Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Łódzkie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 gru 2010, o 16:20 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Chyba nie ma co pisać o pani Walewskiej. Jej słynny romans... to nie temat na artykuł o dworku. Choć właśnie ten romans ją tak rozsławił, że aż zagrała ją Grata Garbo - zupełnie nie podobna do oryginału.
(obrazek z Wikipedii)
Obrazek

Maria urodziła się w Kiernozi i tutejszy dworek był jej własnością. Spędziła tu młodość ale chyba nie wiele więcej. W Kiernozi nie ma tablic informujących o dworku i nie zarabia się tu na popularności jego dawnej właścicielki. Być może dlatego najpierw zobaczyłem dworek, a dopiero później odkryłem jego związek z Marią Walewską szukając informacji o dworku. Właściwie nadal nie wiem nic o dworku. Nagle znalazł się w cieniu dawnej właścicielki i wolę postrzegać go przez pryzmat jej postaci niż architektów, budowniczych i... właścicieli pieluch suszących się w parku.

Z drogi wygląda to intrygująco. Brama. Most.

Obrazek

Wewnątrz jest dość tajemniczo. Żadnych tabliczek. Czyżby to był dom prywatny?

Obrazek

Nie wiadomo co wolno czego nie wolno. Nawet nie wiadomo czy wolno tu być. Brakowało człowieka by zapytać.

Obrazek

Rzut obiektywem w stronę wyjścia i...

Obrazek

...tyle tylko wiedziałem, że widziałem dworek i park w Kiernozi.

Obrazek

Post Napisane: 9 gru 2010, o 21:11 
Przyjaciel

Imię: Renata
Kiedy zobaczyłam ten wątek, mocno zabiło mi serce. Kiernozia – czyżby to była ta Kiernozia, w której Maria Walewska spędziła dzieciństwo? I zaraz rozpoczęłam poszukiwania mojej ulubionej książki z lat młodzieńczych „Kłopoty z Panią Walewską” Mariana Brandysa. Tak autor tej książki wspomina tę miejscowość w wydaniu książki z 1969r.:

„to Kiernozia—półwieś, półmiasteczko w pobliżu Łowicza. Zielony rynek, kilkanaście starych, odrapanych kamieniczek, świeża czerwień nowych budynków. Obok rynku murowany kościół ze spiczastą wieżą. Dalej — biały klasycystyczny pałacyk, w którym mieszkała z matką i rodzeństwem Marysia Łączyńska, późniejsza szambelanowa Walewska. Sądzę, że od czasów Łączyńskich niewiele zmian zaszło w ogólnej panoramie miasteczka. Ale w szczegółach sporo się zmieniło. W białym pałacyku mieści się obecnie Wiejska Przychodnia Lekarska. Na skraju dawnego parku dworskiego zbudowano piękną szkołę Tysiąclecia. Uczniowie tej szkoły pieczołowicie upiększają „park pani Walewskiej". Dentysta Przychodni, a zarazem „opiekun społeczny parku i pałacu", p. Stefan Czarnecki, snuje szerokie plany na temat wykorzystania miejscowych pamiątek dla ożywienia ruchu turystycznego. Najstarsi mieszkańcy Kier¬nozi opowiadają sobie historyjki zasłyszane od pradziadów. Bają, że bywał u Łączyńskich Naczelnik Kościuszko, a niegdyś po kiernoskim parku jeździł na białym koniu sam „cysarz Napolion" i rozrzucał między ludzi złote pieniążki. Legendy wyssane z palca, gdyż Napoleona na pewno, a Kościuszki najprawdopodobniej nigdy w Kiernozi nie oglądano. Ale na dobrą sprawę to w ogóle nie wiadomo, co w przeszłości wsi jest prawdą, a co wymysłem — zwłaszcza odnośnie dawnych lokatorów białego pałacyku.”

Tak wyglądał kiedyś pałac w Kiernozi – zdjęcie z powyższej książki

Obrazek

I tyle tylko niestety o samym pałacyku. Natomiast czy byłeś Tomku w kościele parafialnym w Kiernozi? W jego krypcie pochowana jest podobno Maria Walewska. W 1818r. spełniono jej ostatnią wolę przenosząc zwłoki z cmentarza Pere Lachaise do rodzinnej miejscowości. Informacja o tym fakcie pochodzi z ksiąg parafialnych. W 1968r. podczas remontu świątyni odmurowano podziemną kryptę grobową i usiłowano zidentyfikować szczątki Marii. Niestety, bez powodzenia. Istnieją na ten temat różne teorie – albo jej trumnę przesunięto w głąb krypty i nie znalazła się wśród przebadanych albo zwłoki były na skutek działań poszukiwaczy skarbów z epoki napoleońskiej w tak złym stanie, że nie udało się ich zidentyfikować przy ówczesnych technikach. Tak czy siak prawdopodobnie Maria tam spoczywa.
A dla miłośników jej biografii pozostaje jeszcze wiele miejsc do odwiedzenia, np. ruiny zamku von Dohnów w Kamieńcu Suskim (dawniej Finckenstein) na Mazurach, gdzie nasza bohaterka spędziła z Napoleonem szczęśliwe trzy tygodnie oraz grób jej brata – Benedykta Józefa Łączyńskiego, generała Brygady Wojsk Polskich, który został pochowany w Szczawnem na Dolnym Śląsku.
Myślę, że z Marii możemy być dumni. Decydując się na romans z Napoleonem kierowała się pobudkami patriotycznymi, a nie osobistą korzyścią, żądzą władzy, chciwością itp. Niestety jej nadzieje się nie spełniły - Napoleon nie przywrócił Polsce państwowości. Walewska stała wiernie przy Napoleonie, gdy wszyscy go opuścili. Odwiedziła go na Elbie, na co nie zdobyła się jego ślubna małżonka.
Gorąco polecam pasjonującą opowieść Mariana Brandysa o przeszukiwaniu kolejnych archiwów w celu zdobycia wiarygodnych informacji o „polskiej małżonce Napoleona”.

Maria Walewska – zdjęcie z książki M. Brandysa

Obrazek

Post Napisane: 10 gru 2010, o 04:19 
Przyjaciel

Jak napisałem: o tym kto w nim kiedyś mieszkał dowiedziałem się dopiero później. W Wikipedii w artykule poświęconym Marii Walewskiej jest zdjęcie trumny z wyraźnym napisem który dziś nieco dziwi. Hrabina była bowiem "eksportowana"

Obrazek

Otarłem się o ładną historię ale byłem zupełnie nie przygotowany na to spotkanie. Może jeszcze tam kiedyś zawitam.

Obrazek

Post Napisane: 10 gru 2010, o 06:51 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Kumari napisał(a):
Gorąco polecam pasjonującą opowieść Mariana Brandysa o przeszukiwaniu kolejnych archiwów w celu zdobycia wiarygodnych informacji o „polskiej małżonce Napoleona”.

Czytałam wieki temu, chyba przez święta ją znowu machnę :rotfl3:

Z 15 lat temu byliśmy w Walewicach pod Łowiczem, ale wówczas pałac i stacjonująca tam stadnina koni nie byli przychylnie nastawieni do zwiedzających. Z bardziej aktualnych zdjęć w sieci wnioskuję, że obecnie jest inaczej.

Post Napisane: 14 sty 2016, o 20:37 

i niewiele się tu zmeniło. brama jak była otwarta 5 lat temu to dalej jest. brak jakichkolwiek oznaczeń. wlazłem...a co, najwyżej przegonia;) Małom strachliwy. obszedłem dworek....na śniegu ślady pojazdów, butów...ale zero żywego człeka czy zwierza...
Przed wejściem postawiono jedynie tablicę infromacyjną dot. ciekawych miejsc w powiecie/Ziemii Łowickiej. Ale tego dworku w Kiernozi zabrakło.

Załączniki:
Zdjęcie5294.jpg
Zdjęcie5294.jpg [ 196.05 KiB | Przeglądane 1366 razy ]
Zdjęcie5301.jpg
Zdjęcie5301.jpg [ 235.54 KiB | Przeglądane 1366 razy ]
Zdjęcie5297.jpg
Zdjęcie5297.jpg [ 188.44 KiB | Przeglądane 1366 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Łódzkie