osobny wątek)

Obrazek Obrazek

Przed wejściem do kościoła pochowani są proboszczowie i księża z tej parafii

Obrazek

Przed bramą kościelną elegancki Florian, którego już w kolekcji mamy :), ale nie mamy jego wyglądu przedwojennego

Obrazek Obrazek

Od strony północnego wejścia na dziedziniec dzieło Kokesa - kamieniarza z Raciborza (bliżej opisane TU)

Obrazek

A teraz atrakcje środka :)
W wyniku prac remontowych w kościele w 1993 roku natrafiono na niebywały "skarb". Podczas prac osuszania terenu pod kościołem, pod posadzką znaleziono ukryte drzwi. Prowadziły one do krypty o wymiarach ok. 6 m x 2,5 m. Było tam 11 miedzianych sarkofagów z drewnianymi trumnami - a w nich ludzkie szczątki. Znalezisko od razu trafiło do rejestru zabytków województwa katowickiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Większość trumien, to trumny dziecięce. Jest to jedyny tak duży zespół sarkofagów dziecięcych w Polsce.

Obrazek

Niesamowite są też stroje w jakich składano dzieci. Suknie z jedwabiu, adamaszku, z wyszywanymi wzorkami. Jedynie XVI-wieczne buciki małego Zygmusia Auguścika na Wawelu są starsze.
Obrazek

Ustalono, że szczątki należą do rodziny Reiswitzów, którzy ufundowali kościół. Mimo, że byli protestantami, dzięki swoim wpływom uzyskali pozwolenie cesarza na pochówki na poświęconej ziemi.

Obrazek

Trumny są wystawione w bocznej wnęce kościoła, tuż pod lożą kolatorską, czyli „pańskim pawlaczem” ;) z końca XVII wieku, o którym mówiliśmy w Złotej zagadce

Obrazek

Obrazek

Bogactwo i jeszcze raz bogactwo :) Prezbiterium wypełnia dwukondygnacyjny ołtarz, bogato zdobiony dekoracjami snycerskimi o motywach roślinnych. Po prawej stronie nadwieszona ambona. Jeden z ołtarzy bocznych jest p.w. św.Małgorzaty, ale nie mam foty.

Obrazek

Mam za to zdjęcie ołtarza p.w. św.Jana Nepomucena

Obrazek

No i chór i malowidła przedstawiające Sąd Ostateczny (z pierwszej połowy XVIII wieku)

Obrazek

A ten grubas to mnie prześladuje - Klimek mi podpowie co on za jaki ;)

Obrazek

Jeszcze na koniec kilka "skarbów" kościelnych

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Ostatni zewnętrzny look i oby nas nie dosięgła "tworkowska klątwa" ;)

Obrazek

GORĄCO POLECAM !! (jutro dożynki we wsi, więc na pewno kościół będzie otwarty cały dzień)

Post Napisane: 29 sie 2009, o 12:10 
Przyjaciel

Imię: Maciej
Macie żółtą kartkę!! Nie szło wpaść na kawe po drodze??!!

www.eksplorator.mojeforum.net <---- i wszystko jasne ;)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 sie 2009, o 12:23 
Przyjaciel

Jak jechałyśmy przez Twoją wieś, to w pracy byłeś. A nazad jechałyśmy już nie przez Twoją wieś. A poza tym, za duży harem byś miał na placu :mrgreen:

Post Napisane: 29 sie 2009, o 12:37 
Przyjaciel

Imię: Maciej
Mnie to nie przeszkadza ;) Żeby mi to było ostatni raz!!

www.eksplorator.mojeforum.net <---- i wszystko jasne ;)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 sie 2009, o 21:46 

Cytuj:
A ten grubas to mnie prześladuje - Klimek mi podpowie co on za jaki ;)

Na 100% to jest papież (potrójny krzyż i nakrycie głowy).
Może to być papież Marceli patron Raciborza ze względu na bliskość obu miejscowości - pewności jednak nie mam.
Dla dociekliwych dodam, że Marceli jest na Kolumnie Maryjnej na rynku w Raciborzu i trzyma chyba maczugę albo inną broń obuchową z racji swojej "interwencji".
Uzupełniony o Marcellego post o Kolumnie Maryjnej jest tu viewtopic.php?f=13&t=820&p=6281#p6281

Koścół w Tworkowie jest naprawdę wart obejrzenia. Mój kolega, ten od koguta zasygnalizował też podobieństwo wieży tworkowskiej do wież katedry w Monachium :) chyba ma rację... I jeszcze ten anioł z rurą po lewej stronie Jana Nepomucena... to dopiero zagwozdka!

Pozdrawiam

Post Napisane: 31 sie 2009, o 06:06 
Przyjaciel

Na tą anielską rurę zwróciła uwagę Magda, komentując, iż wygląda jak pancerfaust.

Post Napisane: 14 mar 2010, o 18:00 
Muszkieter

Żródło: http://www.naszraciborz.pl
Obrazek
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 lip 2019, o 19:06 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Dodam trzy witraże.

Załączniki:
1210.jpg
1210.jpg [ 127.7 KiB | Przeglądane 50 razy ]
1211.jpg
1211.jpg [ 130.53 KiB | Przeglądane 50 razy ]
1212.jpg
1212.jpg [ 130.95 KiB | Przeglądane 50 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie