Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Tubądzin - dwór Walewskich
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=102&t=29365
Strona 1 z 1

Autor:  Gatoma [ 11 lis 2016, o 19:09 ]
Tytuł:  Tubądzin - dwór Walewskich

Dwór we wsi Tubądzin ( powiat sieradzki, gmina Wróblew ) powstał w 2 poł. XVIII wieku na zlecenie kasztelana sieradzkiego Macieja Zbijewskiego.
Zbudowano go w stylu klasycystycznym na planie prostokąta i nakryto dachem łamanym. Budynek otaczał piękny park. Od roku 1891 majątek stał się własnością rodziny Walewskich herbu Kolumna, którzy kupili go na licytacji. Nabywcą został Kazimierz Walewski, historyk amator, którego szczególnie interesowały dzieje własnego rodu. W związku z tymi zainteresowaniami zgromadził on we dworze m.in. bogatą kolekcję portretów Walewskich , archiwaliów i innych pamiątek związanych z rodem. W czasie II wojny światowej dwór został przejety przez osadników niemieckich, ale Kazimierz Walewski pozostał w nim. Zmarł w 1940 roku. Mimo wojennych zniszczeń znaczna część zbiorów ocalała.

Po zakończeniu działań wojennych część tych zbiorów trafiła do Muzeum w Sieradzu i Archiwum Państwowego w Łodzi. Dwór natomiast przeznaczono na mieszkania pracowników PGR. Dopiero w 1971 roku , gdy budynek został poważnie zdewastowany, podjęto decyzję o jego odbudowie. Odbudowa ta trwała aż 13 lat. W czasie jej trwania odrestaurowano także otaczający dwór park. W 1984 roku otwarto w budynku Muzeum Wnętrz Dworskich, które w1998 roku przemianowano na Muzeum Walewskich. W muzeum umieszczono ocalałą kolekcję portretów Walewskich, gromadzoną przez przedwojennego właściciela dworu a także wiele innych pamiątek po Walewskich, m.in. rodowe srebra.

Załączniki:
Tubądzin dwór elewacja frontowa.jpg
Tubądzin dwór elewacja frontowa.jpg [ 195.49 KiB | Przeglądane 747 razy ]
Tubądzin dwór elewacja ogrodowa.jpg
Tubądzin dwór elewacja ogrodowa.jpg [ 162.21 KiB | Przeglądane 747 razy ]
Tubądzin dwór jeden z salonów.jpg
Tubądzin dwór jeden z salonów.jpg [ 167.21 KiB | Przeglądane 747 razy ]
Tubądzin dwór salon z portretami.jpg
Tubądzin dwór salon z portretami.jpg [ 154.09 KiB | Przeglądane 747 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/