Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Lubuskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 23 gru 2010, o 18:53 
Offline
Przyjaciel

Dołączył(a): 30 lis 2010, o 00:14
Posty: 2677
Lokalizacja: Oława
Imię: paulina
Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice – pozostałości niemieckiej fabryki amunicji na terenie lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. Zajmują ok. 35 km2 powierzchni. Część terenu jest niedostępna z racji przejęcia przez jednostkę wojskową oraz zakład karny w pobliskim Krzywańcu.

W okresie II wojny światowej pracowało w nim około 25 tys. robotników przymusowych (praktycznie traktowani byli jak więźniowie) różnych narodowości Ze względu na swój wojskowy charakter produkcji - działalność fabryki była osnuta dużą tajemnicą. Nawet do tego stopnia, że przechodzący przez jej teren niemieccy pracownicy nie mogli rozglądać się na boki i oglądać znajdujących się tam obiektów. Wiadomo, że pracowała ona niemal do ostatniej chwili przed wkroczeniem do Nowogrodu wojsk radzieckich.
Po zakończeniu wojny najpierw Rosjanie, a potem oddziały Wojska Polskiego przystąpiły do demontażu pozostałych urządzeń i rozbiórki wchodzących w skład kompleksu fabryki budynków. Dokładnie, co produkowano w fabryce, powiedzieć nie można. Brak podstawowej dokumentacji i materiałów źródłowych dotyczących zakładu, nie pozwala na pełne odtworzenie tego, co się tam działo. Fakt ten powodował m.in., że dotychczas nie pojawiło się wyczerpujące opracowanie na temat powstania i funkcjonowania zakładów materiałów wybuchowych w przedwojennym Christianstadt. Jak wygląda obecnie stan wiedzy o zakładach? Dzisiejsze pozostałości zabudowań i urządzeń składały się w przeszłości na filię kombinatu chemicznego „Alfred Nobel - DAG”. Przedsiębiorstwo to (koncern) było z kolei filią międzynarodowego kartelu „IG Farben”, w którym - jak w jednym ze swych artykułów pisze prof. J.P. Majchrzak - znaczne udziały posiadał kapitał amerykański. Stąd też nic dziwnego, że fabryka nad Bobrem nie była przedmiotem bombardowań amerykańskich. Profil produkcji zakładów w Krzystkowicach nie jest do końca wyjaśniony - pisze J. Panufnik. Oprócz produkcji materiałów wybuchowych, niektóre źródła mówią również o produkcji amunicji, głównie przeciwpancernej (przeciwpancerne granaty nasadkowe do granatnika karabinkowego). Jednak, jak dotąd nie udało się określić, czy występował tu pełen cykl produkcji, czy tylko elaboracja (napełnianie) amunicji wyprodukowanej gdzie indziej. W instalacjach zbiornikowych na terenie fabryki pozostały jeszcze relikty kwasu azotowego - podstawowego związku chemicznego używanego w procesach służących produkcji materiałów wybuchowych (np. nitrogliceryny). Sugeruje to, że w Krzystkowicach zajmowano się także produkcją wrażliwych materiałów wybuchowo-spłonkowych.
Nie ma też wiarygodnych informacji, kiedy rozpoczęto budowę obiektu. W Zasiekach prace ziemno-betoniarskie rozpoczęły się jesienią 1939 r. i niemalże równolegle zaczęto budować fabrykę obok Krzystkowic - podaje prof. J.P. Majchrzak. Czy jest to jednak dokładna data - tego nie wiadomo. Kombinat wraz z towarzyszącymi mu obozami dla więźniów zajmował powierzchnię około 35 km2. Produkcja trwała tu do ostatnich dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej w lutym 1945 r. W pośpiechu Niemcy zdołali jedynie zdemontować tylko część najcenniejszych instalacji i wywieźć je w głąb Rzeszy. Po wyzwoleniu pozostała część wyposażenia stała się łupem zwycięzców. W 1946 r. zdemontowane urządzenia - przez wydzielone ekipy wojskowe i kolejarskie - zostały przewiezione m.in. do: Rokita Brzeg Dolny, Boruta Zgierz, Blachownia Kędzierzyn, a także do Poznania, Warszawy, Lublina i Zamościa. W następnych latach teren fabryki zajmowany był przez jednostkę Wojska Polskiego (później wojsko opuściło fabrykę). Jedynie sektor północno-wschodni przylegający do szosy Nowogród Bobrzański Krzywaniec, do dzisiaj zajmuje jednostka wojskowa.
Do chwili obecnej wstępnie zinwentaryzowano ponad 200 obiektów infrastruktury dawnych zakładów, a jak ocenia autor pracy „Dynamit A.-G.”, jest ich ponad 500. Co do pozostałych, trudno dziś określić ich pierwotne przeznaczenie i spełnianą funkcję. Interesującym obiektem jest podwójny zespół dużych, wielokomorowych basenów, umieszczony w rozległym zagłębieniu. Połączone są one ze sobą betonowym kanałem, rozgałęziającym się w system zbiorników pośrednich i spinających je pomniejszych przepływów. Całości towarzyszą dwie hale - prawdopodobnie przepompownie oraz rozbudowana sieć podziemnych rurociągów o dużym przekroju. Wiele wskazuje na to, że była to po prostu oczyszczalnia ścieków przemysłowych i to nie jedyna na obszarze kombinatu. Druga hipoteza jest taka, że mogła to być bardzo duża instalacja chłodnicza cieczy technologicznych. Jak każda fabryka chemiczna, tak i ta w Krzystkowicach, zużywała ogromne ilości wody i posiadała własne (rozbudowane) ujęcia wody z Bobru. Ponadto, wodę pobierano także z rozrzuconych na terenie kombinatu studni głębinowych. Obserwacje terenowe oraz dane źródłowe ujawniły istnienie rozbudowanego systemu torowisk, rozjazdów, bocznic i dużych ramp przeładunkowych.
Potrzeby energetyczne kombinatu zaspokajała pierwotnie pobliska elektrownia wodna na Bobrze, a później własna, uruchomiona na przełomie lat 1943-44 - elektrociepłownia. Awaryjnym źródłem zasilania były bloki spalinowych zespołów prądotwórczych. Elektrociepłownia składała się z dwóch takich samych bloków, rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach toru kolejowego i rozdzielonych pirsem węglowym - obsługiwanym przez suwnice. Charakterystycznym elementem tych budowli są ogromne pochylnie do transportu opału, zsypywanego następnie do zespołów wielkich silosów nad halą pieców. Obok znajdowały się pomieszczenia turbin. Jednocześnie kombinat posiadał własną straż pożarną z zespołem garaży, placem manewrowym i kanałem obsługi technicznej pojazdów.
W zespole budynków na terenie Krzywańca (dzisiejszy Zakład Karny) stacjonowała 600-osobowa załoga oddziałów wartowniczych, ochraniających teren fabryki. Z kolei fachowy personel zakładu zakwaterowany był na terenie Krzystkowic. Plan miasta z okresu II wojny światowej pokazuje dwa osiedla mieszkaniowe dla pracowników „DAG”. Jedno było tuż za miastem przy szosie do Cieszowa i Krzywej, a drugie (tzw. osiedle urzędników) u zbiegu ulic Żarskiej i Dworcowej.
Niewyjaśnioną pozostaje nadal kwestia hipotetycznych podziemi fabryki. Ustne przekazy mieszkańców wyolbrzymiły je do fantastycznych wręcz rozmiarów. Zdaniem autora pracy o „DAG” takowych podziemi (hal produkcyjnych i magazynów) nie ma. Najbardziej spenetrowaną podziemną budowlą jest główny kolektor ściekowy fabryki o całkowitej długości około 1900 m (odcinek obecnie dostępny do penetracji liczy ok. 900 m). Biegnie on na głębokości od l m (przy wylocie nad brzegiem Bobru) do 13 m na obszarze fabryki.
Z zachowanej fortyfikacji, oprócz wartowni, najliczniejszą grupę stanowią obiekty o typowych cechach schronów przeciwlotniczych. Spełniały one rolę doraźnej ochrony przeciwpodmuchowej, przeciw-odłamkowej oraz przeciwchemicznej (w razie awarii), jak i przeciwpożarowej (w wypadku pożaru). Skąpe są też materiały drukowane dotyczące pracujących w fabryce ludzi. Przetrwały stalowe, cynkowane płytki, na których wytłaczano dane personalne pracowników niemieckich i więźniów różnych narodowości. Stanowią one dobry materiał do analiz osobowych.

http://www.ziemialubuska.pl/2096,2030,,.html

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

na wiecznych wagarach od życia...


Ostatnio edytowano 18 maja 2014, o 19:04 przez buba, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 29 gru 2011, o 19:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 cze 2009, o 16:45
Posty: 68
Lokalizacja: Chorzów
Imię: Bogusz
Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
http://polczynski.blogspot.com/


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 29 gru 2011, o 21:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 09:21
Posty: 54
Lokalizacja: Stęszew
Imię: Wojtek
Witam , mógłby ktoś mi zaznaczyć lokalizację na mapach google lub czymś , ponieważ chciałbym się tam wybrać , a do końca nie wiem gdzie.

_________________
Mój album na fotosik.pl
Opuszczona Jednostka Czołowo
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 29 gru 2011, o 21:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 22:24
Posty: 3015
Pochwały: 1
Wystarczy spojrzeć na wiki...

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 29 gru 2011, o 21:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 17:15
Posty: 1668
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pochwały: 3
Imię: Asia
Prócz lokalizacji można znaleźć także wiele ciekawych artykułów o tej fabryce. My planowaliśmy w tym roku odwiedzenie jej, będąc w M.R.U., ale już nie zdążyliśmy, gdyż na nią trzeba by poświęcić dużo więcej czasu niż jeden dzień. Może uda się za rok.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 29 gru 2011, o 21:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 09:21
Posty: 54
Lokalizacja: Stęszew
Imię: Wojtek
Tylko , że prosiłem o dokładnie na mapce , bo nie chciałbym się błąkać po lasach :beg:

_________________
Mój album na fotosik.pl
Opuszczona Jednostka Czołowo
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 29 gru 2011, o 22:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 22:24
Posty: 3015
Pochwały: 1
Polecam uwadze prawie górny prawy róg (na wiki oczywiście)- po tekście "na mapach" i kliknieciu w namiary GPS będziesz miał dokładnie :roll:

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 29 gru 2011, o 22:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 09:21
Posty: 54
Lokalizacja: Stęszew
Imię: Wojtek
Nie zauważyłem :echh:

_________________
Mój album na fotosik.pl
Opuszczona Jednostka Czołowo
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 21 sie 2012, o 20:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 17:15
Posty: 1668
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pochwały: 3
Imię: Asia
Udało nam się zobaczyć część budowli w Krzystkowicach, jesteśmy zafascynowani tą fabryką. Z racji tego, że elektrociepłownie i zbiornik na opał już są, dorzucę trochę zdjęć, tak by się nie powtarzały:

Jeden z pięciu żelbetowych silosów, na metanol, z przepompownią:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wypatrując kolejnego kolosa:
Obrazek

"Hotelowiec":
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ostatnio edytowano 30 sie 2015, o 11:56 przez Burza, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 lut 2013, o 11:36 
Offline

Dołączył(a): 5 lut 2013, o 16:18
Posty: 3
To I ja dorzucę kilka fotosów z kombinatu...


Załączniki:
obraz049c.jpg
obraz049c.jpg [ 207.55 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
obraz055y.jpg
obraz055y.jpg [ 144.18 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
obraz098o.jpg
obraz098o.jpg [ 235.21 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
obraz109e.jpg
obraz109e.jpg [ 193.66 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
obraz110n.jpg
obraz110n.jpg [ 117.74 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
obraz145a.jpg
obraz145a.jpg [ 104.38 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
p1010865b.jpg
p1010865b.jpg [ 229.3 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
p1010961rp.jpg
p1010961rp.jpg [ 169 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
p1020147y.jpg
p1020147y.jpg [ 117.67 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
p1020151y.jpg
p1020151y.jpg [ 101.02 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
p1090866sz.jpg
p1090866sz.jpg [ 140.73 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
p1090990.jpg
p1090990.jpg [ 252.44 KiB | Przeglądane 1122 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 sty 2014, o 20:31 
Offline

Dołączył(a): 9 sty 2014, o 20:17
Posty: 20
Lokalizacja: Nowa Sól
Imię: Konrad
Ogromny obszar, ogromna fabryka. Nagrywaliśmy tam film fabularny o superbohaterze z soli (pochodzę z Nowej Soli ;-) ) p.t. "Solanin".

Trochę filmów i zdjęć na moim Blogu. Niebawem dorzucę film, w którym mieszkaniec Dobroszowa opowiada nam o historii :)
http://turystyka.e-mucha.info/szlaki-turystyczne/trasa/fabryka-dag-alfred-nobel-krzystkowice/


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 maja 2014, o 19:18 
Offline
Przyjaciel

Dołączył(a): 30 lis 2010, o 00:14
Posty: 2677
Lokalizacja: Oława
Imię: paulina
Jakos tak wyszlo ze mialam okazje odwiedzic to miejsce ponownie. Tym razem udalo sie spedzic tam wiecej czasu i na spokojnie powloczyc sie po lasach w poszukiwaniu kolejnych obiektow

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


silosy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

na wiecznych wagarach od życia...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 25 maja 2014, o 20:39 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 22:15
Posty: 1859
Lokalizacja: Mikołów
Miałem okazję zwiedzić wczoraj ten kompleks, robi kolosalne wrażenie. Polecam każdemu miłośnikowi betonu! :)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 2 cze 2014, o 18:43 
Offline

Dołączył(a): 12 kwi 2012, o 14:23
Posty: 15
Imię: yanek
Jak jest z poruszaniem się autem po terenie, widzę Buba, że na pewno podjechaliście pod budynek dyrekcji, a co z jazdą w głąb? Słyszałem, że leśnicy zamontowali tam jakieś czujki ruchu i po wjeździe samochodem, można mieć nieprzyjemności...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 3 cze 2014, o 04:37 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 22:15
Posty: 1859
Lokalizacja: Mikołów
Można spokojnie poruszać się po terenie, żadnych czujników nie zauważyłem


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 3 cze 2014, o 11:08 
Offline

Dołączył(a): 12 kwi 2012, o 14:23
Posty: 15
Imię: yanek
Dzięki Markus, niebawem przekonam się na własnej skórze ;)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 cze 2014, o 21:34 
Offline

Dołączył(a): 12 kwi 2012, o 14:23
Posty: 15
Imię: yanek
Zgodnie z przypuszczeniami, żadnych problemów podczas dwudniowego bobrowania nie stwierdzono. Dojazd pod praktycznie każdy obiekt drogą betonową. Świetne miejsce.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 paź 2014, o 11:35 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 22:15
Posty: 1859
Lokalizacja: Mikołów
Będąc tu ponownie zwiedziłem miejsce ujęcia wody dla fabryki.


Załączniki:
0b5238545e0cf3db.jpg
0b5238545e0cf3db.jpg [ 293.07 KiB | Przeglądane 101 razy ]
0c88d0d9fe768e8e.jpg
0c88d0d9fe768e8e.jpg [ 900.01 KiB | Przeglądane 101 razy ]
9e1ba66a63bfe0a2.jpg
9e1ba66a63bfe0a2.jpg [ 366.4 KiB | Przeglądane 101 razy ]
25c50991daf12004.jpg
25c50991daf12004.jpg [ 513.75 KiB | Przeglądane 101 razy ]
56b8ae63101d1aec.jpg
56b8ae63101d1aec.jpg [ 544.48 KiB | Przeglądane 101 razy ]
71be5ece0ecb06ac.jpg
71be5ece0ecb06ac.jpg [ 324.77 KiB | Przeglądane 101 razy ]
629cae1646b6664c.jpg
629cae1646b6664c.jpg [ 586.34 KiB | Przeglądane 101 razy ]
a09260f3d5372a21.jpg
a09260f3d5372a21.jpg [ 329.04 KiB | Przeglądane 101 razy ]
e6d309db22411fd8.jpg
e6d309db22411fd8.jpg [ 403.32 KiB | Przeglądane 101 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 sie 2015, o 10:47 
Offline

Dołączył(a): 19 lip 2015, o 20:49
Posty: 529
Lokalizacja: Poznań
Imię: Mariusz
Zdjęcia z wyjazdu 29.08.2015


Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 225.54 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 232.65 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 211.82 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 212.7 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
5.JPG
5.JPG [ 212.46 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
6.JPG
6.JPG [ 191.3 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
7.JPG
7.JPG [ 210.99 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
8.JPG
8.JPG [ 228.98 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
9.JPG
9.JPG [ 196.95 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
10.JPG
10.JPG [ 189.61 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
11.JPG
11.JPG [ 176.94 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
12.JPG
12.JPG [ 135.36 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
13.JPG
13.JPG [ 174.88 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
14.JPG
14.JPG [ 136.61 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
15.JPG
15.JPG [ 164.71 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
16.JPG
16.JPG [ 152.41 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
17.JPG
17.JPG [ 155.79 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
18.JPG
18.JPG [ 237.48 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
19.JPG
19.JPG [ 211.6 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
20.JPG
20.JPG [ 155.5 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 sie 2015, o 10:51 
Offline

Dołączył(a): 19 lip 2015, o 20:49
Posty: 529
Lokalizacja: Poznań
Imię: Mariusz
ciąg dalszy - zdjęcia z wyjazdu 29.08.2015


Załączniki:
21.JPG
21.JPG [ 234.38 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
22.JPG
22.JPG [ 194.13 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
23.JPG
23.JPG [ 173.41 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
24.JPG
24.JPG [ 222.71 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
25.JPG
25.JPG [ 135.14 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
26.JPG
26.JPG [ 246.29 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
27.JPG
27.JPG [ 216.45 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
28.JPG
28.JPG [ 246.11 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
29.JPG
29.JPG [ 156.62 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
30.JPG
30.JPG [ 206.48 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
31.JPG
31.JPG [ 227.35 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
32.JPG
32.JPG [ 227.59 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
33.JPG
33.JPG [ 251.64 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
34.JPG
34.JPG [ 185.75 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
35.JPG
35.JPG [ 216.79 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
36.JPG
36.JPG [ 230.37 KiB | Przeglądane 1128 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Lubuskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.582s | 18 Queries | GZIP : Off ]