Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Gliwice - kościół ormiańsko-katolicki
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=103&t=1822
Strona 1 z 1

Autor:  Heniek [ 31 sie 2009, o 20:14 ]
Tytuł:  Gliwice - kościół ormiańsko-katolicki

O tym pierwszy raz przeczytałem w 2001 roku.
To siedziba jedynej w Polsce parafii obrządku ormiańsko-katolickiej,a jednocześnie miejsce gdzie eksponowany jest przywieziony do Gliwic przez Kresowian spod Stanisławowa XVII-wieczny cudowny Obraz Matki Boskiej Łysieckiej z Dzieciątkiem.
W tym kościółku ponad 10 lat temu odbyła się pierwsza od ....1550 roku uroczysta liturgia pontyfikalna z udziałem katolickiego patriarchy katolickiego.
Tak pisano osiem lat wstecz w czerwcu.Poszukałem papier przed rajzą do Gliwic w sprawie rzezb Kalidego.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 91.06 KiB | Przeglądane 644 razy ]

wyszły tylko dwie sztuki,odbicia z szyby,słońce,refleksy itp.
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 70.75 KiB | Przeglądane 644 razy ]

ale widoczny obraz,jego historię też diabli wzięli
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 60.18 KiB | Przeglądane 644 razy ]

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 87.56 KiB | Przeglądane 644 razy ]

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 94.73 KiB | Przeglądane 644 razy ]

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 73.47 KiB | Przeglądane 644 razy ]


Ale tu na tej stronie jest dokładnie opisana historia ciut skomplikowana tego kościółka jak i świetne zdjęcia,archiwalne też.
http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/mnie ... sci_05.htm

Autor:  salomea82 [ 29 wrz 2010, o 13:05 ]
Tytuł:  Re: Gliwice,ormiańsko-katolicki.

Skoro jestem nieco przeziębiona i żadnego cennego pożytku ze mnie nie ma ;) to jeśli pozwoli Heniek to słów kilka dodam od siebie do poruszonego tematu. Kilka lat temu będąc na Dniach Ormiańskich w Toruniu wysłuchałam wykładu o Cudownym Wizerunku Matki Boskiej Łysieckiej, a dokładniej o jego koronacji w roku 1989 w Gliwicach.

Nazwa cudownego wizerunku pochodzi od małego miasteczka Łysiec, leżącego niedaleko Stanisławowa. Obraz powstał pod koniec XVIw. jako kopia cudownego obrazu Matki Boskiej z Katedry w Kamieńcu Podolskim. Według tradycji obraz Łysiecki namalował kapłan Kolumb z ormiańskiego kościoła w Łyścu, pragnął bowiem posiadać w swoim domu wizerunek Matki Boskiej. Również po jego śmierci jego następca przechowywał w swoim domu obraz, aż do czasu, gdy otrzymał polecenie od Matki Boskiej, żeby go przenieść do kościoła. Kapłan jednak niechętnie chciał rozstać się z tym Obrazem i wtedy zatrzęsła się ziemia. Po tym jakże wymownym znaku z niebios postanowił przenieść Wizerunek do kościoła. Po umieszczeniu obrazu w ołtarzu kościoła łysieckiego, miały miejsce pierwsze cuda.

Obraz kilkakrotnie ratowano z płonącego kościoła, od zawieruchy wojennej, przenoszono go z Łyśca do Stanisławowa. Również często był okradany z ozdabiających obraz sukienek i koron. W 1945r. ostatni proboszcz ormiański w Łyścu zabrał ze sobą Wizerunek Matki Boskiej i dotarł do Starych Budkowic pod Opolem, gdzie przechowywano go do 1949r. Następnie został przeniesiono do Czarnowąs, a dnia 1 października 1950r. duszpasterz ormiański w Gliwicach ks. K. Roszko przeniósł Wizerunek do Gliwic - umieszczając go w ołtarzu głównym ormiańskiego kościoła św. Trójcy, gdzie znajduje się do dziś.

Jakiś czas później rozpoczęto starania o przeprowadzenie koronacji cudownego Obrazu. Ojciec święty Jan Paweł II - podczas swojej drugiej pielgrzymki do Ojczyzny w 1987r. w czasie Apelu na Jasnej Górze dokonał poświęcenia nowych koron na obraz Matki Boskiej Łysieckiej. Koronacja Obrazu odbyła się 3 września 1989r. w Gliwicach na placu obok ormiańskiego kościoła. Uroczystą Mszę św. koronacyjną w obrządku ormiańskim odprawił Patriarcha - Katolikos Ormian Katolików, Howannes Bedros XVIII Gasparian. Obecnym proboszczem gliwickiej parafii jest ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski.

Oprócz Gliwic, parafie ormiańskie znajdują się w Gdańsku (kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła) i Warszawie (kościół rektorski Res Sacra Miser) dzieląc między siebie obszar całego kraju.

W liturgii Kościoła ormiańskiego używany jest język staroormiański zwany grabar (język nowoormiański to aszcharabar). Twórcą alfabetu ormiańskiego był mnich Mesrop Mesztoc; a stało się to około 400 roku, na polecenie króla ormiańskiego Wramszapuha. Przedtem, od początku IV w., kiedy to chrześcijaństwo stało się religią państwową Armenii, w kościołach ormiańskich nabożeństwa odprawiano po grecku lub po syryjsku. Własne pismo odgrywa u Ormian szczególnie ważną rolę jako bardzo istotny czynnik świadomości narodowej :D

Autor:  Haker [ 30 wrz 2010, o 15:44 ]
Tytuł:  Re: Gliwice, ormiańsko-katolicki.

Aż dziw, że ten obraz przetrwał te wydarzenia. Super foty i ciekawy materiał.

Autor:  Heniek [ 1 paź 2010, o 10:46 ]
Tytuł:  Re: Gliwice, ormiańsko-katolicki.

Jeszcze dołożę jedno z tych fatalnych

Załączniki:
S7308168.JPG
S7308168.JPG [ 119.73 KiB | Przeglądane 748 razy ]

Autor:  pasqudek [ 7 gru 2015, o 20:05 ]
Tytuł:  Re: Gliwice - kościół ormiańsko-katolicki

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/