Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Łódzkie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 4 sty 2016, o 22:31 

Imię: Bartek
W ostatnich dniach udało mi się odwiedzić fantastyczny industrialowy obiekt, czyli Hutę Szkła Okiennego KARA w Piotrkowie Trybunalskim. Nie znalazłem wzmianki o tej lokalizacji na forum, dlatego przygotowałem niewielką fotorelację z tego wypadu. Najpierw jednak odrobina informacji o historii obiektu. Info pochodzi ze strony epiotrkow.pl
Cytuj:
Huta Szkła Okiennego, dziś już nieistniejąca, powstała w 1897 roku nieopodal huty szkła „Hortensja”. Jej pierwszym i długoletnim właścicielem był Emil Haebler. Nazwa huty pochodziła od imienia jednej z córek Haeblera, w pierwszych latach działalności zmieniano ją trzykrotnie, najpierw nosiła miano „Kara”, następnie „Karolia”, w 1907 roku zaś ostatecznie powrócono do pierwotnej wersji „Kara”. Zakład zatrudniał 300 pracowników, zajmował się głównie produkcją szkła taflowego, butelkowego, wszelkiego rodzaju gąsiorków, szklanek, kloszy i cylindrów. W roku 1907 po przejęciu przez Haeblera konkurencyjnej huty „Anna”, której nazwę zmieniono na „Hortensja”, weszła w skład Rosyjskiego Przemysłowego i Handlowego Towarzystwa Akcyjnego (Anonimowego) byłych przedsiębiorstw Emila Haeblera, późniejsza Belgijska Spółka Akcyjna. Do roku 1936 produkcja w hucie odbywała się ręcznie, bez udziału parku mechanicznego. W okresie międzywojennym zakład zasłynął jako miejsce strajków robotniczych. Po drugiej wojnie światowej hutę upaństwowiono, została rozbudowana oraz doinwestowana. W okresie PRL-u była jednym z największych producentów szkła taflowego w kraju, część wyrobów eksportowano. Zmiana ustroju w 1989 roku dla huty stała się przyczyną upadku zakładu, ostatecznie hutę przestała istnieć w 2005 roku.

Ogólnie rzecz biorąc obiekt jest bardzo ciekawy i łatwo dostępny dla fotograficznych freaków. Odbywa się tam dość dużo sesji fotograficznych (także ślubnych). W chwili obecnej powoli zaczyna się jego rozbiórka, burzone są stropy w jednej z hal.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Druga część budynku jest jak na tą chwilę porządkowana, ale wszystkie prace zmierzają prawdopodobnie ku całkowitej likwidacji obiektu. Na tą chwilę można jeszcze po budynku pospacerować, co też uczyniliśmy. Proponuję jednak uważać:
Obrazek
Jeśli nie zapuścimy się na drugą stronę obiektu, gdzie funkcjonuje zakład, nie mamy się praktycznie czego obawiać. Spędziliśmy na tym terenie dobre kilka godzin i nikt nas w żaden sposób nie niepokoił.
Byliśmy też na wyższych kondygnacjach drugiej hali, a także na dachu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Moja cała fotorelacja dostępna jest na stronie projektu. Zapraszam! Wasze opinie są dla mnie bardzo cenne.

P.S. Fotografią zajmuję się amatorsko i do tego od niedawna, dlatego proszę o łagodną ocenę fotek. Uczę się :)

Ostatnio edytowano 4 sty 2016, o 23:40 przez siber, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 4 sty 2016, o 22:45 
Administrator

Imię: Leszek
Jeśli chodzi o fotki, mam tylko jedną prośbę - większy rozmiar, chociaż 700 albo i 800 px na dłuższym boku :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 sty 2016, o 22:50 

Imię: Bartek
Chciałem jakoś zakodować rozmiar przez bbcode, ale system forum nie wczytał prawidłowo... a na serwerze mam akurat taki rozmiar miniatur. Obiecuję następnym razem wrzucić je w dobrym rozmiarze :)

Post Napisane: 4 sty 2016, o 23:34 
Administrator

Imię: Leszek
Na forum nie ma zmniejszania przez BBCode po prostu :)
Za to jak wrzucisz większe (byle nie powyżej 1MB/zdjęcie, bo przy większej ilości muli przy wczytywaniu tematu) - zostaną zmniejszone do wyświetlania (pojawi się w rogu lupka, która pozwoli wyświetlić pełny rozmiar).

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Łódzkie