Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 gru 2012, o 20:54 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Kaplica znajduje się tuż przy drodze prowadzącej do Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Pochodzi z XVIII wieku, a zbudowano ją z materiału pozostałego po drewnianym kościele w Gilowicach. Obecnie kapliczka stoi niszczejąc, a jej wnętrze jest puste.

Załączniki:
0.JPG
0.JPG [ 56.43 KiB | Przeglądane 771 razy ]
1.JPG
1.JPG [ 72.75 KiB | Przeglądane 771 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 31.56 KiB | Przeglądane 771 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 43.93 KiB | Przeglądane 771 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 42.57 KiB | Przeglądane 771 razy ]

Post Napisane: 26 lut 2015, o 22:13 

Imię: alex
dla wyjaśnienia kaplica nie powstała z materiału pochodzącego z drewnianego kościoła z gilowic. to jest kaplica z gilowic przeniesiona do rychwałdu a drewniany kośćiół mieszczący się w rychwałdzie został przeniesiony do gilowic po wybudowaniu w rychwałdzie obecnego czyli murowanego. kościół stojący w gilowicach obecnie to ten z rychwałdu. ślemień i rychwałd blokował i nie zezwalał na budowę kościoła w gilowicach dzieląc pomiedzy siebie wiernych z gilowic. zdjęcia pochodzą z okresu teraźniejszego po remoncie dachu, w księdze parafialnej ostatni remont kaplicy jest datowany na 1895 lub blisko tej daty. kaplica znajduje się na terenie dawnego cmentarza. na zachód od kaplicy w pobliskiej grupie drzew były i chyba nadal są płyty nagrobkowe. kaplica służyła jako salka katechetyczna do czasu powstania nowych zabudowań związanych z klasztorem. w tle zdjęcia widać budynek szkoły poniżej którego znajdowała się drewniana karczma która po wojnie została przekształcona w przedszkole. po przeciwnej stronie znajdował sie drewniany budynek komisariatu policji do wybuchu drugiej wojny światowej. niestety budynki te zostały w ostatnich latach rozebrane. aczkolwiek moja najstarsza córka uczęszczała jescze do tego przedszkola.

Post Napisane: 26 lut 2015, o 22:26 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
To dziwne, bo ja czytałam taką informację: "Historia: Kaplica p.w. Serca Pana Jezusa z XVIII w. Zbudowana z materiału starego kościoła w Gilowicach. Ciekawostką jest fakt, że nowy kościół drewniany w Gilowicach pierwotnie stał w Rychwałdzkie. Gruntownie wyremontowana w 2012 r. ". Źródło: Kościoły drewniane w Polsce

Post Napisane: 27 lut 2015, o 20:34 

czy był to kościół czy kaplica to to trochę płynny temat i spór toczył by sie raczej w kwesti nazewnictwa. nic mi jednak nie wiadomo o tym aby w świetle prawa kanonicznego znadował się tam poświęcony ołtarz przypisany do tego budynku. ale to ja się już na tym nie znam i mogę się mylić. niewątpliwie kościół w rychwałdzie jest starszą parafią niż gilowice. najwcześniejsza zmianka to ta o płaceniu świętopietrza do rzymu. gdzieś miałem zaznaczone fragmęty kronik dotyczące zajazdu na jasną górkę w miejscowości ślemień.( szukałem wzmianki jak to określają miejscowi o stanicy rycerskiej na granicy gilowic i pewli ślemieńskiej) wtedy to panowie szlachta pokłuciła się o cudy te w rychwałdzie i ślemieniu i szablami postanowili rozwiązać problem czyje sanktuarim jest ważniejsze. stało tam iz budowę kościoła skutecznie blokował rychwałd. jest jeszcze legenda o budowie kościoła murowanego w rychwałdzie. nowy murowany kościół miał powstać na górze konuszka ale w cudowny sposób materiał zgromadzony na budowę kościoła w nocy wędrował na miejsce gdzie obecnie stoi kościół więc tam postanowili budować. może ziarnem prawdy jest to że materiał na budowe kościoła rozkradziono i nawy boczne w kościele nie mają sklepienia łukowego bo brakło kamienia. jest jeszcze jedno fundamenty niejasnego pochodzenia na górze konuszka. konuszka na mapach zwyczajowo zwana konuską. i mapa lidar z zarysem fundamentów .czy to te ziarna prawdy w legędzie kto to wie :)

Załączniki:
konuszka.jpg
konuszka.jpg [ 26.42 KiB | Przeglądane 559 razy ]

Post Napisane: 9 mar 2015, o 13:03 

..."Jan Długosz, w pisanym w latach 1470-1480 Liber beneficiorum, obok parafii w Żywcu, z podległymi jej filialnym kościołem macierzystym w Starym Żywcu oraz kościołem w Cięcinie, wylicza także Lipową, Łodygowice (1373), Radziechowy (1390), Rychwałd (1472) i Łękawicę (ok. 1480), nic już nie mówiąc o Gilowicach, co znaczy, że siedziba parafii z nieznanych nam przyczyn została najprawdopodobniej przeniesiona do sąsiedniego Rychwałdu. Gilowice pozostały filią parafii w Rychwałdzie aż do 9 XI 1925 r., kiedy to biskup krakowski Książe Adam Stefan Sapieha na nowo powołał tu parafię, zastępując w ten sposób istniejącą od 1890 r. przy kościele św. Andrzeja Apostoła ekspozyturę, utworzoną przez kardynała Albina Dunajewskiego. Dotychczasowy ekspozyt ks. Teofil Papesch został pierwszym gilowskim proboszczem. W 1962 r. ówczesny arcybiskup krakowski Karol Wojtyła posłał do Gilowic pierwszego wikariusza – ks. Franciszka Czerniawskiego...."

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie