Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 maja 2009, o 14:34 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6642
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Dawne zakłady produkujące płyty eternitowe (popularna nazwa funkcjonująca w latach 80. to właśnie 'Eternit') i inne wyroby z azbestu. Zamknięte od ładnych kilkunastu lat jeśli mnie pamięć nie myli, zdewastowane, czekają na rozbiórkę i rekultywację (teren skażony azbestem). Do końca sierpnia ma być gotów plan oczyszczenia - zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do tego silosa da się wejść, są schody na górę (ale sam wolałem nie wchodzić).
Obrazek

Jak widać, budynki były kiedyś ładniejsze, potem je obłożono sztandarowym produktem zakładów.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dowód komputeryzacji fabryki ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 3 lip 2009, o 15:34 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2009, o 21:49
Posty: 24
Lokalizacja: Myszków
dziś był mały artykuł na temat Izolacji w Dzienniku Zachodnim: http://zawiercie.naszemiasto.pl/wydarzenia/1019903.html


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 lis 2009, o 22:43 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6642
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
źródło

Cytuj:
Wreszcie znikną tony azbestu z Ogrodzieńca
Dzisiaj 00:01:40 , Aktualizacja dzisiaj 00:01:40

Do końca 2010 roku, z terenów po byłym Przedsiębiorstwie Materiałów Izolacji Budowlanej "Izolacja" w Ogrodzieńcu ma zniknąć zalegający tam azbest.

3700 ton niebezpiecznego odpadu zostanie usuniętych dzięki 80 proc. dofinansowaniu, jakie udało się uzyskać zarządowi powiatu zawierciańskiego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 20 proc. z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Usunięcie odpadu będzie odbywało się zgodnie z określonymi w dokumentacji procedurami. Jest kilka takich wariantów, jednak najlepszym z nich, ze względu na turystów i ludzi tam mieszkających, będzie wywiezienie go poza teren naszego powiatu - zaznacza Jan Grela, członek zarządu powiatu.

Likwidacja starego zakładu, gdzie znajdują się budynki, silosy i kominy będzie prowadzona na ponad 2-hektarowej powierzchni. Ponadto zarząd otrzymał środki na likwidację 6-hektarowego, nielegalnego składowiska odpadów azbestowych.

- Wszystko, co znajduje się na tym terenie zostanie rozebrane, zutylizowane i wywiezione na składowisko odpadów niebezpiecznych. Natomiast cały teren zostanie zrekultywowany - wyjaśnia Jan Grela. - W ramach kolejnych pozyskanych środków wykonamy także likwidację nielegalnego składowiska odpadów azbestowych znajdującego się kamieniołomach. Tam z kolei zostanie nawieziona ponad dwumetrowa warstwa ziemi i nastąpi wykluczenie terenu z planu zagospodarowania przestrzennego - dodaje.

W grudniu zostanie ogłoszony przetarg, wyłaniający firmę, która zajmie się rozbrojeniem największej w powiecie bomby ekologicznej.


_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 25 lis 2009, o 23:24 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6642
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
źródło

Cytuj:
Coraz bliżej rozbrojenia azbestowej bomby ekologicznej w Ogrodzieńcu
Michał Wroński
Dzisiaj 09:39:08 , Aktualizacja dzisiaj 09:41:31

Pod koniec października Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjęła uchwałę o udzieleniu starostwu powiatowemu w Zawierciu promesy na rozbiórkę pozostałości dawnych zakładów Izolacja i neutralizację pozostawionych odpadów. Teraz rozpoczęcie prac w terenie zależy wyłącznie od szybkości działania lokalnych władz samorządowych.

Im szybciej przedstawią komplet dokumentów dotyczących inwestycji, tym szybciej otrzymają pieniądze na jej sfinansowanie.

Zlikwidowane dwa lata temu Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Budowlanej w Ogro-dzieńcu (faktyczna działalność została wstrzymana w 1998 roku) było największą tego typu fabryką w całej Europie. Jej początki sięgają roku 1936, ale czasy prosperity przypadają na lata 60., 70. i 80.

Łącznie w całym okresie powojennym wyprodukowała ona ok. 128 mln metrów kwadratowych wyrobów azbestowo-cementowych. Dziś kłopotliwą pamiątkę po zakładzie stanowi kilkanaście skażonych ponad trzema tysiącami ton azbestu budynków oraz zajmujące powierzchnię sześciu hektarów nielegalne składowiska tego surowca, gdzie znajduje się 200-300 tysięcy metrów sześciennych odpadów azbestowych.

We wrześniu ubiegłego roku cały ten skażony teren przejęty został przez starostwo powiatowe w Zawierciu. Własnymi środkami nie byłoby jednak w stanie doprowadzić do neutralizacji azbestowej "bomby". Finansowe wsparcie zaoferowały Wojewódzki i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ten pierwszy gotów jest wyłożyć ponad 7 milionów złotych, ten drugi udzielił dotacji w wysokości przeszło 28,1 miliona złotych.

Pieniądze pozwolą na usunięcie z obiektów pozostałych po zakładzie Izolacja wszelkich materiałów zawierających azbest, wywózkę ich na legalne składowisko, a następnie rozbiórkę samych budynków. W ramach sfinansowanych z tych funduszy robót przykryty dwumetrową warstwą ziemi i obsiany specjalną mieszanką trawy ma zostać również teren nielegalnego składowiska w wyrobisku górniczym Wiek, co powinno skutecznie zabezpieczyć znajdujące się tam odpady przed pyleniem.

Aby środki z WFOŚiGW mogły zostać uruchomione, starostwo musi jednak przedstawić oficjalne potwierdzenie posiadania dotacji z Narodowego Funduszu, studium wykonalności przedsięwzięcia, a także wyniki przeglądu ekologicznego oraz dokumentację projektową zamknięcia i rekultywacji obiektu po dzikim składowisku (analogiczne dokumenty w stosunku do rozbiórki i neutralizacji budynków po zakładach Izolacja są już od kilku miesięcy gotowe). Jeśli nie pojawią się nieprzewidziane trudności, azbestowa bomba w Ogrodzieńcu zostanie zlikwidowana pod koniec przyszłego lub na początku 2011 roku. Obiecane przez WFOŚiGW środki to nie pierwsze pieniądze, jakie z kasy tej instytucji zostaną przeznaczone na neutralizację tego zagrożenia. Wcześniej ze środków funduszu opłacona została, zlecona przez starostwo, ekspertyza określająca rozmiar skażenia oraz konieczne do jego usunięcia działania i ich orientacyjne koszty.Jutro rada powiatu ma podjąć ważną decyzję

Mówi Jan Grela, wicestarosta zawierciański:
W piątek, dwa tygodnie temu, zarząd powiatu przyjął projekt uchwały intencyjnej dotyczącej wprowadzenia do budżetu zadania pod nazwą "Likwidacja zagrożeń środowiskowych spowodowanych zaleganiem odpadów zawierających azbest w Ogrodzieńcu".
26 listopada dokument ten zostanie przedstawiony i mamy nadzieję, że przyjęty przez radę powiatu. Studium wykonalności i dokumentację drugiej części zadania przedstawimy władzom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jeszcze w tym tygodniu.
Na 30 listopada planowane jest podpisanie umowy między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a starostwem powiatowym w Zawierciu o realizacji zadania i przyznaniu dotacji na ten cel. Pozwoli nam to na ogłoszenie unijnego przetargu na wykonanie całości zadania. Jego rozstrzygnięcie nastąpi na początku przyszłego roku.

Schować do kopalń?

Problem z azbestem mają nie tylko władze Ogrodzieńca. W ciągu najbliższych 23 lat ten niebezpieczny dla zdrowia materiał ma zniknąć z naszego otoczenia w całym kraju. Tyle czasu daje przyjęty w połowie lipca przez Radę Ministrów "Program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009- 2032". A to oznacza, że zneutralizować trzeba będzie około 14,5 miliona ton azbestu (ok. 700 tysięcy ton znajduje się w woj. śląskim).

Obecnie stosowane są trzy metody neutralizacji tego surowca: najpopularniejszą i najtańszą jest zakopywanie jego zafoliowanych "paczek" w specjalnie do tego celu wyznaczonych, odizolowanych i docelowo zasypywanych ziemią składowiskach. Znacznie mniej popularna (bo i droższa) jest metoda chemiczna i termiczna, która polega na zmianie struktury krystalicznej włókien azbestowych w bezpostaciową, niezagrażającą pyleniem masę.

Nowość to pomysł szefostwa kopalni Bogdanka. Planują tam składowanie azbestu w nieużytkowanych już podziemnych wyrobiskach. Pomysł został już przedstawiony na forum Rady Ministrów, a dyrekcja Bogdanki ma nadzieję, że uda się przeforsować zmiany w przepisach, które doprowadzą do zniesienia opłat za składowanie odpadów pod ziemią, a tym samym uczynią taki proceder bardziej zyskownym dla kopalni. Jak podkreślają, na takim rozwiązaniu zyska jednak nie tylko przyjmujący azbest zakład. - Zaoszczędzone w ten sposób grunty na powierzchni można przeznaczyć wówczas na inne cele - argumentuje Zbigniew Stopa, wiceprezes ds. technicznych spółki Lubelski Węgiel, właściciel kopalni Bogdanka.

Jeśli azbest będzie można składować w Bogdance, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w podobny sposób wykorzystać część wyrobisk ze śląskich kopalń. Przez lata trafiały do nich zresztą pyły dymnicowe z elektrowni. Pomysł jest o tyle wart przemyślenia, że wciąż brakuje naziemnych składowisk, które mogłyby przyjąć tony azbestu.

Na Opolszczyźnie mają powstać dwa składowiska, ale na razie nie ma ani jednego. W Małopolsce składowisk ma być sześć - na razie są dwa. W łódzkim ma być siedem - są dwa. (MIW)[...]No, jeszcze trochę i zdjęcie w ikonie tego działu będzie tylko historią...
Może ma ktoś ochotę się wybrać, póki jeszcze zakład stoi?

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 23 sty 2010, o 18:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2010, o 15:33
Posty: 264
Lokalizacja: Będzin - Grodziec
Imię: Filip W.
To jeszcze pare fot od mnie :)
Wnętrze silosów
Obrazek
Główny budynek - ostatnie piętro
Obrazek
Obrazek

_________________
Poniekąd jest coś " przerażającego " w zdjęciach, gdy świetlana przeszłość styka się z kiepską teraźniejszością ...


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 13 mar 2010, o 21:47 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6642
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Trochę informacji z książki "Zawiercie. Zarys rozwoju powiatu i miasta" Wydawnictwo "Śląsk" Katowice 1969

Zakłady powstały jako Zawierciańskie Zakłady Eternitu w Ogrodzieńcu po II wojnie światowej. Wcześniej - w czasie wojny i krótko po niej - funkcjonowała tam wytwórnia pustaków (musiała być spora, skoro zatrudniała 60 robotników). W 1949 roku rozpoczęto przebudowę zakładu, w 1951 roku zainstalowano pierwsze maszyny do produkcji płyt azbestowo-cementowych, zaś w 1952 roku zakład zarejestrowano jako przedsiębiorstwo państwowe. Od 1960 roku zakład produkował również watę bazaltową.

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 15 sie 2010, o 14:24 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6642
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Zdjęcia z lipcowego wypadu z Hilwem - poza sporą ilością ciekawego graffitti (w następnym poście) nic się chyba nie zmieniło. Tym razem zwiedziliśmy również budynek administracyjny, który za pierwszym razem jakoś ominąłem :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 15 sie 2010, o 14:38 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6642
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
I wspominane graffitti :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 15 sie 2010, o 18:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2010, o 18:22
Posty: 557
Lokalizacja: Trójkąt Trzech Cesarzy
Imię: Robert
Te graffitti robią wrażenie, ale samej fabryki raczej nie zwiedzę - swoim płucom od lat dostarczam pożywki w postaci dymu z papierosów, więc pyłu azbestowego im zaoszczędzę :) - wolę pochodzić po jurajskim ostańcach


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 15 sie 2010, o 19:34 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6642
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Nie jest tak źle, jako astmatyk przeżyłem dwie wizyty :mrgreen:
Zawsze można zaopatrzyć się w maseczkę chirurgiczną (co sam miałem zamiar zrobić, ale ostatecznie zapomniałem zabrać).

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 27 sie 2010, o 20:49 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6642
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Tom wkleił na Forum Jurajskim, ja wkleję tu ;)

źródło

Cytuj:
Wywiozą azbest z Ogrodzieńca
Monika Ziółkowska-Wnuk
Dzisiaj 02:01:01 , Aktualizacja dzisiaj 07:33:31


Największa w powiecie zawierciańskim, a także województwie śląskim bomba ekologiczna wreszcie zostanie rozbrojona. 3 tys. 700 ton azbestu, zalegającego na terenie byłego Przedsiębiorstwa Materiałów Izolacji Budowlanej "Izolacja" w Ogrodzieńcu, zacznie znikać już we wrześniu.

Usuwaniem odpadów zajmie się konsorcjum pięciu firm. Jak zaznaczają wykonawcy, prace nie będą szkodliwe dla mieszkańców i środowiska.

- Będą prowadzone z zachowaniem wszelkich wymogów przy usuwaniu odpadów niebezpiecznych, a w szczególności dla odpadów zawierających azbest. Zostaną zastosowane ekrany akustyczne i tunele foliowe. Natomiast pracownicy będą ubrani w specjalne kombinezony i maski - wyjaśnia Zdzisław Seweryn, prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Sp. z o.o. VIG z Dąbrowy Górniczej.

Przed rozpoczęciem prac odpady będą zraszane specjalnymi środkami,
by wyeliminować pylenie włókien azbestowych. Na terenie zakładu pojawią się szatnie i komory oczyszczające kombinezony z resztek azbestu. Zastosowanie tych elementów pozwoli uchronić mieszkańców okolicznych domów oraz pracowników przed zapyleniem powietrza włóknami azbestowymi. Zebrany z terenu przedsiębiorstwa azbest będzie foliowany i wywożony na składowisko odpadów niebezpiecznych. - Będą to składowiska poza terenem powiatu zawierciańskiego - zaznacza prezes. Prace będą się odbywać segmentowo. Tunel foliowy najpierw pojawi się w jednej części zakładu i z jego wnętrza pracownicy będą ręcznie usuwać azbest. Bezpośrednio przy usuwaniu azbestu nie można używać sprzętu mechanicznego. Ciężki sprzęt pojawi się dopiero w drugim etapie, gdy firma przystąpi do rozbiórki budynków i budowli.

Konsorcjum na teren budowy miało wejść już w maju, niestety jedna z firm, biorąca udział w przetargu, w połowie lipca złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Izba niedawno utrzymała w mocy decyzję komisji przetargowej.

Z likwidacji składowiska już cieszą się mieszkańcy pobliskiego osiedla. - Wreszcie będziemy mogli spokojnie oddychać - mówił Jan Migalski, jeden z mieszkańców.

Rozstrzygnięcie jest na rękę Starostwu Powiatowemu w Zawier-ciu, które w 2009 r. na likwidację odpadu pozyskało 35 mln zł z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Firmy na terenie przedsiębiorstwa pojawią się we wrześniu, a na likwidację zagrożenia mają 14 miesięcy. Natomiast przez kolejne pięć lat powiat musi nadzorować efekt ekologiczny - mówi Jan Grela, członek zarządu powiatu, odpowiedzialny za ochronę środowiska.

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 17 paź 2010, o 15:36 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6642
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Zakłady Izolacja są rozbierane - niewiele już zostało (tylko wolno stojący silos, fragment wysokiego budynku i kawałek warsztatów w rogu terenu, hale ze świetlikami, budynek biurowy oraz silosy wbudowane w główny budynek zniknęły). Zdjęcia zza płotu z wczoraj:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać nasza (Hilwa i moja) lipcowa wyprawa do Ogrodzieńca była z kategorii 'last minute' :mrgreen:

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 18 paź 2010, o 10:52 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6642
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Ja tak odkładałem przejażdżkę tramwajem 25 i cementownię w Wojkowicach...

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 18 paź 2010, o 22:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2010, o 15:33
Posty: 264
Lokalizacja: Będzin - Grodziec
Imię: Filip W.
le_szek napisał(a):
Ja tak odkładałem przejażdżkę tramwajem 25 i cementownię w Wojkowicach...Gdyby tak racjonalnie pomyśleć, w sumie dobrze że wzięli się za ten zakład. Przez tyle lat " zaśmiecał " okolicę, ni jak miał się do zamku, który znajduje się niedaleko ... :)

Propos Cementowni Saturn, za jakiś czas będę miał bardzo ciekawe i dość unikalne zdjęcia ;)

_________________
Poniekąd jest coś " przerażającego " w zdjęciach, gdy świetlana przeszłość styka się z kiepską teraźniejszością ...


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 14 lip 2012, o 13:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2010, o 15:33
Posty: 264
Lokalizacja: Będzin - Grodziec
Imię: Filip W.
A gdyby ktoś chciał pozwiedzać " Izolacje " ... eee łąkę :D


Obrazek

_________________
Poniekąd jest coś " przerażającego " w zdjęciach, gdy świetlana przeszłość styka się z kiepską teraźniejszością ...


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.212s | 14 Queries | GZIP : Off ]