Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 23 sie 2011, o 17:22 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5853
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Miejsce to jest mocno związane z Matką Ewą,pochodzącą z rodu Thiele Wincklerów.
Miechowice są rodzinną miejscowością Matki Ewy i jej Zakładów Diakonackich. W okresie rozpoczęcia działalności przez Matkę Ewę były osadą liczącą ok. 6 tysięcy mieszkańców a wśród nich ok. 700 ewangelików. W Miechowicach Matka Ewa zbudowała 28 obiektów zakładu, z których pozostało zaledwie pięć.Dla potrzeb Zakładów oraz miejscowych wyznawców zbudowany został kościół poświęcony 2 lutego 1898 roku.
Obrazek

Obrazek
Załącznik:
1..JPG
1..JPG [ 128.02 KiB | Przeglądane 705 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 168.26 KiB | Przeglądane 705 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 173.1 KiB | Przeglądane 705 razy ]

Obrazek
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 176.8 KiB | Przeglądane 705 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 133.87 KiB | Przeglądane 705 razy ]

Ołtarz rzeźbiony w drzewie przedstawia krzyż na Golgocie i klęczących pod nim dwóch przedstawicieli ludu śląskiego: górnika i hutnika.
Załącznik:
S7300946.JPG
S7300946.JPG [ 147.09 KiB | Przeglądane 705 razy ]

Załącznik:
S7300947.JPG
S7300947.JPG [ 223.36 KiB | Przeglądane 705 razy ]

ambona
Załącznik:
S7300948.JPG
S7300948.JPG [ 136.95 KiB | Przeglądane 705 razy ]

galerie
Załącznik:
S7300949.JPG
S7300949.JPG [ 162.74 KiB | Przeglądane 705 razy ]

W 1894 roku poświęcona została i oddana do użytku plebania. Mieszkali w niej księża do 1987 roku.
Obrazek

Obrazek
Dom "Cisza Syjonu" został poświęcony 1.10.1905 roku. Posiada dużą salę oraz szereg pokoi. W sali odbywały się ewangelizacje i zgromadzenia misyjne. W pokojach mieszkały Siostry. W przybudówce od strony wschodniej znajdowała się kuchnia ówczesnych zakładów.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Załącznik:
S7305092.JPG
S7305092.JPG [ 145.67 KiB | Przeglądane 705 razy ]

Dom Opieki "Ostoja Pokoju",z roku 1890
Obrazek
Załącznik:
S7300962.JPG
S7300962.JPG [ 142.17 KiB | Przeglądane 705 razy ]

Obrazek
Domek Matki Ewy został zbudowany w 1902 roku.
Obrazek
U wejścia na odrzwiach widnieje napis: Własność Jezusa Chrystusa. Matka Ewa, jak sama wyznała, zmęczona wielkimi domami i zakładami, zamieszkała w tym drewnianym domku jako biedna wśród biednych. W tym domku dokonała swoich dni ziemskiej pielgrzymki i owocnej, błogosławionej służby dla Pana. Domek ze względu na swe wyposażenie sięgające czasów Matki Ewy, stanowi obecnie wartość muzealną, żywo przypominając rzeczywistość istnienia "Ostoi Pokoju".
Matka Ewa zmarła w dniu 21 czerwca 1930 roku w Miechowicach i tam została pochowana. Jej grób jest bardzo skromny. Jedyny napis na prostym kamiennym krzyżu brzmi: "Ancilla Domini 1866 - 1930".
Obrazek
Spoczywa wśród diakonis i pastorów.
Załącznik:
S7300939.JPG
S7300939.JPG [ 248.15 KiB | Przeglądane 705 razy ]

Jest jeszcze cmentarzyk.

Pamięci pochowanych na tym cmentarzu w czasie działalności Matki Ewy,zlikwidowany w 1960 r.Ponownie ich upamiętniono w 1999 stawiając ten pomnik i cmentarzyk.
Obrazek

Obrazek
Załącznik:
S7300931.JPG
S7300931.JPG [ 166.9 KiB | Przeglądane 705 razy ]

zródło http://www.miechowice.luteranie.pl/o_parafii.php
Dla tych zainteresowanych Zyciem Matki Ewy http://www.luteranie.pl/ewangelik/2003/2003_1_47.html

Ewa von Tiele-Winckler
Ewa von Tiele-Winckler - Matka Ewa (1866-1930)
Urodziła się 31 października 1866 roku na zamku w Miechowicach. Jej rodzicami byli Hubert i Waleska von Tiele-Winckler; była najmłodszą siostrą Franciszka Huberta. Przychodząc na świat w rodzinie wyznaniowo mieszanej, gdyż ojciec był luteraninem zaś matka katoliczką, została ochrzczona - zgodnie z wyznaniem matki - w kościele rzymskokatolickim.
O swoich rodzicach pisała w następujący sposób. O Matce: "Nigdy nie słyszeliśmy z jej ust słów twardych, oschłych albo osądzających kogoś, kto był nieobecny. Pozostała w naszych wspomnieniach jako coś najszlachetniejszego, najlepszego, jako ktoś, kto jest wzorem ludzkiego postępowania. Jej serdeczne nauki czy ostrzeżenia odżywały w naszej pamięci jak odległe echo wołające nas do domu, do powrotu...". O Ojcu (podobno wychowywał ją po spartańsku): "Był człowiekiem ogromnej siły wewnętrznej i tego wszystkiego, co nosi cechy męskiej odwagi i hartu. Pod pozorną nieraz szorstkością ukrywał serdeczne, czułe odruchy swej natury. Wychowywał nas w wielkiej skromności i prostocie. Nie wolno nam było uskarżać się na cokolwiek lub okazywać bojaźni. To samo dotyczyło wszelkich odruchów słabości...".
Ewa była dzieckiem bardzo wrażliwym. Pod wpływem głęboko wierzącej matki już bardzo wcześnie wyczuwała otaczającą ją nierówność społeczną. Szczególnie wzruszała ją niedola dzieci w rodzinach upośledzonych biedą materialną i duchową. Dostrzegała kontrast pomiędzy otaczającym ją bogactwem, a warunkami życia ludu śląskiego. W najgorszej sytuacji byli ludzie starzy i dzieci. Kiedy miała zaledwie 13 lat utraciła swoją matkę, i było to pierwsze bardzo bolesne przeżycie w jej młodym życiu. W poczuciu osamotnienia szukała wsparcia w słowach Ewangelii. W 1882 roku zmienia wyznanie na ewangelickie, a w 1884 roku została konfirmowana w Berlinie.
W tym czasie, przy czytaniu Ewangelii św. Jana o Dobrym Pasterzu (rozdz. 10, w. 27-28) złożyła ślubowanie, że całe swe życie poświęci służbie dla ludzi chorych, samotnych i potrzebujących opieki, zwłaszcza dla opuszczonych i porzuconych dzieci. Ślubowanie to zawarła w pięknym wierszu "Ludu mojej Ojczyzny".
Hubert Gustaw, choć niezbyt uszczęśliwiony, uszanował decyzję swej córki. Pomógł jej po konfirmacji wyjechać do Bielefeld, do zakładów opiekuńczych prowadzonych tam przez Kościół ewangelicko-augsburski. Przez osiem miesięcy przygotowywała się tam do pracy charytatywnej i służby diakonackiej u ks. Fryderyka von Bodelschwingha w Bethel. Zdobyła wiedzę pielęgniarską. W latach 1895-1901 wróciła tam ponownie, ale tym razem już jako siostra przełożona Diakonatu "Sarepta" w Bethel.
Tymczasem nauczyła się języka polskiego by móc swobodnie rozmawiać z mieszkańcami Górnego Śląska. Po jej powrocie na Górny Śląsk w zamku miechowickim - ustępując uporowi Ewy - wydzielono część pomieszczeń na wydawanie posiłków dla ubogich i na prowadzenie szwalni dla zaniedbanych dziewcząt. Nazywano ten kąt "schroniskiem Ewy". Z niego to po latach zrodziło się wielkie dzieło miłosierdzia, obejmujące dziesiątki domów.
29 września 1890 roku Ewa otrzymała w darze od ojca dom Ostoja Pokoju. Znalazły w nim chronienie przede wszystkim bezdomne i opuszczone dzieci. W miarę czasu zaczęli go zapełniać ludzie starzy, schorowani, włóczędzy. Ewa była w nim opiekunką, sprzątaczką, kucharką i pielęgniarką. Pomagało jej kilka wolontariuszek - dziewczyn potrzebujących moralnego wsparcia. Na utrzymanie schroniska ojciec wyznaczył jej najpierw 3000 marek rocznie, będących częścią odsetek od kapitału stanowiącego spadek rodzinny. Po uzyskaniu prawnej pełnoletności kwota ta wzrosła do 12 tysięcy marek i w całości znalazła się w dyspozycji Ewy, z jednym tylko zastrzeżeniem, że 2 tysiące przeznaczy obligatoryjnie na coroczne leczenie w sanatorium. Od nazwy tego pierwszego domu całe zakłady miechowickie przyjęły imię "Ostoja Pokoju".
Niedługo później w 1893 roku Ewa przyjęła święcenia diakonackie i założyła swój diakonat pod tą samą nazwą. Każdy kolejny budowany dom otrzymywał swoje imię: Cisza Syjonu, Elim, Świętość Pana, Kraina Słońca, Brama Łaski itd. Na początku lat międzywojennych mieszkało tam ponad 2 tysiące dzieci. Zakłady opiekuńcze w Miecho-wicach były coraz większe i potrzebowały wielu rąk do pracy. Ewa Tiele-Winckler sprowadziła więc do pomocy siostry diakonise i ułożyła dla nich statut, w którym napisała, że siostry czeka życie pracy, ubóstwa i posłuszeństwa. W holu jednego z domów Matki Ewy, Świętość Pana, pod postaciami zwierząt i rzeczy przedstawiono cechy dobrej diakonisy. Ptasie gniazdo symbolizuje macierzyńskość, głuszec - czujność, sowa - mądrość, a wiewiórka - oszczędność. "Ostoja Pokoju" opiekowała się w szczególności dziećmi biednymi, bezdomnymi, upośledzonymi oraz więźniami. Potem powstał jeszcze szpital Waleska, dom opieki Cisza Syjonu, plebania, dom wypoczynkowy dla sióstr Elim oraz kościół. W Miechowicach Matka Ewa zbudowała w sumie 28 obiektów.
Przebywali tam także dorośli, znajdując schronienie a także pracę w zakładach diakonackich. Opiekowało się wszystkimi 600 diakonis. Pomoc w zakładach znajdowali wszyscy bez względu na narodowość czy wyznanie: Niemcy, Polacy, Żydzi. Sprawa działalności Matki Ewy stała się głośna w Europie i poza nią. W 1908 roku rozpoczął diakonat pracę misyjną w Norwegii, Egipcie, Syrii, Chinach, Indiach, Gwatemali i dalszych 12 krajach.
Poza Miechowicami Matka Ewa prowadziła 40 domów dla bezdomnych. Kształciła siostry diakonise i wysyłała je do pracy misyjnej na wszystkie kontynenty. Siostry miechowickiej "Ostoi Pokoju" znane były począwszy od Laponii aż po wybrzeża Afryki, Azji i wyspy różnych archipelagów. Pracowały w przedszkolach, szpitalach, domach wychowawczych, w duszpasterstwie więziennym, w misji wewnętrznej i zewnętrznej. Uratowały tysiące dzieci i dorosłych, zagrożonych różnymi niedolami społeczno-moralnymi.
Zakłady Diakonackie istniały w Miechowicach do 1951 roku. W tym to roku władze państwowe odebrały część obiektów i ograniczyły działalność "Ostoi Pokoju". W odebranych budynkach zorganizowany został Państwowy Dom Dziecka im. Józefa Lompy.
Bezpośrednio po II wojnie światowej znaczna część sióstr wraz z duchownym opuściła Miechowice. Większość diakonis i ich podopiecznych z "Ostoi Pokoju" wyjechało do Freudenbergu i Heiligengrabe, gdzie do dnia dzisiejszego istnieje i działa "Ostoja Pokoju", kontynuując działalność Matki Ewy. Przed kilkunastu laty "Ostoja Pokoju" wróciła do Miechowic. Obecnie znowu służy pomocą potrzebującym.
Matka Ewa wyszła z pałacu i mogła mieszkać w pałacach, a zamieszkała w małej drewnianej chatce, którą na jej prośbę wybudowano na terenie miechowickiego zakładu.
Domek Matki Ewy został zbudowany w 1902 roku. U wejścia na odrzwiach widnieje napis: Własność Jezusa Chrystusa. Matka Ewa, jak sama wyznała, zmęczona wielkimi domami i zakładami, zamieszkała w tym drewnianym domku jako biedna wśród biednych. W tym domku dokonała swoich dni ziemskiej pielgrzymki i owocnej, błogosławionej służby dla Pana. Domek ze względu na swe wyposażenie sięgające czasów Matki Ewy, stanowi obecnie wartość muzealną, żywo przypominając rzeczywistość istnienia "Ostoi Pokoju".
Matka Ewa zmarła w dniu 21 czerwca 1930 roku w Miechowicach i tam została pochowana. Jej grób jest bardzo skromny. Jedyny napis na prostym kamiennym krzyżu brzmi: "Ancilla Domini 1866 - 1930".
Matka Ewa była także utalentowaną i uduchowioną poetką, autorką wielu książek o treści religijnej i wspomnieniowej. Pozostawiła po sobie zbiór wierszy "Soli Deo" zawierający 340 utworów. Jej życie miało tylko jeden cel: nic dla siebie, ale wszystko dla niedoli ludzkiej i chwały Bożej.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Ostatnio edytowano 22 wrz 2015, o 19:20 przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 23 sie 2011, o 21:56 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 27 sty 2011, o 11:32
Posty: 634
Lokalizacja: Bytom
Imię: Tomasz
Dorzucę zdjęcia grobu Matki Ewy, który znajduje się na cmentarzu wyżej już przedstawionym. Na jej grobie widnieje napis Ancilla Domini (Służebnica Pańska).


Załączniki:
226.jpeg
226.jpeg [ 88.75 KiB | Przeglądane 827 razy ]
227.jpeg
227.jpeg [ 84.98 KiB | Przeglądane 827 razy ]

_________________
"Człowiek dobrze ułożony tak naprawdę jest dopiero w trumnie" - T.K.
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 24 sie 2011, o 08:07 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5853
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Te mi gdzieś wcięło,dobrze że dołożyłeś.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 13 wrz 2011, o 19:59 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5853
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
25 września otwarcie szlaku Matki Ewy.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/waka ... 10487.html

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 25 wrz 2011, o 22:26 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 27 sty 2011, o 11:32
Posty: 634
Lokalizacja: Bytom
Imię: Tomasz
Dziś w Miechowicach otwarto "Szlak Matki Ewy". Postawiono tablice informacyjne:
1) Kościół pw. św. Krzyża
2) Zamek w Miechowicach
3) Budynek "Ostoja Pokoju"
4) Budynek "Cisza Syjonu"
5) Domek Matki Ewy
Była to pewnie rzadka okazja by wejść do środka obiektów wymienionych w punkcie 4 i 5.


Załączniki:
229.jpeg
229.jpeg [ 114.1 KiB | Przeglądane 792 razy ]
230.jpeg
230.jpeg [ 109.19 KiB | Przeglądane 792 razy ]
231.jpeg
231.jpeg [ 103.15 KiB | Przeglądane 792 razy ]
232.jpeg
232.jpeg [ 118.53 KiB | Przeglądane 792 razy ]
233.jpeg
233.jpeg [ 112.19 KiB | Przeglądane 792 razy ]

_________________
"Człowiek dobrze ułożony tak naprawdę jest dopiero w trumnie" - T.K.
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 22 sie 2016, o 21:49 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 27 sty 2011, o 11:32
Posty: 634
Lokalizacja: Bytom
Imię: Tomasz
Dodam zdjęcie budynku "Ostoi Pokoju" z 2015 roku (zdjęcie 1) oraz z 2016 roku (zdjęcie 2). Jak widać szkody górnicze dają się mocno we znaki. Z tego samego powodu od dłuższego czasu kościół również jest zamknięty, trwają prace remontowe (zdjęcie 3). Budynek "Ciszy Syjonu" (zdjęcie 4, 5) doczekał się lepszych czasów, mi.in. wręczane są w nim nagrody imienia Matki Ewy.


Załączniki:
648.jpg
648.jpg [ 81.36 KiB | Przeglądane 634 razy ]
649.jpg
649.jpg [ 88.05 KiB | Przeglądane 634 razy ]
650.jpg
650.jpg [ 89.92 KiB | Przeglądane 634 razy ]
651.jpg
651.jpg [ 87.44 KiB | Przeglądane 634 razy ]
652.jpg
652.jpg [ 84.21 KiB | Przeglądane 634 razy ]

_________________
"Człowiek dobrze ułożony tak naprawdę jest dopiero w trumnie" - T.K.
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 23 sie 2016, o 06:54 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5853
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Swego czasu o kościele mówili nawet w regionalnej tv,o reszcie cisza.Mało biadolenia dużo działań.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 maja 2017, o 15:57 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5853
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Z muzeum w Świętochłowicach


Załączniki:
DSCN0231.JPG
DSCN0231.JPG [ 188.04 KiB | Przeglądane 440 razy ]
DSCN0232.JPG
DSCN0232.JPG [ 148.54 KiB | Przeglądane 440 razy ]
DSCN0228.JPG
DSCN0228.JPG [ 134.7 KiB | Przeglądane 440 razy ]
DSCN0230.JPG
DSCN0230.JPG [ 193.52 KiB | Przeglądane 440 razy ]

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 paź 2017, o 08:21 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5853
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Ostoja chyba gotowa
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 220.89 KiB | Przeglądane 313 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 199.53 KiB | Przeglądane 313 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 177.71 KiB | Przeglądane 313 razy ]

Czy będzie w jakimś stopniu wykorzystana?
Na terenie parafii jeden plac budowy,kościół w rusztowaniach
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 216.97 KiB | Przeglądane 313 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 253.12 KiB | Przeglądane 313 razy ]

trwa wymiana dachu,kościół siadł o 70 cm i jakby tego było mało to zaczął się obracać.
Dlatego postawiono ten mur oporowy.
Załącznik:
6..JPG
6..JPG [ 228.69 KiB | Przeglądane 313 razy ]

stara plebania w rusztowaniach
Załącznik:
7..JPG
7..JPG [ 232.6 KiB | Przeglądane 313 razy ]

domek matki Ewy
Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 235.61 KiB | Przeglądane 313 razy ]

Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 229.01 KiB | Przeglądane 313 razy ]

Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 208.1 KiB | Przeglądane 313 razy ]

osiadł 40 cm.
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 168.67 KiB | Przeglądane 313 razy ]

Cisza Syjonu
Załącznik:
DSCN2369.JPG
DSCN2369.JPG [ 232.99 KiB | Przeglądane 313 razy ]

Budynki postawione z 20 lat temu też zagrożone,jeden z nich ma 2 m odchyłu od pionu.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 3 lis 2018, o 09:37 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5853
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Minoł rok,Ostoja jednak nie była gotowa
Załącznik:
DSCN0264.JPG
DSCN0264.JPG [ 247.23 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0266.JPG
DSCN0266.JPG [ 206.65 KiB | Przeglądane 202 razy ]

teraz dopiero będzie,z zewnątrz na ukończeniu w środku trwają.
Kościół bez rusztowań
Załącznik:
DSCN0267.JPG
DSCN0267.JPG [ 202.46 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0268.JPG
DSCN0268.JPG [ 206.04 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0269.JPG
DSCN0269.JPG [ 220.04 KiB | Przeglądane 202 razy ]

wewnątrz jeszcze potrwa
Załącznik:
DSCN0270.JPG
DSCN0270.JPG [ 174 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0279.JPG
DSCN0279.JPG [ 221.13 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0284.JPG
DSCN0284.JPG [ 189.45 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0285.JPG
DSCN0285.JPG [ 197.93 KiB | Przeglądane 202 razy ]

domek Matki Ewy
Załącznik:
DSCN0276.JPG
DSCN0276.JPG [ 223.4 KiB | Przeglądane 202 razy ]

zewnętrznie gotowy
Załącznik:
DSCN0277.JPG
DSCN0277.JPG [ 213.97 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0272.JPG
DSCN0272.JPG [ 214.05 KiB | Przeglądane 202 razy ]

w środku intensywne prace konserwatorskie,jak usuwanie starych powłok farby
Załącznik:
DSCN0273.JPG
DSCN0273.JPG [ 195.8 KiB | Przeglądane 202 razy ]

stara plebania
Załącznik:
DSCN0274.JPG
DSCN0274.JPG [ 195.36 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0275.JPG
DSCN0275.JPG [ 210.81 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0282.JPG
DSCN0282.JPG [ 239.93 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0282 - Kopia.JPG
DSCN0282 - Kopia.JPG [ 157.88 KiB | Przeglądane 202 razy ]

cmentarzyk
Załącznik:
DSCN0278.JPG
DSCN0278.JPG [ 249.83 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0281.JPG
DSCN0281.JPG [ 239.38 KiB | Przeglądane 202 razy ]

Załącznik:
DSCN0283.JPG
DSCN0283.JPG [ 230.19 KiB | Przeglądane 202 razy ]

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 3 lis 2018, o 09:39 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5853
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Docelowo teren ma miej więcej wyglądać tak
Załącznik:
DSCN0287.JPG
DSCN0287.JPG [ 229.34 KiB | Przeglądane 202 razy ]

w tej chwili jeszcze prace ziemne
Załącznik:
DSCN0286.JPG
DSCN0286.JPG [ 219.13 KiB | Przeglądane 202 razy ]

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 15 gru 2018, o 23:37 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 27 sty 2011, o 11:32
Posty: 634
Lokalizacja: Bytom
Imię: Tomasz
Budynek "Ostoi Pokoju" wydaje się być z zewnątrz gotowy.


Załączniki:
809.jpg
809.jpg [ 67.15 KiB | Przeglądane 161 razy ]
810.jpg
810.jpg [ 73.7 KiB | Przeglądane 161 razy ]

_________________
"Człowiek dobrze ułożony tak naprawdę jest dopiero w trumnie" - T.K.
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 3 lip 2019, o 18:21 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5853
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Udało mi się dostać do tego symbolicznego cmentarzyka,było
Załącznik:
S7305094.JPG
S7305094.JPG [ 243.7 KiB | Przeglądane 47 razy ]

Załącznik:
S7300935.JPG
S7300935.JPG [ 219.02 KiB | Przeglądane 47 razy ]

Załącznik:
S7300932.JPG
S7300932.JPG [ 239.83 KiB | Przeglądane 47 razy ]

po zakończeniu budowy domków teren musiał się zmienić
Załącznik:
DSCN0176.JPG
DSCN0176.JPG [ 240.38 KiB | Przeglądane 47 razy ]

pomniczek zostawiono
Załącznik:
DSCN0177.JPG
DSCN0177.JPG [ 247.23 KiB | Przeglądane 47 razy ]

Załącznik:
DSCN0178.JPG
DSCN0178.JPG [ 245.27 KiB | Przeglądane 47 razy ]

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 8 lip 2019, o 17:07 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5853
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Ostoja Pokoju kompletnie gotowa,ma tu być Centrum (Dom) Integracji Seniorów w każdym razie tak pisze na tablicy z pleksy.Być może już funkcjonuje
Załącznik:
DSCN0131.JPG
DSCN0131.JPG [ 244.13 KiB | Przeglądane 16 razy ]

Załącznik:
DSCN0135.JPG
DSCN0135.JPG [ 221.96 KiB | Przeglądane 16 razy ]

pomiędzy oknami napis po niemiecku
Załącznik:
DSCN0136.JPG
DSCN0136.JPG [ 201.09 KiB | Przeglądane 16 razy ]

jakoś przedtem go nie zauważałem.
Załącznik:
DSCN0140.JPG
DSCN0140.JPG [ 237.4 KiB | Przeglądane 16 razy ]

Załącznik:
DSCN0141.JPG
DSCN0141.JPG [ 203.59 KiB | Przeglądane 16 razy ]

Załącznik:
DSCN0142.JPG
DSCN0142.JPG [ 245.54 KiB | Przeglądane 16 razy ]

dwa małe dzwony sygnaturki,nad wejściem
Załącznik:
DSCN0144.JPG
DSCN0144.JPG [ 252.59 KiB | Przeglądane 16 razy ]

Załącznik:
DSCN0145.JPG
DSCN0145.JPG [ 219.63 KiB | Przeglądane 16 razy ]

i na dachu
Załącznik:
DSCN0146.JPG
DSCN0146.JPG [ 175.33 KiB | Przeglądane 16 razy ]

Załącznik:
DSCN0147.JPG
DSCN0147.JPG [ 225.39 KiB | Przeglądane 16 razy ]

Załącznik:
DSCN0148.JPG
DSCN0148.JPG [ 236.38 KiB | Przeglądane 16 razy ]

nic tylko się integrować.Bliskie otoczenie domu Matki Ewy
Załącznik:
DSCN0157.JPG
DSCN0157.JPG [ 243.22 KiB | Przeglądane 16 razy ]

sam domek zewnętrznie gotowy
Załącznik:
DSCN0160.JPG
DSCN0160.JPG [ 234.54 KiB | Przeglądane 16 razy ]

Załącznik:
DSCN0161.JPG
DSCN0161.JPG [ 179.78 KiB | Przeglądane 16 razy ]

Załącznik:
DSCN0162.JPG
DSCN0162.JPG [ 146.39 KiB | Przeglądane 16 razy ]

Załącznik:
DSCN0164.JPG
DSCN0164.JPG [ 203.55 KiB | Przeglądane 16 razy ]

teraz już pewnie trawa wyrosła
Załącznik:
DSCN0165.JPG
DSCN0165.JPG [ 221.39 KiB | Przeglądane 16 razy ]

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.633s | 16 Queries | GZIP : Off ]